Καλώς τον Ρέιχνταλ… με πεντάρα (vid)

Άκρως αποτελεσματική στο ντεμπούτο του Νορβηγού, η Ομόνοια συνέτριψε τη Δόξα και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή

Η Ομόνοια στο ντεμπούτο του Τσιέτιλ Ρέιχνταλ στον πάγκο του τριφυλλιού νίκησε εύκολα την Δόξα με 5-1 και μείωσε τη διαφορά απο την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Α' Μέρος
Με αρκετή διάθεση μπήκαν οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας στο παιχνίδι δείχνοντας τις προθέσεις τους απο τα πρώτα λεπτά.

Στο 7ο λεπτό το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ του αγώνα με τον Λοΐζου μετά απο ωραία ενέργεια και φαλτσαριστό σουτ απο πλάγια γράφοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σίμιτς μπήκε στη περιοχή και επιχείρησε το σουτ αλλά ο Αντωνίου απέκρουσε.

Στο 15ο λεπτό η Ομόνοια διπλασιάσε τα γκολ της με τον Μπέζους να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή και να νικάει τον Αντωνίου. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί καθώς δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό σκόραραν και τρίτο γκολ με τον Κούσουλο μέσα στη περιοχή να μην δυσκολεύεται να νικήσει τον Αντωνίου με σουτ.

Η Δόξα σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να αντιδράσει καθώς δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Στο 34ο λεπτό ο Λοΐζου απο πλεονεκτική θέση έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς ο Αντωνίου απέκρουσε το σουτ του.

Οι γηπεδούχοι στο 38ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι μετά απο χέρι μέσα στην περιοχή απο τον Άλτσεους. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κακουλλής ο οποίος ήταν εύστοχος απο τα έντεκα βήματα γράφοντας το 4-0.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Δόξα σε μια ανυποψίαστη φάση κατάφερε να μειώσει. Μετά απο γύρισμα που έγινε στη περιοχή ο Μάθιους στη προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι η Δόξα μειώσε σε 4-1.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 4-1 της Δόξας.

Β' Μέρος

Στο ίδιο επίπεδο με το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την Ομόνοια να έχει τον πλήρη ελέγχο του παιχνιδιού.

Στο 53ο λεπτό ο Σίμιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Αντωνίου απέκρουσε και πάλι.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπέζους μετά απο απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να σημειώσει το πέμπτο γκολ για την ομάδα του αλλά η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 69ο λεπτό η Ομόνοια σκόραρε και πέμπτο γκολ μετά απο ωραία κάθετη του Μπέζους στον Σίμιτς που έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή νικώντας τον Αντωνίου.

Η Ομόνοια όπως ήταν αναμενόμενο στα τελευταία λεπτά έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού καθώς τα πάντα είχαν κριθεί απο το πρώτο ημίχρονο.

Έτσι λοιπόν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Ομόνοια να πανηγυρίζει μια εύκολη νίκη απέναντι στη Δόξα και μειώσε τη διαφορά απο την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Η ΤΑΥTOTΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Κούσουλος, Χάμπος, Μπεζούς, Λοϊζου, Σίμιτς, Κακουλλής.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Τρούγιτς, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλτσέους, Πούριτς, Ασάντε, Σαντίκ.

Σκόρερ: 7' Λοϊζου,15' Μπέζους,17' Koύσουλος,39' Κακουλλής,69' Σίμιτς/45+ Μάθιους (Αυτογκόλ)

Κίτρινες: Φράνσον / Πούριτς