Ερμής-Ομόνοια 2-1: Ο Ερμής «πέταξε», η Ομόνοια μένει πίσω!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μεγάλη νίκη του Ερμή επί της Ομόνοιας με 2-1 στο ΓΣΖ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύο γκολ ο Εμεγκάρα (14' και 64') για την ομάδα της Αραδίππου. Ο Μαντούρο στο 41' ισοφάρισε προσωρινά για την Ομόνοια. Προβληματική εμφάνιση και πάλι τους "πράσινους" που μένουν στους 8 βαθμούς. Σπουδαία νίκη για τον Ερμή, ο οποίος ανεβαίνει βαθμολογικά.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι άρχισε αναγνωριστικά στη Λάρνακα. Η Ομόνοια πήρε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ερμή. Όμως, ο Ερμής ευτύχησε να προηγηθεί πρώτος στο σκορ. Στο 14’, ήταν η σέντρα του Πατσέκο από δεξιά, ο Παναγή απομάκρυνε άτσαλα, η μπάλα έφθασε στον Εμεγκάρα που από κοντά σκόραρε για το 1-0. Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και είχε σπουδαία ευκαιρία στο 24’ με κεφαλιά του Κανού που έσωσε σωτήρια ο Αραμπατζής. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ένα πολύ καλό σουτ με το αριστερό που έφυγε μόλις άουτ στο 35’. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας ισοφάρισαν στο 41’ με τον Μαντούρο. Ήταν η σέντρα του Σοάρες, ο Γκονζάλες πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μαντούρο πρόλαβε την έξοδο του Αραμπατζή και με κοντινή προβολή ισοφάρισε. Ο Ερμής είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ του Πατσέκο ένα λεπτό αργότερα, την οποία απέκρουσε σταθερά ο Φελτχούιζεν. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε μ’ ένα γυριστό σουτ του Κανού εκτός περιοχής που έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Αραμπατζή. Στο 58’ ο Ερμής έχασε σημαντική ευκαιρία. Ο Εμεγκάρα δέχθηκε την κάθετη πάσα, έκανε το πλασέ απέναντι από τον Φελτχούιζεν, όμως ο Ολλανδός κίπερ τον πρόλαβε και απέκρουσε την μπάλα. Στο 63’ ο Νταρμπισάιρ βγήκε μόνος από πλάγια, όμως καθυστέρησε σε κενό τέρμα και τον πρόλαβε ο Αραμπατζής και έσωσε. Και αφού δεν έβαλε γκολ η Ομόνοια, το έβαλε ο Ερμής. Ένα λεπτό αργότερα, η εκτέλεση κόρνερ του Πατσέκο στο πρώτο δοκάρι βρήκε τον Εμεγκάρα που με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε για το 2-1. Στο 73’, ο Ράφα Λόπες βρήκε τον Νταρμπισάιρ, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι απέτυχε να «νικήσει» τον Αραμπατζή. Ο Ερμής απάντησε με ωραίο πλασέ του Εμεγκάρα που έφυγε μόλις άουτ από πάσα του Τσούμου. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στη συνέχεια, με την Ομόνοια να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και τον Ερμή να αντιστέκεται.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι και ο Ερμής πέτυχε μια σπουδαία νίκη. Από την άλλη, η Ομόνοια προβλημάτισε με την συνολική της εμφάνιση, μένοντας στους 8 βαθμούς μετά από 6 αγώνες.

Οι συνθέσεις:

Ερμής: Αραμπατζής, Σανδραβέλης (57' Ουίκς), Ιμερέκοφ, Φρίμπονγκ, Εμεγκάρα, Τσούμου, Κωνσταντίνου, Ζακάρια, Χριστοφή, Πατσέκο, Τσίνα

Ομόνοια: Παναγή (17' Φελτχούιζεν), Τζαϊλσον, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Κατελάρης, Κανού, Μαντούρο, Άλεξ Σοάρες, Γκονζάλες, Τζαρσίνιο, Νταρμπισάιρ