Εθνικός check… Μπέτις loading (vid)

Έκανε το καθήκον του ο Άρης και πλέον βλέπει το ματς με τους Ισπανούς

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα για την «ελαφρά ταξιαρχία» που νίκησε τον Εθνικό με 2-0 και πλέον πηγαίνει στο παιχνίδι της ερχόμενης Πέμπητς με την Μπέτις με την καλύτερη ψυχολογία.

Α' Μέρος
Ο αγώνας άρχισε με τον Εθνικό να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Άρη στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Λομοτέι να κάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος μετά απο εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα να φεύγει μόλις έξω απο την εστία του Βανά.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μοντνόρ να γίνεται ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγή βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στο 13ο λεπτό απείλησαν και πάλι οι φιλοξενούμενοι αλλά το σουτ του Ντράζιτς δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Βανά που απέκρουσε.
Στο 22ο λεπτό ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει με τον Μπαμπίκα σε πλεονεκτική θέση να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει ψηλά.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Σπιλέφσκι κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Στρούσκι που με ωραίο αριστερό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Παναγή.

Στα επόμενα λεπτά του ημιχρόνου ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων που έψαξε και ένα τρίτο γκολ για να «καθαρίσει» το ματς.
Λίγο έλειψε να το καταφέρει στο 43ο λεπτό με τον Μπουάκι να κάνει το σουτ απο πολύ μακριά αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγή.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του ημιχρόνου με τον Άρη να προηγείται στο πρώτο σαραντάλεπτο με 2-0 του Εθνικού.

Β Μέρος

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ αργός με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν αρκετές φάσεις.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Εθνικό με τον Λίπσκι να κάνει την καλή εκτέλεση φάουλ αλλά ο Βανά να απεκρούει σταθερά.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να διαφυλάξει το υπερ του προβάδισμα. Η πρώτη του ουσιαστική φάση στο δεύτερο μέρος έγινε στο 66ο με τον Μπαμπίκα να φεύγει γρήγορα μπροστά να κάνει το σουτ αλλά ο Παναγή να απεκρούει σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Άρη έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Δημητρίου να κάνει το γύρισμα στον Στεπίνσκι αλλά ο τελευταίος δεν έκανε όπως θα ήθελε το σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να φεύγει έξω.

Χωρίς να απειληθεί ιδιάιτερα ο Άρης απο τον Εθνικό στα επόμενα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Αλεξέι Σπιλέφσκι κατάφεραν να διαφυλάξουν δυνάμεις ενόψει του σημαντικού αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης με αντίπαλο την Μπέτις.

Έτσι λοιπόν ο Άρης πανηγύρισε ακόμη μια νίκη και βρέθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος έστω και προσωρινά.

Άρης: Βανά, Καζού, Μποάκι, Μπένγκτσον, Μπράουν, Γκομίς, Στρούσκι, Μπρόσον, Μόντνορ, Μπαμπίκα, Ουρόσεβιτς.

Εθνικός: Παναγή, Περατικός, Λίπσκι, Γκόμες, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Μ.Ηλία, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος

Σκόρερ: 4' Μοντόρ,25' Στρούσκι/-