Την «πάτησε» ξανά από την ΑΕΖ η Ομόνοια! (vid)

Πρώτες απώλειες με τον Τσέτιλ Ρέιχνταλ στον πάγκο, με την ΑΕΖ να αποδεικνύεται ο «κακός δαίμονας» του τριφυλλιού

«Γκέλα» για την Ομόνοια και πάλι κόντρα στην ΑΕΖ, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο «Αμμόχωστος», με τους πράσινους να αφήνουν στη Λάρνακα δύο σημαντικούς βαθμούς. Η ΑΕΖ είδε στα μάτια την ομάδα της Λευκωσίας και της έκανε και πάλι τη ζημιά, καθώς θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου στο ΓΣΠ, οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 3-3. Η Ομόνοια δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης και υποχρεώθηκε να μείνει στην ισοπαλία, με τον Τσέτιλ Ρέιχνταν να σημειώνει τις πρώτες του απώλειες στον πάγκο του τριφυλλιού.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά η Ομόνοια, η οποία κράτησε μπάλα και προσπάθησε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό με το να κυκλοφορήσει μπάλα για να φτάσει πρώτη στο γκολ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» απείλησε δύο φορές την εστία της ΑΕΖ. Στο 5’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, η μπάλα έφυγε έξω, ενώ στο 7’ ο Χαραλάμπους έπιασε το σουτ, όμως ο Μιλοσάβιεβιτς μάζεψε.

Η Ομόνοια προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να απειλήσει ακόμη περισσότερο και στο 13’ κατάφερε να σκοράρει μετά από κόρνερ με τον Λανγκ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι στον Παναγιώτου.

Από εκεί και πέρα προσπάθησε και η ΑΕΖ να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει, κυρίως με μακρινά σουτ, όμως δεν απείλησε κάποιο από αυτά την εστία του Φαμπιάνο.

Μετά το 25’ η Ομόνοια ανέβηκε περισσότερο και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες σε δύο λεπτά. Στο 27’ ο Λοΐζου έκανε το σουτ, έδιωξε ο Μιλοσάβιεβιτς, εκεί που ήταν ο Σίμιτς που έκανε το πλασέ, όμως έδιωξε ο Γιαντάλ σε κόρνερ. Στο 28’ ο Λανγκ έπιασε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ, όμως έφυγε λίγο έξω η μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά και πάλι από κόρνερ ο Μίλετιτς έπιασε την κεφαλιά, όμως έδιωξαν οι της ΑΕΖ πριν την γραμμή.

Η Ομόνοια συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στο 36’ απείλησε εκ νέου με τον Λοΐζου στο ύψος της περιοχής να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στη συνέχεια δεν υπήρξε οτιδήποτε αξιόλογο, έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο ισόπαλο 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος μπήκε και πάλι δυνατά η Ομόνοια, έχοντας όμως μία ανούσια κατοχή, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει στα πρώτα λεπτά.

Στη συνέχεια η ΑΕΖ, αμύνθηκε πολύ καλά, κλείνοντας τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή της και περιόρισε σε σημαντικό βαθμό την Ομόνοια.

Στο 60’ η ομάδα του Ρέιχνταλ απείλησε με σουτ του Κούσουλου, όμως ο Μιλοσάβιεβιτς αντέδρασε σωστά και έδιωξε.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν τόσο καλός στο δεύτερο μέρος, χωρίς να έχουμε φάσεις, με την Ομόνοια να κρατά μπάλα χωρίς να μπορεί να απειλήσει και την ΑΕΖ να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και με μακρινά σουτ.

Στο 64’ απείλησε η ομάδα του Λιάσου Λουκά με σουτ του Σλόγκαρ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 77’ ο Κλε με σουτ δεν κατάφερε να βρει στόχο, καθώς η μπάλα έφυγε και πάλι άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ. Η Ομόνοια στο 89’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Μπέζους στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Από την άλλη και η ΑΕΖ προσπάθησε για το γκολ με αντεπιθέσεις, όμως ο Γιουσούφ δύο φορές δεν κατάφερε να γίνει αποτελεσματικός και έτσι δεν ήρθε το γκολ για την ομάδα του Λιάσου Λουκά.

Με αυτό τον τρόπο διατηρήθηκε το 0-0 μέχρι το τέλος. Σημαντικός βαθμός για την ΑΕΖ, δεύτερη «γκέλα» για την Ομόνοια απέναντι στην ομάδα του Ζακακίου.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Σαρφό, Σλόγκαρ (77' Βαλντι), Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλη (56' Κλε), Ρουίζ, Σιφναίος (68' Γιουσούφ), Χρίστου (68' Αντωνίου)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Χριστοφή, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ντιγκινί, Ελ Γκαμάρντι, Ιωσηφίδης.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους (65' Ψάλτης), Κακουλλής, Λοΐζου (Αμού), Σίμιτς, Λάνγκ, Παναγιώτου (80' Λέζιακς), Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (65' Φράνσον), Μπεζούς.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Προκοπίου.