Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 3-4: Buzzer beater από Χριστοφή (pics-vid)

Το γκολ του Δημήτρη Χριστοφή στην τελευταία φάση του αγώνα, χάρισε τη νίκη στην Ομόνοια

Με αγγλικό σκορ συνοδεύτηκε το φιλικό προετοιμασίας μεταξύ Νέας Σαλαμίνας και Ομόνοιας, με τις δύο ομάδες να παραβιάζουν την αντίπαλη εστία εφτά(!) φορές. Οι «πράσινοι» έκαναν επίδειξη ουσιαστικότητας στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο προηγήθηκαν με 0-2 με δράστες τους Γκονσάλες και Χριστοφή. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο απαιτητικοί και εκμεταλλεύομενοι ισάριθμα λάθη του τερματοφύλακα Φελτχούιζεν, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα λίγο μετά το 70ο λεπτό. Ντάρμπισαϊαρ, Μακρίεφ και Χριστοφή έκλεισαν τον χορό των τερμάτων με τον Κύπριο διεθνή να διαμορφώνει το τελικό 3-4 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο 2ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έψαξε το γκολ όταν ο Μπριτζίτο έγινε αποδέκτης μπαλιάς μέσα στην περιοχή ωστόσο το πλασέ που πραγματοποίησε σταμάτησε στον Φελτχούιζεν. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαγκόι έκανε τη μπαλιά από αριστερά ωστόσο ο Καρό δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, με την Ομόνοια να απειλεί στο 7ο λεπτό με μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαρκάσα που κατέληξε στον Βεσελόφσκι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γκονζάλες τοποθετήθηκε στο σημείο του πέναλτι και έκανε το σουτ που σταμάτησε σε σώμα αμυντικού, ενώ στο 17ο λεπτό ο Ντάρμπισαϊαρ με πλασέ στην κίνηση είδε τη μπάλα να περνά μόλις έξω. Το ζητούμενο για την ανεβασμένη Ομόνοια ήρθε στο 20ο λεπτό όταν ο Γκονζάλες εξαπέλυσε κεραυνό από τα 25 μέτρα μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Βεσελόφσκι, σημειώνοντας το 0-1.

Οι «πράσινοι» φλέρταταν με δεύτερο γκολ έξι λεπτά αργότερα όταν μετά από κομπίνα φάουλ ο Μαρκάσα σημάδεψε τον Χριστοφή στο ύψος της περιοχής, ωστόσο το σουτ σταμάτησε στο σώμα του Καρό. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι φλέρταραν με την ισοφάριση ωστόσο η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγκόι σταμάτησε στον πορτιέρο της Ομόνοιας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ντάρμπισαϊαρ ανατράπηκε από τον Γκράσι μέσα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, με αποτέλεσμα ο Χριστοφή να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και από εκεί να κάνει το 0-2. Άτυχη στιγμή για τους «πράσινους» προέκυψε στο 40ο λεπτό με τον Λόπες να τραυματίζεται στο χέρι και να αποχωρεί, αφήνοντας τη θέση του στον Αντόνια.

Δεύτερο ημίχρονο

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε στο 50ο λεπτό του αγώνα ο Μπριστζίτο όταν συνέκλινε από αριστερά και με σουτ στην κίνηση αιφνιδίασε τον Φελτχούιζεν ο οποίος παρά την διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να αποτρέψει το 1-2. Η Ομόνοια έψαξε το τρίτο γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα με την οβίδα που έφυγε από το πόδι του Φαμπρίτσιο να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι, ενώ στο 61ο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Ντάρμπισαϊαρ στην περιοχή.

Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι έχασα κλασσική ευκαιρία με τον Μακρίεφ να μη μπορεί να τροφοδοτήσει ομαλά τον Κάκο με την εστία να είναι ανυπεράσπιστη, με τους «πράσινους» να απειλούν ξανά στο 70ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καντέ. Ένα λεπτό αργότερα μέτρησε η κλάση του Σαγκόι με τον Αργεντινό να στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Φελτχούιζεν με λόμπα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή στο 79ο λεπτό πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων, με το ζητούμενο να έρχεται στην επόμενη φάση όταν ο Ντάρμπισαϊαρ με τακουνάκι διαμόρφωσε το 2-3. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Κυπριανού να κερδίζει πέναλτι και τον Μακρίεφ να νικά τον Φελτχούιζεν για να ισοφαρίσει εκ νέου σε 3-3.

Νέα Σαλαμίνα (Λ. Λουκά): Βεσελόφσκι, Παρκ, Βοσκανιάν, Γκράσι, Καρό, Μανογιάν, Λεμέσιος, Σανγκόι, Κάκο (67' Κυπριανού), Μπριτζίτο, Μακρίεφ

Ομόνοια (Π. Χριστοδούλου): Φελτχούιζεν, Μαρκάσα (69' Καντέ), Φαμπρίσιο, Κατελάρης, Δημητρίου (69' Τζάιλσον), Σοάρες, Μαντούρο (67' Μπρέβελντ), Γκονζάλες, Χριστοφή, Λόπες (40' Τζαρζίνιο), Ντάρμπισαϊαρ

Το φιλμ του αγώνα:

Έναρξη της αναμέτρησης

2' Σουτ του Μπριτζίτο μέσα από την περιοχή και δεξιά με τον Φελτχούιζεν να αποκρούει

3' Σέντρα-σουτ του Δημητρίου με τον Βεσελόφσκι να μπλοκάρει σταθερά

5' Κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ και μπαλιά του Σαγκόι με τον Καρό να μη μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας

6' Ο Χριστοφή σημαδεύει τον Ντάρμπισαϊαρ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο ο Βεσελόφσκι διαβάζει τη φάση

7' Εκτέλεση κόρνερ του Μαρκάσα από δεξιά με τον Βεσελόφσκι να μπλοκάρει μέσα από τη μικρή του περιοχή

8' Πλαγιοκόπηση του Παρκ από αριστερά ωστόσο η μπαλιά του περνά παράλληλα με την εστία των φιλοξενούμενων

10' Προσπάθεια του Σαγκόι να σπρώξει την ομάδα του στην αντεπίεση με τον Φαμπρίτσιο να τον αναχαιτίζει στη μεσαία γραμμή

Σχόλιο Κυριάκος Τοφή: Ασφυκτικά γεμάτο απ' άκρη σε άκρη το στάδιο «Αμμόχωστος»

13' Ο Γκονζάλες ακροβολίζεται στο σημείο του πέναλτι ωστόσο το σουτ στην κίνηση σταματά στο σώμα του Καρό

14' Συρτή μπαλιά του Χριστοφή από δεξιά με τον Βεσελόφσκι να μπλοκάρει προ του Ντάρμπισαϊαρ

17' Μπαλιά ακριβείας του Μαρκάσα από αριστερά με τον Ντάρμπισαϊαρ να πλασάρει στην κίνηση μόλις έξω

Σχόλιο Κυριάκος Τοφή: Το πλασέ του αρχηγού της Ομόνοιας ήταν η πρώτη φάση άξια αναφοράς στον αγώνα

20' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Με κανονιά από τα 25 μέτρα ο Γκονζάλες κάνει το 0-1!

23' Κάθετη πάσα του Μαρκάσα προς τον Ντάρμπισαϊαρ με τον Γκράσι να ανακόπτει

24' Μπαλιά προς τον Μακρίεφ στην πλάτη της πράσινης άμυνας με τον Φελτχούιζεν να ενεργεί ως λίμπερο

25' Συρτή μπαλιά του Παρκ από δεξιά με τον Φελτχούιζεν τοποθετημένο στο πρώτο δοκάρι να μπλοκάρει

26' Κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ με τον Χριστοφή να κάνει το σουτ εκτός περιοχής το οποίο σταματά στο σώμα του Καρό

28' Σέντρα-σουτ του Μπριτζίτο που δεν ανησυχεί τον Φελτχούιζεν

30' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγκόι με τον Φελτχούιζεν να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση

31' Πέναλτι κερδίζει ο Ντάρμπισαϊαρ σε σπρώξιμο από τον Γκράσι

32' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Χριστοφή νικά τον Βεσελόφσκι από τα έντεκα βήματα σημειώνοντας το 0-2!

Σχόλιο Κυριάκος Τοφή:  Ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση οι πράσινοι κερδίζοντας τις μονομαχίες στη νευραλγική μεσαία γραμμή

35' Πλασέ του Μακρίεφ μέσα από την περιοχή που περνά μόλις έξω

40' Τραυματισμός του Λόπες στο χέρι ο οποίος αφήνει τη θέση του στον Τζαρζίνιο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

47' Πλαγιοκόπηση του Ντάρμπισαϊαρ από δεξιά με τον Γκράσι να παραχωρεί πλάγιο με προβολή

49' Κούρσα 20 μέτρων από τον Χριστοφή και συρτή μπαλιά από δεξιά που καταλήγει στον Βεσελόφσκι

50' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Μπριτζίτο συγκλίνει από δεξιά και με σουτ στην κίνηση αιφνιδιάζει τον Φελτχούιζεν μειώνοντας σε 1-2

53' Κατά μέτωπο επίθεση του Ντάρμπισαϊαρ με τον Βεσελόφσκι να τον ανατρέπει πέντε μέτρα εκτός περιοχής και να κιτρινίζεται

54' Οβίδα του Φαμπρίτσιο από 20 μέτρα που σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι

57' Εκτέλεση κόρνερ του Σαγκόι με τον Μαδούρο να απομακρύνει με το κεφάλι

60' Ο Μακρίεφ σημαδεύει τον Σαγκόι μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Δημητρίου ανακόπτει με κεφαλιά

61' Πέναλτι ζητά η Ομόνοια σε πέσιμο του Ντάρμπισαϊρ μέσα στην περιοχή

62' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Μακρίεφ να μη μπορεί να τροφοδοτήσει με ακρίβεια τον Κάκο και ενώ η εστία ήταν κενή

Σχόλιο Κυριάκος Τοφή: Ο Ράφα Λόπες επιστρέφει για να παρακολουθήσει το υπόλοιπο της αναμέτρησης με δεμένο το δεξί ώμο

65' Σουτ του Χριστοφή από το ύψος της μεγάλης περιοχής που στματά στο πρόσωπο του Γκράσι

70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καντέ με τον Βεσελόφσκι να μπλοκάρει σταθερά

71' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Με καταπληκτική λόμπα ο Σαγκόι ισοφαρίζει σε 2-2!

Σχόλιο Κυριάκος Τοφή: Αποχωρεί καταχειροκροτούμενος ο Αργεντινός της Νέας Σαλαμίνας που έδειξε την κλάση του εκεί που χρειάστηκε

75' Ο Χριστοφή σημαδεύει τον Γκονζάλες στην αντεπίθεση ωστόσο υστερεί στην τελική πάσα

79' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή που περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι

81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Με τακουνάκι ο Ντάρμπισαϊαρ δίνει ξανά προβάδισμα στην Ομόνοια με 2-3!

83' Πέναλτι κερδίζει ο Κυπριανού σε ανατροπή από τον Φαμπρίτσιο

84' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Μακρίεφ δεν θα λαθέψει από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας σε 3-3!

86' Εξ επαφής σουτ του Ντάρμπισαϊαρ με τον Βεσελόφσκι να σώζει με το ένα χέρι

90' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Με δυνατό σουτ ο Χριστοφή κάνει το 3-4!