«Έγινε πιο δύσκολο να διεκδικήσουμε τη μεγάλη ανατροπή» (αναφορά σε γηπεδικό και αγωνιστικά)

Οι δηλώσεις του εκπροσώπου Τύπου του τριφυλλιού

Στον ΣΠΟΡ FM 95,0 και την εκπομπή «Κάνε παιχνίδι» με τη Στέλλα Σωκράτους μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

Για την ισοπαλία με την Πάφο: «Μας άφησε μια πικρή γεύση το τελικό σφύριγμα καθώς νιώσαμε πως δεν πήραμε από το παιχνίδι αυτό που πραγματικά μπορούσαμε να πάρουμε. Δεν ξεκινήσαμε όπως περιμέναμε τον αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος δημιούργησε τη μοναδική της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι με την κεφαλιά στο δοκάρι. Τελικά βρήκαμε το γκολ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με έναν ωραίο συνδυασμό και ωραίο τελείωμα από τον Σίμιτς και πήγαμε με ιδανικά συναισθήματα στα αποδυτήρια. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου χάθηκε το πέναλτι – κάτι που στο ποδόσφαιρο συμβαίνει και είναι μέρος του παιχνιδιού – ωστόσο η ομάδα διατήρησε τη συνοχή της και ελέγχαμε τον ρυθμό χωρίς να κινδυνεύουμε. Η ισοφάριση από την Πάφο ήρθε όχι με οργανωμένη επίθεση, αλλά από ένα διώξιμο του αμυντικού της Πάφου που μας βρήκε εκτός ισορροπίας και με δόση τύχης στο σουτ έγινε το 1-1. Έπειτα ακολούθησε η χρονική περίοδος που μας έκανε να νιώσουμε ότι τελικά αδικήσαμε τους εαυτούς μας με το τελικό αποτέλεσμα. Με τις αλλαγές η ομάδα έγινε πιο επιθετική, ο κόσμος έσπρωχνε συνεχώς την ομάδα, κλείσαμε την Πάφο στο μισό γήπεδο και δημιουργήσαμε σπουδαίες ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπορέσαμε να πετύχουμε το δεύτερο γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που είναι και πρέπει να προχωρήσουμε παρακάτω.

Για τα βαθμολογικά δεδομένα: «Την περασμένη βδομάδα λέγαμε πως πλέον σε αυτήν την τελική φάση της σεζόν, όσα συμβαίνουν στο γήπεδο έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία. Και τελικά η αγωνιστική που πέρασε το επιβεβαίωσε πλήρως. Σκεφτείτε πόσο διαφορετικά θα μπορούσαν να ήταν τα πράγματα αν κάποιες στιγμές στους αγώνες της περασμένης αγωνιστικής εξελίσσονταν διαφορετικά. Μια τελική πάσα για γκολ αντί για ένα άστοχο σουτ, ένα εύστοχο πέναλτι, μια χαμένη ευκαιρία που θα μπορούσε με περισσότερη προσοχή να γινόταν γκολ, ενδεχομένως να διαμόρφωναν διαφορετικά τα δεδομένα σε σχέση με το πώς είναι σήμερα. Είναι τόσο λεπτές οι ισορροπίες σε αυτό το πρωτάθλημα που οι λεπτομέρειες πλέον κάνουν μεγάλη διαφορά. Επίσης, το άλλο δεδομένο που φαίνεται να ξεχωρίζει είναι πως η συγκομιδή των ομάδων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είναι αυτή που διαμορφώνει τα μέχρι στιγμής βαθμολογικά δεδομένα. Για παράδειγμα, η ΟΜΟΝΟΙΑ και η ΑΕΚ είναι οι ομάδες που πήραν τους περισσότερους βαθμούς στη φάση των play-off και όμως εμείς είμαστε στο -7 από την κορυφή και η ΑΕΚ στο -4. Συνεπώς – εάν μιλήσουμε μόνο για την ΟΜΟΝΟΙΑ – ναι, πληρώνουμε και κάποιες απρόσμενες απώλειες που είχαμε σε παιχνίδια της κανονικής περιόδου. Όμως, αυτά είναι τα δεδομένα, διαμορφώθηκαν από τις προσπάθειες των ομάδων στο γήπεδο, συνεπώς ο μόνος δρόμος για εμάς είναι να κοιτάξουμε μπροστά και να προσπαθήσουμε – με όλες μας τις δυνάμεις – να πάρουμε το καλύτερο δυνατό από τα εναπομείναντα παιχνίδια. Αναγνωρίζουμε τη μεγάλη προσπάθεια που γίνεται από την ομάδα και τη θέληση που δείχνει για να προσφέρει στον κόσμο μια χαρά φέτος. Ευχόμαστε αυτό να γίνει εφικτό.

Για τον στόχο της Ομόνοιας: «Μετά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής έγινε πιο δύσκολο να διεκδικήσουμε τη μεγάλη ανατροπή για την οποία μιλούσαμε το προηγούμενο διάστημα. Οι πιο ρεαλιστικοί στόχοι που περιμένουμε από την ομάδα να διεκδικήσει με όλες τις δυνάμεις της είναι οι θέσεις της Ευρώπης και το κύπελλο. Όμως, βλέπουμε ένα – ένα τους αγώνες μας. Τώρα έχουμε τον Άρη για το πρωτάθλημα και εκεί στρέφουμε την προσοχή μας. Η κάθε αγωνιστική διαμορφώνει διαφορετικά δεδομένα, συνεπώς θα δούμε πώς θα εξελιχθούν οι αγώνες αυτού του Σαββατοκύριακου και θα συζητήσουμε ξανά επί του θέματος αυτού».

Για τον αγώνα με τον Άρη: «Είναι ένας πολύ σημαντικός αγώνας για εμάς καθώς γνωρίζουμε πως με νίκη θα βρεθούμε στις θέσεις της Ευρώπης. Συνεπώς ο δρόμος είναι ξεκάθαρος. Αναμένεται να είναι άλλος ένας αγώνας υψηλών εντάσεων, όπου και πάλι οι λεπτομέρειες θα παίξουν καθοριστικό ρόλο. Έχουμε την ευκαιρία, μέσα στην έδρα μας, να τα δώσουμε όλα για να ανέβουμε στη βαθμολογία. Θα χρειαστεί ξανά μεγάλη προσπάθεια. Είναι αλήθεια πως η ομάδα κάνει μεγάλη προσπάθεια, ειδικά στη φάση των play-off όπου στην ειδική βαθμολογία είναι πρώτη. Ήμασταν κοντά στο να πάρουμε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα και ευχόμαστε πως αυτή τη φορά θα τα καταφέρουμε μπροστά στον κόσμο μας, η αφοσίωση του οποίου προς την ομάδα είναι όντως εντυπωσιακή».

Για τα αγωνιστικά δεδομένα: «Ο Μάθιους είχε μια μυϊκή ενόχληση κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Πάφο. Δεν φαίνεται να είναι σοβαρός τραυματισμός, σήμερα προπονήθηκε ατομικά και η κατάστασή του θα αξιολογείται καθημερινά. Είναι αμφίβολος για τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Άρη. Ο Σιπριάνο είχε ένα διάστρεμμα στον αστράγαλο, σήμερα προπονήθηκε κανονικά και εάν βγάλει τη βδομάδα χωρίς προβλήματα θα είναι στη διάθεση του προπονητή. Εκτός θα είναι ο τραυματίας, Άνταμ Λανγκ. Οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές είναι στη διάθεση του προπονητή. Ο Γιάννης Κούσουλος θα εκτίσει την μια αγωνιστική τιμωρίας του από κίτρινες κάρτες στον αγώνα με την Ανόρθωση«.

Για το γηπεδικό: «Καλούμε τον κόσμο μας να αναμένει τις επίσημες τοποθετήσεις επί του θέματος αυτού και να μην εκλαμβάνει ως δεδομένες πληροφορίες που ενδεχομένως να προέρχονται από τρίτους ή και ως μορφή πληροφοριών/φημών. Όπως έχουμε αναφέρει αρκετές φορές, ο Πρόεδρος και η Διοίκηση θα ενημερώσουν τον κόσμο για το θέμα του γηπέδου όταν κρίνουν πως είναι η κατάλληλη στιγμή».

Το μήνυμα στον κόσμο: «Ευχαριστούμε θερμά τον κόσμο που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν μαζικά στο πλευρό της ομάδας. Ο κόσμος ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που η ομάδα πίεσε την Πάφο στα τελευταία 15 λεπτά και θα μπορούσε να έφτανε στη νίκη. Τώρα μας περιμένει άλλος ένας καθοριστικός αγώνας και η ομάδα τον χρειάζεται ξανά δίπλα της. Θα είναι και πάλι πολύ σημαντική η παρουσία του και ευχόμαστε η ομάδα να τον κάνει χαρούμενο με το τελικό αποτέλεσμα».