Τα κομάντο του Αναστασίου σκόρπισαν τον Άρη (vid)

Η Ομόνοια κέρδισε εντός έδρας τη Λεμεσιανή ομάδα και μπήκαν μετά από καιρό σε τροχιά Ευρώπης

Τεράστια νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε με 3-0 του Άρη στο ΓΣΠ. Με αυτή την νίκη το «τριφύλλι» προσπέρασε την λεμεσιανή ομάδα και ανέβηκε στην τρίτη θέση και στους 62 βαθμούς.

Α' Μέρος

Αρκετά μέτριο από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στην Ομόνοια και τον Άρη. Τα αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες δεν βοήθησαν και έτσι οι τελικές ήταν αρκετές λίγες.

Στο 8ο λεπτό η «ελαφρά ταξιαρχία» έκανε τη πρώτη της τελική με τον Μαγιαμπέλα να δοκιμάζει το πόδι του αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.
Η Ομόνοια είχε την πρώτη της τελική στο 15ο λεπτό με τον Σιμπριάνο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά από τα δοκάρια.

Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 29ο λεπτό με τον Μοντνόρ να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος
Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρνο καθώς η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα. Στο 47ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βανά έκανε άστοχη έξοδο και από κοντά ο Σεμέδο δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα σητν ομάδα του.

Στο 55ο λεπτό ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σαβό έφυγε απέναντι από τον Ουζόχο αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε με τη μπάλα να πηγαίνει στον Μπέγκστον που έκανε νέο σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στον Μίλετιτς.

Η Ομόνοια σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 64ο λεπτό του αγώνα μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Χαραλάμπους που έδωσε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή που πλάσαρε και διπλασιάσε τα γκολ για την ομάδα του.

Δεν σταμάτησαν εκεί οι ποδοσφαιριστές του Αναστασίου καθώς σημειώσαν και τρίτο γκολ. Στο 81ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μίλετιτς έπιασε τη κεφαλιά και σημειώσε το 3-0.

Στο 84ο λεπτό η ομάδα του Αναστασίου πλησιάσε και στο τέταρτο γκολ αλλά το τελειώμα του Σίμιτς δεν ήταν το ιδανικό καθώς δεν βρήκε στόχο.

Έτσι λοιπόν η Ομόνοια πήρε μια τεράστια νίκη και προσπέρασε τον Άρη στον βαθμολογικό πίνακα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο (35′ Ουζόχο), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (82′ Ψάλτης), Σεμέδο (74′ Αλιούμ), Κακουλλής (74′ Μπάκιτς), Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (82′ Μπασιρού), Μπέζους

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

Άρης: Βανά, Καζού, Γκομίς (74′ Σεμέδο), Σανέ (60′ Μποακί), Μαγιαμπέλα (22′ Μπένγκτσον), Νίκολιτς (60′ Μπράουν), Σαβό (60′ Κοκόριν), Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σεμέδο, Σουμάνσκι

Σκόρερ: 47'Σεμέδο,64'Κακουλλής,81' Mίλετιτς/-

Κίτρινες: Χαραλάμπους, Κουλιμπαλί /Καζού , Σανέ , Μπράουν