Δόξα-Ομόνοια 1-2: Ο Μαργκάσα σέρβιρε ο Γουίλιαμ το γύρισε

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Η Ομόνοια κατάφερε να πάρει δύσκολη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή απέναντι στην Δόξα με 2-1. Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γουίλιαμ που εκμεταλλεύτηκε τα δύο υπέροχα κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαργκάσα και με ισάριθμες κεφαλιές πέτυχε και τα δύο γκολ. Η Δόξα δικαιούται να λέει ότι άξιζε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι αφού είχε και δύο δοκάρια.

Η Δόξα αιφνιδίασε ο Γουίλιαμ το γύρισε

Το πρώτο ημίχρονο στο Μακάρειο ήταν αρκετά γκολ αφού μας χάρισε καλό θέαμα με τρία γκολ και μπόλικες φάσεις. Μόλις στο 4’ ο Λουίς Κάρλος δέχθηκε σέντρα από δεξιά από τον Ζατλ και αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή έκανε με καρφωτή κεφαλιά το 1-0. Η Δόξα συνέχισε να πιέζει και στο 7’ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Ο Λουίς Κάρλος μπήκε στην περιοχή και έκανε παράλληλο γύρισμα με τον Φαμπρίτσιο να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Χριστοδούλου ενώ πιο πίσω ήταν έτοιμος ο Ζατλ να κάνει το 2-0. Στο 10’ η Δόξα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ του Ζατλ κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλου και έφυγε κόρνερ. Κάπου εκεί η Ομόνοια ξύπνησε και στο 13’ μια κεφαλιά του Κανού μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο έξω. Στο 17’ η Ομόνοια έχασε μεγάλη διπλή φάση όταν μετά από σέντρα σουτ του Χριστοφή η μπάλα κατέληξε στον Λόπες που αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ στη συνέχεια της φάσης ένα σουτ του Καντέ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκρέμσλ. Στο 23’ ήρθε η ισοφάριση αφού ένα εξαιρετικά εκτελεσμένο κόρνερ του Μαργκάσα κατέληξε στο εκφάλι του Γουίλιαμ Σοάρες που πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 1-1 με καρφωτή κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα η άμυνα της Δόξας αδράνησε και πάλι και δέχθηκε άλλο ένα εύκολο γκολ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο όπως και το πρώτο, μόνο που αυτή την φορά η μπάλα κτύπησε και σε αμυντικό πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η Δόξα προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν ένα σουτ του Ασαμόα στο 37’ να φύγε λίγο έξω από την εστία του Χριστοδούλου. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ομόνοια να ανατρέπει το σκορ.

Καλό παιχνίδι, άντεξε η Ομόνοια

Το δεύτερο ημίχρονο είχε και αυτό πολύ καλό ρυθμό με την Δόξα να θέλει στα αρχικά στάδια να ισοφαρίσει και με τις δύο ομάδες να είναι επικίνδυνες. Η πρώτη φάση ήρθε στο 52’ όταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου παραλίγο να γίνει μοιραίος αφού καθυστέρησε να απομακρύνει την μπάλα σε γύρισμα προς τα πίσω και τον Λουίς Κάρλος να κερδίζει την κόντρα αλλά την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Στο 57’ ο Χριστοφή έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και ήταν απέναντι από τον Γκρέμσλ αλλά ο Θωμάς Ιωάννου πρόλαβε τον επιθετικό της Ομόνοιας λίγο πριν κάνει το σουτ και έσωσε την ομάδα του. Στο 64’ ο Λουίς Κάρλος έκανε ένα πανέμορφο γύρισμα και μπήκε στην περιοχή κάνοντας το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 69’ ο Ράφα Λόπες έκανε σέντρα στην περιοχή ο Μαργκάσα έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ο Πάμπος Χριστοδούλου με τις αλλαγές του έδειξε πως θέλει να κρατήσει το υπέρ του σκορ αφού έπαιξε πιο αμυντικά. Αντιθέτως ο Λούκας Χατζηλούκας άρχισε να ρισκάρει παίζοντας πιο επιθετικά. Στο 80’ η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Σισοκό έκανε πανέμορφη σέντρα και ο Σαντίκ έκανε γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι. Η Δόξα στα τελευταία λεπτά πίεζε πολύ και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτιάξουν τις φάσεις που ήθελαν και έτσι η Ομόνοια πήρε νίκη μετά από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχείς αποτελέσματα.

Σκόρερς: 4' Λουίς Κάρλος / 24' 26' Γουίλιαμ Σοάρες
Κίτρινες: / 54' Γουίλιαμ