Παγίδευσαν λιοντάρια στο δάσος (vid)

«Χαστούκι» από τον Εθνικό για την ΑΕΛ, η οποία έχασε εκτός έδρας με 1-0

Σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΛ έφθασε ο Εθνικός ο οποίος επικράτησε με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Καμπρέρα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Εθνικού έφθασε τους 8 βαθμούς και την 9η θέση προσπερνώντας την ΑΕΛ στην βαθμολογία η οποία έμεινε με την τρίτη σερί ήττα της στους 7 βαθμούς μεγαλώνοντας τον προβληματισμό με την κακή της εικόνα για ακόμη ένα παιχνίδι

Α΄ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ να προσπαθεί να επιβάλει το δικό της ρυθμό. Μάλιστα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο η ομάδα του Χαραλάμπους είχε δημιουργήσει προϋποθέσεις για καλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να έχει τη σωστή τελική πάσα.

Με τη πάροδο του χρόνου ο Εθνικός κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα. Παρά ταύτα ο καλός ρυθμός του αγώνα δεν έφερε και τις ανάλογες φάσεις.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 32 της αναμέτρησης όταν ο Καμπρέρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μούριελ όντας όμως σε θέση οφσάιντ. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 39 όταν ο Σρνιτς με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναγή.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Εθνικός βρήκε το τέρμα που έψαχνε. Η φάση ξεκίνησε με σουτ του Ηλία το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Μούριελ με τη μπάλα να καταλήγει στον Καμπρέρα ο οποίος από κοντά έγραψε το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Στο β΄ μέρος ο Εθνικός είχε μπει καλυτέρα προσπαθώντας να μεγαλώσει το προβάδισμα που είχε κόντρα στην ΑΕΛ. Η ομάδα όμως του Χαραλάμπους όσο περνούσε ανέβαζε στροφές σε μια προσπάθεια να βρει το τερμα της ισοφάρισης.

Στο 57' ο Μόρσεϊ απείλησε την εστία του Εθνικού ωστόσο ο Παναγή είχε την απάντηση κατεβάζοντας ρολά. Έξι λεπτά αργότερα το σουτ του Μεντόγεβιτς δεν βρήκε εστία, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Σπιρόφσκι στο 68. Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΛ παρά το γεγονός πως έψαχνε την ισοφάριση δεν κατάφερνε να απειλήσει.

Ο Χρήστος Χαραλάμπους προσπάθησε να αλλάξει πράγματα από τον πάγκο ρίχνοντας μέσα πέντε επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές (Ανδρέου, Κα, Μορέιρα, Μπεραχίνο και Παπαφώτη). Παρά ταύτα η ομάδα του δεν κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης με αποτέλεσμα να δεχθεί την 3η σερί ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι K. Ηλία, Λίπσκι, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπούκερ, Ένεμ, Αγγελόπουλος, Αγγελόπουλος, Aκσεντίγεβιτς.

ΑΕΛ : Μούριελ, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς, Τσέρνιχ, Σρνιτς, Μαρς, Μόρσαι, Μακρής, Τζάλμα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ανδρέου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Μορέιρα,Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κα, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος

Σκόρερ: 44,Καμπρέρα / -

Κίτρινες: Σπιρόφσκι, Καμπρέρα ,Ντράζιτς , Ιωάννου , Λίπσκι / Μαρς, Μακρής , Ανδρέου , Κα