«Ανέτρεψε» τη Δόξα... με υπογραφή Σεμέδο! (vid)

Με τρία γκολ μετά το 80' η Ομόνοια επικράτησε του προφυγικού σωματείου με 3-1

Η Ομόνοια με ανατροπή κέρδισε την Δόξα με 3-1 στο στάδιο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι, παρά το ότι για 80 λεπτά βρίσκονταν πίσω στο σκορ κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο, με τον Γουίλι Σεμέδο να είναι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο πρωταγωνιστής.

Η Δόξα μπήκε μπροστά στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Σαντίκ στο 27ο λεπτό, με το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή να πιέζει για την ισοφάριση μέχρι τα τελευταία λεπτά και να δικαιώνεται. Στο 80ο λεπτό ο Σεμέδο ισοφάρισε σε 1-1, με τον καρίμ Ανσαριφάρντ να πετυχαίνει την ολική ανατροπή έξι λεπτά αργότερα όταν με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 2-1 (86’).

Το «τριφύλλι» είχε την ευακιρία να κλειδώσει τη νίκη στο 90’ όταν κέρδισε δεύτερο πέναλτι, ωστόσο ο Κακουλλής αστόχησε από τα ένδεκα βήματα. Το τρίτο γκολ για το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχε ο Λοΐζου που με τον Σισκόφσκι εκτός εστίας έκανε το τελείωμα εκτός περιοχής και χάρισε στην Ομόνοια την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη.

Έτσι οι πράσινοι ανεβαίνουν στην 2η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει στον πα΄το της βαθμολογίας χωρίς βαθμούς μετά από 6 αγώνες.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η Ομόνοια είχε την κατοχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά, θέλοντας οργανωμένα να απειλήσει. Από την πλευρά της η Δόξα, προσπάθησε να κτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις περιμένοντας στο δικό της μισό.

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και γυρόφερνε την περιοχή της ομάδας της Κατωκοπιάς, ωστόσο δεν κατάφερνε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη. Μετά το πρώτο 15λεπτο η Δόξα κέρδισε μέτρα στον γήπεδο, προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν είδαμε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή φάση του αγώνα μετά από σουτ του Κακουλλή που έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι και έσωσε εντυπωσιακά ο Σισκόφσκι. Ακολούθως η Ομόνοια είχε καλό ρυθμό και με γρήγορες εναλλαγές έφτανε στην αντίπαλη περιοχή, όμως η Δόξα ήταν καλά οργανωμένη και έδιωχνε εγκαίρως.

Στο 25ο λεπτό δόθηκε πέναλτι για την Δόξα, μετά από παράβαση του Κούσουλου πάνω στον Τρούγιτς. Ο Κύπριος μέσος ανέτρεψε τον ποδοσφαιριστή της Δόξας στον αέρα και ο Σολωμού έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Σαντίκ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έγραψε το 1-0 για την Δόξα.

Μετά το γκολ το σύνολο του Μάκη Σεργίδη πήρε ψυχολογία και κυκλοφορούσε τη μπάλα, ενώ η Ομόνοια σαφώς επηρεασμένη από το γκολ που δέχτηκε έκανε αρκετά λάθη.

Οι πράσινοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ξαναβρήκαν τα πατήματα τους και έγιναν επικίνδυνοι εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα του Κακουλλή. Ο Μπεζούς έστελνε τη μπάλα μπροστά με τον Κύπριο φορ να γίνεται επικίνδυνος σε αρκετές περιπτώσεις, όμως ο Σισκόφσκι κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Το «τριφύλλι» πίεσε για την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, όμως η ομάδα της Κατωκοπιάς στάθηκε καλά αμυντικά και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια έριξε βάρος στην επίθεση, ενώ η Δόξα κλείστηκε πίσω και γινόταν επικίνδυνη στην κόντρα. Οι πράσινοι ε΄φτιαξαν αρκετές προυποθέσεις, ωστόσο τους έλειπε η σωστή τελική πάσα και δεν κατάφεραν να απειλήσουν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Ο Λοΐζου έφτασε κοντά στο γκολ όταν από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα έξω. Η Ομόνοια στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έψαξε έντονα την ισοφάριση, με την Δόξα να κλείνεται στο δικό της μισό.

Η δικαίωση για τους πράσινους ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Σεμέδο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σιπριάνο έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κακουλλή και στρώθηκε στον Σεμέδο ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά νίκησε τον Σισκόφσκι για το 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα η Ομόνοια πέτυχε την ολική ανατροπή με πέναλτι που κέρδισε ο σκόρερ, μετά από μαρκάρισμα του Στυλιανού. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν εύστοχος από τα ένδεκα βήματα και έγραψε το 2-1 για το «τριφύλλι».

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή κέρδισε άλλο ένα πέναλτι στο 90+2, με τον Κακουλλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Κύπριος φορ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ δεν μέτρησε (σωστά) αφού δεν ακούμπησε άλλος ποδοσφαιριστής την μπάλα, μετά την εκτέλεση και το δοκάρι.

Ο Λοΐζου στο 90+8' διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα. Όλη η Δόξα ήταν μπροστά, και ο Σισκόφσκι που ανέβηκε για το κόρνερ. Ο Κύπριος εξτρέμ έκλεψε και έφυγε στην κόντρα, πλάσαρε σε κενή εστία και έγραψε το 3-1.

Έτσι η Ομόνοια πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, που την ανεβάζει στην 2η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με 0 βαθμούς.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Φοφανά, Τρούγιτς, Σαντίκ, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντουί, Τζιέτζιε.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοΐζου, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Λανγκ, Προκοπίου.

Σκόρερ: 26' Σαντίκ/80' Σεμέδο, 86' Ανσαριφάρντ, 90+8' Λοΐζου

Κίτρινες: 45 ΄Σισκόφσκι, 63' Στυλιανού, 90' Πούριτς, 90+5' Αντωνίου/66' Κακουλλής, 86' Ανσαριφάρντ, 90' Σιπριάνο