Άνθισε το τριφύλλι και καλπάζει από την εξωτερική! (vid)

«Λύγισε» την Ανόρθωση με δυο γκολάρες και βρίσκεται πλέον σε απόσταση βολής από ΑΕΚ και Άρη

Παντελής Παντελή

Χτίζει «πράσινο» σερί!

Η Ομόνοια κέρδισε με 2-1 την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, στο πλάισιο της 2ης αγωνιστικής των πλει οφ.

Οι «πράσινοι» με δύο εντυπωσιακά γκολ σε κάθε ημίχρονο (Κούσουλος 33’, Μάθιους 55’) επικράτησαν της ομάδας της Αμμοχώστου.

Η Ανόρθωση μείωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Καστέλ.

Το σύνολο του Αναστασίου ήταν ανώτερο από την αντίπαλο του και χωρίς να αγχωθεί πήρε το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο.

Έτσι η Ομόνοια πάει στους 55 βαθμούς, βρίσκεται στην 4η θέση και στο -1 από θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Από την άλλη η Ανόρθωση βγαίνει... σχεδόν εκτός μάχης αφού αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 6η θέση και στο -8 από την προνομιούχα 3η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να κρατά παραπάνω μπάλα και να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να απειλήσουνε μόνο με ένα φαλτσαριστό σουτ του Χάμπου εκτός περιοχής, που κατέληξε στην αγκαλιά του Αρμπολέδα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά μέσα από στημένη φάση (10’), όταν ο Κορέια εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Κάργας πήρε την κεφαλιά που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Φαμπίανο. Η Ανόρθωση κατάφερε να ισορροπήσει μετά το πρώτο τέταρτο, ωστόσο δεν είδαμε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας ήρθε στο 19ο λεπτό με τον Στεπίνσκι. Μετά από πολύ ωραία κάθετη του Μπέζους στον Πολωνό, έκανε το τελείωμα όμως έσωσε στο τετ-α-τετ ο Αρμπολέδα. Ακολούθως το «τριφύλλι» έλεγχε το ρυθμό και κατάφερε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ των Χαμάς και Μπέζους.

Η Ανόρθωση κυρίως μέσα από στημένες φάσεις προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη, αφού δε μπορούσε να αναπτυχθεί με ευκολία στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 31ο λεπτό ο Στεπίνσκι δέχτηκε άλλη μια εξαιρετική κάθετη, αυτή την φορά από τον Χάμπο, δεν πρόλαβε να κάνει το τέλειωμα ο Πολωνός.

Στο 33ο λεπτό ήρθε η λύση για την Ομόνοια με τον Κούσουλο να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Με μακρινό σουτ του αρχηγού τους εκτός περιοχής οι «πράσινοι» έγραψαν το 1-0.

Το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο και έψαξε και δεύτερο γκολ, με τον Μπέζους να εκτελεί φάουλ που σταμάτησε στο δοκάρι στο 35ο λεπτό. Ακολούθως ο Στεπίνσκι απέιλησε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλιούμ, με τον Αρμπολέδα να σώζει εντυπωσιακά.

Ο Μπέζους είχε άλλο ένα δοκάρι στο 44ο λεπτό, όταν μετά από δική του εκτέλεση κόρνερ η μπάλα χτύπησε στην οριζόντια δοκό του Αρμπόλεδα.

Έτσι η Ομόνοια, όντας αρκετά καλύτερη από την αντίπαλο της πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε με την Ομόνοια να κρατά περισσότερο μπάλα. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δε μπορούσε να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Η Ομόνοια διπλασίασε τα τέρματα της με άλλο ένα εντυπωσιακό γκολ στο 55ο λεπτό. Αυτή την φορά ο Μάθιους βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακό τόπο εκτός περιοχής. Μετά από το κόρνερ η μπάλα ανέβηκε στον αέρα και ο Ουαλός με δυνατό βολέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως η Ομόνοια έλεγχε τον ρυθμό, ενώ η Ανόρθωση δε μπορούσε να γίνει επικίνδυνη. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με άνεση και κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους την «Κυρία», ενώ παράλληλα δοκίμαζαν να γίνουν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση.

Στο 85ο λεπτό λίγο έλειψε ο Μπέζους να κάνει το 3-0 αλλά είδε τη μπάλα να σταματά για τρίτη φορά στο δοκάρι του Αρμπολέδα. Μετά από... μαγική κίνηση ο Ουκρανός έσκαψε τη μπάλα μπροστά από τον Αρμπολέδα και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ανόρθωση είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 88ο λεπτό, όμως ο Γκασαμά από κοντά δεν κατάφερε να στοχεύσει σωστά.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Καστέλ. Ο διαιτητής μετά από On Field Review έδωσε την παράβαση για χέρι και ο Ισπανός ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Έτσι το τελικό σκορ ήταν το 2-1.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Χαμάς (77' Σιπριάνο), Κούσουλος, Χάμπος (77' Κασάμα), Μπεζούς (88' Μίλετιτς), Σεμέδο (90' Σίμιτς), Αλιούμ, Στεπίνσκι (77' Κακουλλής).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Σίμιτς, Μίλετιτς.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια (77' Μακούν), Ουαγκέ (77' Αντωνίου), Ιωάννου (71' Χρυσοστόμου), Τεχέρα, Περέα (60' Γκασάμα), Φερέιρα (60' Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Τιουνέ, Μακούν, Παρούτης, Γκασαμά, Αντωνίου, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Σκόρερ: 33' Κούσουλος, 55' Μάθιους/90+5' Καστέλ

Κίτρινες: 52' Κούσουλος/55' Κορέια, 60 Ιωάννου, 65' Τσίκο, 80' Χρυσοστόμου