Ψυχωμένος Άρης, ρέστα πρόκρισης στη Λεμεσό

Παλικαρίσια εμφάνιση μέσα στη Σκωτία, παίρνοντας τον βαθμό, έχοντας δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης

Παλικαρίσια εμφάνιση του Άρη μέσα στο «Ibrox Stadium» στη Σκωτία, καθώς εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Ρέιντζερς, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε με 1-0 και μπορούσε ακόμη να φύγει και με τη νίκη. Για κακή τύχη της «ελαφράς ταξιαρχίας» σε μία στιγμή αδράνειας ισοφαρίστηκε στο 49’ και αποχαιρέτησε κάθε ελπίδα πρόκρισης για το Γιουρόπα Λιγκ. Όμως με τον βαθμό που απέσπασε έχει το δικαίωμα να ελπίζει για πρόκριση στο Κόνφερενς Λιγκ, εάν και εφόσον κερδίσει την Σπάρτα Πράγας στη Λεμεσό με διαφορά δύο τερμάτων. Στους τέσσερις βαθμούς ο Άρης, στους 8 η Ρέιντζερς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Ρέιντζερς μπήκε πιο επιθετικά με σκοπό να επιβληθεί του Άρη και να φτάσει πρώτη στο γκολ. Στο 6ο λεπτό απείλησε με μακρινό σουτ του Λάντστραμ, όμως ο Βάνα μάζεψε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Ο Άρης προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και στο 11ο λεπτό απείλησε με σουτ του Καζού εκτός περιοχής, όμως ο Μπάτλαντ έδιωξε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Ρέιντζερς να έχει την κατοχή, όμως ανούσια, καθώς ο Άρης έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή του και πέραν από ένα μακρινό σουτ του Λάντστραμ στο 27’ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Ο Άρης έλεγχε το παιχνίδι και έψαχνε την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει στην κόντρα κάτι που κατάφερε στο 28’ μετά από μαγική μπαλιά του Κακόριν στον Μπαμπίκα, αυτός βγήκε απέναντι από τον Μπάτλαντ, τον πέρασε και σε κενή εστία πλάσαρε για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ του Άρη, κατάφερε να διαχειριστεί καλά το παιχνίδι και στο 35’ έχασε ευκαιρία με τον Κακόριν εντός περιοχής να μην κάνει καλό πλασέ και να στέλνει την μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να ελέγχει το ματς και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Ρέιντζερς μπήκε δυνατά και με το «καλημέρα» κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 49’ ο Μακόσλαντ με συρτό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βάνα και έκανε το 1-1 για την Ρέιντζερς.

Στη συνέχεια ο Άρης πήγε να βγάλει αντίδραση στο 53’ με τον Κακόριν να κλέβει την μπάλα, έδωσε στον Μαγιαμπέλα, όμως το σουτ του κατέληξε στον Μπάτλαντ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε ρυθμό και με την Ρέιντζερς να ψάχνει το δεύτερο γκολ, η οποία στο 63’ απείλησε με τον Μακόσλαντ ξανά, όμως το σουτ του σταμάτησε στον Καζού, που έβγαλε ωραία άμυνα.

Στο 69’ απείλησε ξανά η Ρέιντζερς με την κεφαλιά του Ντανίλο, όμως ο Βανά ήταν έτοιμος και μάζεψε την μπάλα.

Ο Άρης απάντησε στις φάσεις του αντιπάλου, καθώς στο 79 έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, μετά από κόρνερ, ο Στεπίνσκι από ευνοϊκή θέση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.

Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το νικητήριο γκολ, με τον Άρη στο 90+1’ να χάνει καλή ευκαιρία για να σκοράρει, όμως το σουτ του Στεπίνσκι έφυγε άουτ.

Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Άρη να διατηρεί ελπίδες πρόκρισης για το Κόνφερενς Λιγκ.