Την ξέρανε... ο πρώην (vid)

Η ΑΕΚ άλωσε το ΓΣΠ με γκολ του Ράφα Λόπες (1-0) και πλέον περιμένει... δώρα

Τεράστιο «διπλό» για την ΑΕΚ που επικράτησε της Ομόνοιας μέσα στο ΓΣΠ με γκολ του Λόπες στο 63ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση και στους 59 βαθμούς και περιμένουν ένα «δώρο» στο αυριανό παιχνίδι ανάμεσα στον Άρη και ΑΠΟΕΛ.

Α' Μέρος

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Στο 14ο λεπτό η ομάδα του Μπέν Σιμόν απείλησε για πρώτη φορά με τον Λέδες να κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και να αναγκάζει τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

Στα επόμενα λεπτά το «τριφύλλι» ισορρόπησε στο παιχνίδι και προσπάθησε με την σειρά της να απειλήσει την εστία του Πίριτς.

Στο 29ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεζούς ο Σεμέδο έπιασε τη κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Η ομάδα του Αναστασίου στα επόμενα λεπτά ήταν ελαφρώς καλύτερη από την ΑΕΚ αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική . Στο 38ο λεπτό ο Αλιούμ έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος

Ο Μπεν Σιμόν προχώρησε σε μία αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φαράζ στη θέση του Σάντος.

Παρ΄όλα αυτά οι δύο ομάδες δεν έφτιαξαν κάποια ευκαιρία μέχρι το 60ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε στην πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρει. Στο 63ο λεπτό ο Φαράζ έκανε τη σέντρα απο δεξιά με τον Παναγιώτου να διώχνει πάνω στον Λόπες που από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ και νίκησε τον Φαμπιάνο γράφοντας το 0-1.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι ποδοσφαιριστές της δεν είχαν το «καθαρό» μυαλό για να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή της ΑΕΚ. Στο 72ο λεπτό ο Κούσουλος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά έστειλε ψηλά τη μπάλα.

Στο 81ο λεπτό ο Μπεζούς εκτέλεσε από καλό σημείο το φάουλ αλλά ο Πίριτς απέκρουσε σταθερά.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται πολύ σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Ό αγώνας τελειώσε με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τεράστιο «διπλό» και να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση και στους 59 βαθμούς.

Ομόνοια(Aναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (Σιπριάνο 70'), Αλιούμ, Στεπίνσκι (Κακουλλής 89'), Παναγιώτου (Κασάμα 89'), Κούσουλος, Χαμάς (Σίμιτς 80'), Χαραλάμπους (Μπάκιτς 70'), Μπέζους

Στον πάγκο οι Ουζόχο, Ψάλτης, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς.

ΑΕΚ(Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια (Καπτούμ 90'), Λόπες (Ναούμ 82'), Γκαρθία (Τόμοβιτς 90'), Μιλίτσεβιτς, Γκάμα (Σολ 62'), Πονς, Σάντος (Φαράζ 46'), Ρομπέρζ.

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Ντάνι, Σάντσες, Ντίμερς.

Σκόρερ: -/63' Λόπες