Ολυμπιακός-Ομόνοια 2-3: Ο Ματ μίλησε στο τέλος!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ομόνοια επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-3 στο Μακάρειο Στάδιο. Ο Ματ Νταρμπισάιρ με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Πέτεφ. Οι Λόπες και Αντόνια τα άλλα δύο γκολ των "πρασίνων" που ανέβηκαν στους 29 βαθμούς. Ο μαχητικός Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά σε 2-2 με γκολ των Καπαρτή και Πολίτσι.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στον Μακάρειο άρχισε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 2’. Ο Αραούχο έκανε το γύρισμα προς το τέρμα, οι του Ολυμπιακού απομάκρυναν και ο Δημητρίου με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Χίντι. Στο 11’, οι φιλοξενούμενοι του Πέτεφ σκόραραν. Ήταν η σέντρα του Δημητρίου που έφθασε στον Νταρμπισάιρ στο πρώτο δοκάρι, αυτός έστρωσε στον Λόπες, ο οποίος με σουτ στην κλειστή γωνία του Χίντι πέτυχε το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Η εξαιρετική σέντρα του Δημητρίου βρήκε τον Τζαρσίνιο Αντόνια στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με κεφαλιά «έγραψε» το 0-2 μέσα σε αποθέωση. Λίγο αργότερα, το κόρνερ του Μαργκάσα βρήκε τον Γουίλιαμ Σοάρες που με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Χίντι. Ο Ολυμπιακός προς το τέλος του ημιχρόνου βρήκε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη, η μπάλα πήγε προς τον Πουγιούκκα, του οποίου η κεφαλιά βρήκε το δοκάρι του Μιχαϊλοφ και κατέληξε άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σαφές προβάδισμα της Ομόνοιας.

Η επανάληψη ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο και με τον Ολυμπιακό να δείχνει διάθεση για να αντιδράσει και να επιτεθεί. Η Ομόνοια διαχειρίστηκε το προβάδισμα της ιδανικά, ενώ ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 72’, ο Μιχαϊλοφ έδιωξε σε κόρνερ το πολύ καλό σουτ του Πεχλιβάνη. Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε την υπεροχή του στο 82’ μειώνοντας με κοντινό πλασέ του Καπαρτή μετά από μπαλιά του Τόρες και αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Ο Καπαρτής, πάντως, βρισκόταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90΄με επεισοδιακό γκολ. Ο βοηθός διαιτητής Μάριος Καλογήρου αρχικά υπέδειξε φάουλ σε κράτημα του Τριμπό, ο διαιτητής Θεουλή άφησε πλεονέκτημα, οι παίκτες της Ομόνοιας σταμάτησαν, ο Παχίπης πάσαρε στον Πολίτσι που με σουτ ισοφάρισε. Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς τον βοηθό. Η Ομόνοια όμως ευτύχησε να κερδίσει στην τελευταία φάση. Ο Λόπες έκανε την ωραία σέντρα και ο Νταρμπισάιρ με ωραία κεφαλιά «έγραψε» το 2-3 μέσα σε εντονα πανηγύρια. Φαίνεται από την επαναληπτική προβολή πως ο Άγγλος στράικερ βρισκόταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Χίντι, Πουγιούκκας, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Παχίπης, Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Πολίτσι

Ομόνοια: Μιχαϊλοφ, Αραούχο, Καντέ, Γουίλιαμ Σοάρες, Κατελάρης, Μαργκάσα, Άλεξ Σοάρες, Αντόνια, Δημητρίου, Λόπες, Νταρμπισάιρ