Άρης - Ομόνοια 2-2: «X»αρούμενος μόνο ο Άρης

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ακόμη δυο χαμένοι βαθμοί για την Ομόνοια και ακόμη ένας κερδισμένος βαθμός για τον Άρη μιας και το παιχνίδι στο ανάμεσα στις δυο ομάδες έληξε στο 2-2. Η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντάρμπισαϊαρ, η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Άρη με τον Φράγκο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Φράγκος έβαλε μπροστά τον Άρη, όμως ο Μαργκάσα είχε τη λύση για το τελικό 2-2.

Α’ Ημίχρονο

Με όρεξη για ποδόσφαιρο μπήκαν στο γήπεδο οι δυο ομάδες. Στο 4’ ένα σουτ του Παναγή βρήκε έτοιμο τον Φελτχούιζεν, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν ο Μαργκάσα έβγαλε μια μαγική μπαλιά στον Ντάρμπισαϊαρ, αυτός έκανε τη λόμπα και ο Κυριάκου έδιωξε τελευταία στιγμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Νουρεντινόφσκι. Στο 10’ ο Γκονζάλες βρέθηκε σε θέση βολής, όμως από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο. Η Ομόνοια πάντως πίεζε ψηλά και είχε επιβάλει τον ρυθμό της. Στο 16’ ο Τζαΐλσον, έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Ντάρμπισαϊαρ έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο επιθετικός της Ομόνοιας δεν κατάφερε να σκοράρει. Τρία λεπτά αργότερα ο Σοάρες βρέθηκε στην περιοχή, πέρασε τον Νουρεντινόφσκι, όμως ο Ράντου του έκλεισε καλά το χώρο και έτσι δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 21’ μετά από αρκετή ώρα ο Άρης κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιούσεφ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει μόλις έξω σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε και ένα σουτ από τον Ντρομπάροφ, με τον Φελτχούιζεν να λέει όχι. Στο 35’ και ενώ ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ο Γκονζάλες έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Ντάρμπισαϊαρ κατέβασε ωραία προσπάθησε να γυρίσει για το σουτ, βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Άγγλος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1. Η απάντηση όμως του Άρη ήταν άμεση. Ο Πάγκαλος βρέθηκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το γύρισμα, και ο Φράγκος νίκησε τον Φελτχούιζεν από κοντά γράφοντας το 1-1 στο 39’ του αγώνα.

Β’ ημίχρονο

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο για τον Άρη. Στο 51’ έγινε το λάθος από την άμυνα της Ομόνοιας, ο Αλέξε να δίνει στον Ράντου, αυτός να κάνει τη μπαλιά και ο Φράγκος με το κεφάλι έγραψε το 2-1. Στο 58’ ο Τζαΐλσον έδωσε τη μπάλα στον Γκονζάλες με τον τελευταίο να πατά περιοχή και να κάνει το δυνατό αλλά άστοχο σουτ. Στο 65’ ο Μαργκάσα έκανε την ωραία μπαλιά στην περιοχή, με τον Λόπες να πιάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Τη λύση όμως που έψαχνε η νευρική Ομόνοια είχε ο Μαργκάσα στο 69’, όταν μετά από μπαλιά του Τζαΐλσον με κεφαλιά ο παίκτης – τζόκερ για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου έγραψε το 2-2. Στο 79’ ο Μαργκάσα εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, ο Κατελάρης έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Πάντως η Ομόνοια πίεζε για την ανατροπή όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο δύσκολο ήταν το εγχείρημα αυτό. Στο 90’ ο Μαργκάσα εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, ο Ράφα Λόπες έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά, όμως ο Νουρεντινόφσκι με μια ακόμη πιο εξαιρετική επέμβαση, κράτησε το 2-2. Στο 92’ και μετά από κόρνερ του Μαργκάσα, ο Μπεντέκε έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Άρη, με τον Κατελάρη να κάνει το σουτ, και τη μπάλα να φεύγει έξω.

Ενδεκάδες

Άρης (Χριστόπουλος): Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (76' Μαλεκκίδης), Παναγή, Κυριάκου, Γιούσεφ (33' Φράγκος), Αλέξε (80' Ιονίτσα), Ράντου

Ομόνοια (Χριστοδούλου): Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Καντέ (55' Λόπες), Κατελάρης, Φαμπρίτσιο, Κανού, Σοάρες, Μαργκάσα, Τζαρζίνιο (61' Χριστοφή), Γκονζάλες (69' Μπεντέκε), Ντάρμπισαϊαρ

Κίτρινες κάρτες: Κυριάκου, Ευσταθίου, Χριστοφόρου (3η) / Φαμπρίτσιο (3η), Ντάρμπισαϊαρ

Κόκκινης κάρτες: - / -