Ερμής-Ολυμπιακός 4-0: Έβγαλε «φτερά» και στη βροχή!

Μεγάλη νίκη του Ερμή από ημίχρονο επί του Ολυμπιακού

Τεράστιας σημασίας νίκη για τον Ερμή επί του Ολυμπιακού στο ΓΣΖ με 4-0 στο τελευταίο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Αραδίππου σκόραρε όλα της τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ταραλίδης στο 11’, Μαρτίνιουκ στο 25’, Αρτάμπε στο 32’ και Μαρτίνιουκ στο 45+1’ τα γκολ. Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός. Στους 21 βαθμούς ο Ερμής, στους 17 ο Ολυμπιακός.

Ο αγώνας στο ΓΣΖ ξεκίνησε με γκολ για τον Ερμή στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γιάννης Ταραλίδης εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα της Αραδίππου. Στο 25’, ο Ερμής πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Εμεγκάρα έδωσε ασίστ με το τακουνάκι στον Μαρτίνιουκ, ο οποίος έπιασε ένα ξαφνικό σουτ από πολύ μακριά, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα. Στο 33’, ο Ερμής σκόραρε και τρίτο γκολ. Ο Εμεγκάρα μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο επερχόμενος Αρτάμπε με πλασέ πέτυχε το 3-0 στην πρώτη του εμφάνιση με τους «φτεροπόδαρους» μετά την επιστροφή του στην ομάδα. Ο Εμεγκάρα στο 38’ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με σουτ να «γράψει» το 4-0, αλλά αυτό πήγε μόλις άουτ. Τελικά, ο Ερμής πήγε στα αποδυτήρια, πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ. Ο Εμεγκάρα έδωσε στον Μαρτίνιουκ, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό γωνιακό σουτ για το 4-0. Σκορ που ήταν και ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε στο ίδιο σκηνικό. Ο Χρύσης Μιχαήλ έκανε και τις τρεις του αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης, περνώντας Κάστρο, Σωτηρίου και Πεχλιβάνη στον αγώνα. Στο 53’, ο Τριμπό χτύπησε εκτός φάσης τον Ταραλίδη και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη του Βασίλη Δημητρίου, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πεσμένος, αφού τα πάντα είχαν σχεδόν κριθεί. Ο Ερμής έχασε κάποιες ευκαιρίες να διευρύνει τον δείκτη του σκορ κυρίως με τον Μοντέιρο, όμως το σκορ παρέμεινε όπως είχε.

Οι συνθέσεις:

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Νταμτσέφσκι (63' Τσίνα), Αρτάμπε, Ταραλίδης, Ζαχάρια, Ιμερέκοφ, Μαρτίνιουκ (78' Ππούνας), Εμεγκάρα, Μοντέιρο, Τσούμου (82' Λύτρας)

Ολυμπιακός:  Κωνσταντίνου, Παχίπης (46' Πεχλιβάνης), Σαμάρας (46' Κάστρο),  Χριστοφίδης, Αντωνίου, Ζιαμπαρής, Βαλικάεφ, Πολίτσι, Μιγκελίτο (46' Σωτηρίου), Τριμπό, Τόρες