Έπιασε κορυφή και... το βλέμμα στην Πάφο (vid)

Το καθήκον της έκανε η Ομόνοια που κέρδισε (2-1) στο ΓΣΠ την Καρμιώτισσα

Παντελής Παντελή

Νίκη, κορυφή και... ντόπα για το «αιώνιο».

Η Ομόνοια κέρδισε με 2-1 την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ και πάτησε κορυφή, εν αναμονή των αυριανών αποτελεσμάτων.

Οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μπέζους, με τον Κατσαντώνη να ισοφαρίζει ωστόσο πριν την ανάπαυλα με κεφαλιά (37’).

Το «τριφύλλι» με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κακουλλή στο 58ο λεπτό έγραψε το 2-1, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι τέλους και έτσι η ομάδα της πρωτεύουσας πήρε τους τρεις βαθμούς.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο αφού η Ομόνοια ανεβαίνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς (υπερτερεί του ΑΠΟΕΛ) στην ισοβαθμία, ενόψει και του μεταξύ τους αγώνα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η Ομόνοια είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά και έβαζε πίεση στην Καρμιώτισσα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις, χωρίς ωστόσο να έχουν τελική προσπάθεια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με το «τριφύλλι» να ψάχνει τους διαδρόμους για να απειλήσει. Η Καρμιώτισσα προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη κυρίως στην κόντρα, με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας.

Η Ομόνοια μέχρι το πρώτο 15λεπτο απείλησε δύο φορές με μακρινά σουτ του Μπέζους, τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Η λύση για το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή ήρθε στο 21ο λεπτό με τον ουκρανό που απείλησε νωρίτερα να ανοίγει το σκορ.  Ο Λοίζου μπήκε στην περιοχή και γύρισε για τον Κακουλλή, η μπάλα μετά από κόντρα κατέληξε στον Μπέζους που με δυνατό σουτ εντός περιοχής έγραψε το 1-0.

Ακολούθως ήρθε και η πρώτη καλή φάση για την Καρμιώτισσα, με τον Σουκ να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό, με τον Ουζόχο όμως να σώζει εντυπωσιακά.

Η Ομόνοια είχε μια πολύ καλή ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της στο 29ο λεπτό. Μετά από λάθος στην περιοχή, ο Κακουλλής δεν βρήκε την μπάλα καλά και δεν πήρε τροχιά προς την ετίαΗ Καρμιώτισσα στην συνέχεια επιχείρησε να απειλήσει κυρίως με κάποια μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Ουζόχο.

Στο 37ο λεπτό η Καρμιώτισσα... σόκαρε το «τριφύλλι» με τον Κατσαντώνη. Μετά από σέντρα του Λουκίλι ο Κύπριος σκόραρε με κεφαλιά.

Μετά το 1-1 η Ομόνοια έδειχνε λίγο... χαμένη με τους «πράσινους» να κάνουν λάθη και την ομάδα των Πολεμιδιών να απειλεί με δεύτερο γκολ.

Η ομάδα της πρωτεύουσας προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν ήταν συγκεντρωμένη στο επιθετικό τρίτο, με τους ποδοσφαιριστές να κάνουν λάθος επιλογές στο επιθετικό τρίτο. Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το το τέλος του πρώτου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με αμφότερες τις δύο ομάδες να μπαίνουν με δύναμη στην επανάληψη.

Η Ομόνοια κρατούσε περισσότερο μπάλα, η Καρμιώτισσα όμως δεν οπισθοχώρησε, αναζητώντας και αυτή τους διαδρόμους για το δεύτερο γκολ.

Εκεί που οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και απείλησαν με διαδοχικές φάσεις ήρθε και το δεύτερο γκολ.

Στο 56ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από χέρι στην περιοχή της Καμριώτισσας.

Ο Ανδρόνικος Κακουλλής ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, βάζοντας την Ομόνοια και πάλι μπροστά στο σκορ.

Οι «πράσινοι» μετά το γκολ πήραν ψυχολογία και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις και έψαχναν το τρίτο γκολ για να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Στο 70ο λεπτό χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία. Ο Λοϊζου πάτησε περιοχή και έδωσε στον Σιπριάνο, ο οποίος μπορούσε να τελειώσει την φάση όμως έκανε το γύρισμα και η μπάλα βγήκε σε κόρνερ.

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή συνέχισε να έχει κατοχή, με την Καρμιώτισσα να μη μπορεί να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει.

Οι «πράσινοι» έχασαν ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό, με τον Λοίζου να γυρίζει στο σημείο του πέναλτι και τον Σίμιτς να στέλνει τη μπάλα με δυνατό πλασέ λίγο δίπλα από την εστία.

Ακολούθως η Ομόνοια συνέχισε την καλή διαχείριση και πήρε ένα πολύ σημαντικό τ΄ριποντο ενόψει «αιώνιου».

<iframe width="100%" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/t8C6m4ahwgg" title="OMONOIA - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ 2-1  Highlights (26/11/2023)" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ομόνοια: Ουζόχο, Μαρκίνιος, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους, Λοίζου, Σεμέδο και Κακουλλής.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κελεπέσης, Λέτσιακς, Μίλετιτς, Λανγκ, Κασάμα, Φράνσον, Προκοπίου, Ζαχαρίου, Αμό, Σίμιτς και Ανσαριφάρντ.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Χριστοφόρoυ, Γκρατινάρου, Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Σουκ, Ντούμπια, Λούκιλι, Κατσαντώνης, Τσουκαλάς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Αβραάμ, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Ματθαίου.

Σκόρερ: 21' Μπέζους, 58' Κακουλλής/37' Κατσαντώνης

Κίτρινες: 41' Κουλιμπαλί, 70' Λοίζου/25' Ντούμπια, 41' Τσουκαλάς, 60' Σουκ, 68' Μαλόνε