Άνετα στους «4» με Στεπίνσκι και Σεμέδο (vid)

Έκανε το αυτονόητο κόντρα στην ΑΕΖ η Ομόνοια και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Εύκολη νίκη και πρόκριση για την Ομόνοια που επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Coca-Cola.

Α' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για να «καθαρίσουν» την υπόθεση πρόκριση απο νωρίς.
Στο 6ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά με τον Χάμπο να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 14ο λεπτό η Ομόνοια απείλησε και πάλι μετά απο σέντρα του Χαμάς απο αριστερά και κεφαλιά του Μπέζους αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντια δοκάρι του Μπέκερ.

Το γκολ που έψαχναν οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Μάθιους να κάνει τη σέντρα και ο Σεμέδο με προβολή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Στεπίνσκι να κάνει το συρτό σουτ έξω απο την περιοχή και να νικάει τον Μπέκερ.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν σταμάτησε μόνο εκεί καθώς στο 41ο λεπτό ο Στεπίνσκι σημειώσε και δεύτερο προσωπικό γκολ και τρίτο για την ομάδα του. Ο επιθετικός των «πρασίνων» υποδέχθηκε τη μπάλα στη περιοχή και με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει και πάλι τον Μπέκερ.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 3-0 της ΑΕΖ.

Β' Μέρος

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε αρκετά όπως ήταν αναμενόμενο με τα τρία γκολ που σκόραρε η ομάδα της Λευκωσίας στο πρώτο μέρος.

Από την άλλη η ΑΕΖ που όπως φάνηκε ήθελε να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα και στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο το χρονόμετρο κυλούσε με τους τεχνικούς των δύο ομάδων να προχωρούν σε αρκετές αλλαγές.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενουμένοι ήταν να μειώσουν στον αγώνα καθώς κέρδισαν πέναλτι στο 89ο λεπτό μετά απο χέρι του Μάθιους στη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιγκινί ο οποίος ευστόχησε και μειώσε σε 3-1.

Έτσι λοιπόν η Ομόνοια πήρε μια εύκολη νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (59′ Λέζιακς), Κούσουλος (74′ Κακουλλής), Χάμπος, Μπέζους (59′ Κασάμα), Σεμέδο, Αλιούμ (82′ Οζλέρ), Στεπίνσκι (74′ Μπάκιτς).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Φράνσον, Λανγκ, Μίλετιτς.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Γιαντάλ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή (65′ Σαμπό), Ρόχα Σάντος (46′ Ε. Αντωνίου), Βάλντι, Ντιομάντε, Χατζηβασίλης, Ρουΐζ (65′ Ντιγκινί), Σιφνέος (65′ Παστελλής), Γιουσούφ (46′ Σαρφό).

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Χ. Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ελευθερίου, Στυλιανού, Κλε, Ιωσηφίδης.

Σκόρερ: 26'Σεμέδο,29',41'Στεπίνσκι/90' Ντιγκινί