Αναγέννηση – ΕΝΠ 2-3: Ματσάρα και τεράστιο διπλό

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Όταν σε ένα παιχνίδι υπάρχουν συνολικά πέντε τέρατα, αποβολή και αρκετές φάσεις, τότε σίγουρα του ταιριάζει ο χαρακτηρισμός ματσάρα. Αυτό ήταν λοιπόν και το ντέρμπι ανάμεσα σε Αναγέννηση Δερύνειας και ΕΝΠ. Η ομάδα από το Παραλίμνι κατάφερε να φύγει με το διπλό και μάλιστα το νικητήριο τέρμα ήρθε στο 89’.

Η Αναγέννηση ήταν η ομάδα που μπήκε στο παιχνίδι δυνατά. Μόλις στο 10’ μάλιστα άνοιξε το σκορ με τον Θεράποντος, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ. Από την άλλη ΕΝΠ έψαξε την αντίδραση. Και ενώ κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να κάνει τις πρώτες τις φάσεις, ο Ευσταθίου στο 36’ έγραψε το 2-0 σε μια ωραία αντεπίθεση. Τα δεδομένα όμως του αγώνα άλλαξαν στο 41’. Σε εκείνο το λεπτό ο Βλασσόπουλος αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες και έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές.

Έτσι από εκείνο το σημείο και ύστερα άρχισε η αντεπίθεση της ΕΝΠ. Η ομάδα από το Παραλίμνι έχασε αρκετές ευκαιρίες μέχρι το 67’, λεπτό στο οποίο ο Κουμής με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1. Όσο περνούσε η ώρα η ΕΝΠ αύξανε την πίεση ώστε να φθάσει στην ισοφάριση. Και αυτό ήρθε στο 83’ όταν ο Κολοκούδιας από κοντά με προβολή έγραψε το 2-2. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Σολάρι στο 89’, όταν με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον Μάστρου.