Ομόνοια – ΑΕΛ 1-2: Στο φινάλε ανατροπή απ' τους Λέοντες!

Τα πάντα όλα για το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων στο 24sports.com.cy...

Στο τέλος είχε… Λαφράνς! Η ΑΕΛ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος διαμόρφωσε το 1-2 στο ΓΣΠ κόντρα στην Ομόνοια. Η ομάδα της Λεμεσού με σκόρερ τους Ρομάν (87’) και Λαφράνς (90’+4) πήρε το τρίποντο και διατήρησε τις ελάχιστες πιθανότητες για την κατάκτηση της 4ης θέσης. Από την άλλη, οι πράσινοι αν και προηγήθηκαν, δεν παρουσιάστηκαν τόσο σοβαροί στο δεύτερο μέρος και δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν ισοζυγισμένο, αλλά χωρίς να πιάσουν ψηλά επίπεδα απόδοσης οι δύο ομάδες. Η ΑΕΛ σημείωσε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Σασί μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Αβραάμ και ο τελευταίος έκανε το πλασέ, με τον Μιχαΐλοφ να αποκρούει ενώ η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι. Η Ομόνοια απάντησε στο 11ο λεπτό με πρωταγωνιστές τους Χριστοφή και Ντάρμπισαϊρ. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε παράλληλα και ο Άγγλος δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Ο επιθετικός των πρασίνων, στο 18’ δεν λάθεψε και έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Ο Κανού έκανε την σέντρα και ο Ματ με κεφαλιά σημείωσε το 21ο του γκολ στο πρωτάθλημα («έπιασε» τον Φλοριάν), αλλά και το 50ο με την φανέλα του τριφυλλιού. Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η άμυνα της Ομόνοιας στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως σε πέντε περιπτώσεις οι παίχτες της ΑΕΛ «συνελήφθησαν»» σε αντικανονική θέση. Αρνητικό περιστατικό για την ομάδα της Λεμεσού, ο μυϊκός τραυματισμός του Ζούνιορ, ο οποίος πέρασε εκτός στο 30’ και στην θέση του πέρασε ο Λαφράνς.

B’ ημίχρονο

Όπως τέλειωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε και το δεύτερο, με την Ομόνοια να σημειώνει την πρώτης της ευκαιρία στο 49’ με κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ, την οποία... εξουδετέρωσε ο Βοζίνια. Δέκα λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ έδειξε σημάδια αποφασιστικότητας για να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι, με τον Λαφράνς να απειλεί την εστία του Μιχαΐλοφ με δυνατό σουτ. Στο 69ο λεπτό, ο Γκαμπιονέτα δοκίμασε και αυτός το πόδι του, όμως ο Μιχαΐλοφ απέκρουσε σταθερά. Οι πράσινοι στο 73’ αντέδρασαν και σημείωσαν πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Χριστοφή μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έδωσε στον Ζαρκίνιο, όμως ο τελευταίος εντελώς μόνος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Βοζίνια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χριστοφή έπιασε το γυριστό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο πέρασε λίγο έξω. Στο 87’ η ΑΕΛ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με τον Ρομάν να φέρνει το ματς στα ίσα μετά από μακρινό συρτό σουτ. Η Ομόνοια προσπάθησε να… σηκώσει και πάλι κεφάλι με μακρινό σουτ του Μπρέβελντ το οποίο κατέληξε στα χέρια του κίπερ των φιλοξενουμένων. Στην τελευταία βάση του αγώνα, ο Λαφράνς από κοντά έπειτα από λάθος εκτίμηση από την άμυνα των γηπεδούχων, έφερε το ματς… τούμπα σπρώχνοντας ανενόχλητος την μπάλα στα δίκτυα.

Διακριθέντες

Ομόνοια

Παρά την ήττα, οι πράσινοι παρουσιάστηκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο πρώτο μέρος του αγώνα. Οι Χριστοφή και Ντάρμπισαϊρ ήταν κινητικοί και ταλαιπώρησαν την αντίπαλη άμυνα. Επίσης, στο πρώτο ημίχρονο το αμυντικό δίδυμο Γ. Σοάρες-Κατελάρης πατούσε καλά, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως σε αρκετές περιπτώσεις άφηναν εκτεθειμένους του παίχτες της ΑΕΛ.

ΑΕΛ

Δεν θα μπορούσε να ήταν άλλοι πέραν των Ρομάν, Λαφράνς και Μπενίτεθ. Στο δεύτερο μέρος κυρίως η ΑΕΛ έδειξε σημάδια αντίδρασης, ενώ ο τελευταίος με τις σέντρες και τις εκτελέσεις του δημιουργούσε κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Με την είσοδο του Ρομάν ο οποίος σημείωσε κλασσικές φάσεις, άλλαξε η εικόνα των φιλοξενουμένων, ενώ στο 87’ σκόραρε για την ισοφάριση. Από την άλλη ο Λαφράνς ήταν αυτός που χάρισε το τρίποντο στην ΑΕΛ.

Απογοήτευσαν

Ομόνοια

Ο Ζαρκίνιο Αντόνια δεν απέδωσε για άλλο ένα παιχνίδι τα αναμενόμενα. Παρά το γεγονός ότι διαθέτει ταχύτητα, ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας δεν βοήθησε ιδιαίτερα, ενώ ίσως μπορεί να χαρακτηριστεί και… μοιραίος, καθώς στο 73’ μπορούσε να διπλασιάσει τα γκολ των πρασίνων, αλλά έστειλε την μπάλα έξω. Επίσης, η ομάδα του «τριφυλλιού» στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε χαμένη και έδωσε χώρους στην ΑΕΛ να αναπτυχθεί.

ΑΕΛ

Για τους γαλαζοκιτρίνους ο Γκαμπιονέτα ίσως ήταν ανούσιος στο παιχνίδι του, ενώ γενικότερα η ομάδα του Κέρκεζ δεν πατούσε καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Διαιτησία

Στο πρώτο ημίχρονο η διαιτησία του Βασίλη Δημητρίου πέρασε απαρατήρητη, καθώς δεν εντοπίστηκαν λάθη από τους διαιτητές. Ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο, ίσως να χάθηκε ο πειθαρχικός έλεγχος, ενώ σημειώθηκαν και σκληρά μαρκαρίσματα. Σωστή η δεύτερη κίτρινη στον Κανού.

Ομόνοια (Γιέσπερ Φρέντμπεργκ): Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Κατελάρης, Γ. Σοάρες, Δημητρίου (57' Καντέ), Μαντούρο (64' Μπρέβελντ), Α. Σοάρες (84' Κατσαντώνης), Κανού, Ζαρκίνιο, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Α. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ (29' Λαφράνς), Ζντραφκόφσκι, Αβραάμ, Σίλβα, Ιρένε (55' Ρομάν), Μπενίτεθ, Γκαμπιονέτα, Σασί (72' Ηλία).

Σκόρερ: 18' Ντάρμπισαϊρ / 87' Ρομάν, 90'+4 Λαφράνς

Κίτρινες: Κατελάρης, Κανού / Γκαμπιονέτα, Ζντραφκόφσκι

Αποβολές: Κανού (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α’ Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β’ Βοηθός: Χρίστου Ε. Χρίστος