Γλύτωσε το κάζο με Γκομίς (vid)

Έστω και δύσκολα, ο Άρης έκανε το δύο στα δύο, κερδίζοντας εντός έδρας τη Δόξα με 2-1

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε στο τέλος ο Άρης που επικράτησε με 2-1 της Δόξας μέσα στο «Άλφαμεγα». Η ομάδα του Σπιλέφσκι έμεινε πίσω από τον καλό της εαυτό ωστόσο η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκομίς στα τελευταία στάδια του αγώνα έδωσαν στην ομάδα της Λεμεσού το δεύτερο σερί τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σουμάνσκι 58’, Μπρόρσον (αυτ) 65’ και Γκομίς 85’.

Α’ ημίχρονο

Με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Δόξα να περιμένει στο δικό της μισό, ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης τα πράγματα για την ομάδα της Κατωκοπιάς έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Ο Τρούγιτς μετά από ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Σανέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές από πολύ νωρίς.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ του ο Άρης βγήκε μπροστά και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 15’ για το 1-0! Ο Μοντνόρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Μπαμπίκα να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Τρία λεπτά μετά σε μια πανομοιότυπη φάση, ο Στεπίνσκι και πάλι από τη σέντρα του Μοντνόρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο της Δόξας που απέκρουσε εξαιρετικά την κεφαλιά.

Στο 24ο λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε εκ νέου με το διαγώνιο πλασέ του Σανέ από τα δεξιά να περνάει μόλις έξω.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να έχει την απόλυτη υπεροχή και στο 37’ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με το διαγώνιο συρτό σουτ του Μπαμπίκα από τα δεξιά να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη με τον Άρη να έχει τον έλεγχο της μπάλας και τη Δόξα να μένει πιστή στην τακτική της.

Στην πρώτη του ευκαιρία στο Β’ μέρος η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ με τον Σουμάνσκι στο 58ο λεπτό! Ο Λευκορώσος μέσος με ένα ωραίο σουτ σε πρώτο χρόνο από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Σισκόφσκι.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Δόξα έβγαλε αντίδραση 8 λεπτά μετά! Ο Αντωνιάδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Βανά να αδυνατεί να ελέγξει την μπάλα, αυτή να κτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια στον Μπρόρσον για να καταλήξει ακολούθως στα δίκτυα.

Στη συνέχεια η Λεμεσιανή ομάδα ανέβασε στροφές και έχασε μεγάλη φάση στο 74’ με την κεφαλιά του Καζού μετά από σέντρα να περνάει λίγο.

Δύο λεπτά μετά ο Μπρόρσον ανέτρεψε τον Κλεόφιλο που έβγαινε μόνος με τον Βανά και ο ρεφ της αναμέτρησης έδειξε την κόκκινη κάρτα στον πρώτο. Έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν μέχρι το φινάλε με 10 παίκτες.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 82’, ο Ανδρέας Αργυρού έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ του Άρη για χέρι του Αντωνιάδη. Το VAR έλεγξε την φάση και συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή. Παρόλα αυτά, είναι μια φάση που θα συζητηθεί καθώς δεν ξεκαθαρίζει εάν βρίσκει στο χέρι του Κύπριου αμυντικού.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκομίς ο οποιος ήταν εύστοχος για να διαμορφώσει στο 85ο λεπτό το τελικό 2-1.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα (69' Καζού), Μπράουν, Σπόλιαριτς (75' Γκομίς), Στεπίνσκι (69' Μπένγκτσον), Σανέ, Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ (46' Μαγιαμπέλα), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (46' Σουμάνσκι).

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι (87' Άπια), Ναμπί (87' Πούριτς), Αντωνιάδης, Μοχάμεντ, Στυλιανού, Κυριάκου (67' Σετσέποβιτς), Ασάντε (55' Ασάντε).

Σκόρερ: 58' Σουμάνσκι, 85' Γκομίς / 65' Μπρόρσον (αυτ)

Κίτρινες: 54' Μπράουν / 45' Τραϊτσέφσκι

Κόκκινες: 76' Μπρόρσον / 2' Τρούγιτς

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας