Αγριεμένοι ταξίαρχοι... συνεχίζουν την καταδίωξη του ΑΠΟΕΛ (vid)

Ο Άρης έριξε εξάρα στον Εθνικό και ανέβηκε δεύτερος, μειώνοντας στο -4 τη διαφορά από την κορυφή

Άλλη μια νίκη για τον Άρη που ανέβηκε στην 2η θέση και το -4 από την κορυφή!

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε με 6-2 του Εθνικού στο Δασάκι Άχνας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τα θεμέλια για νίκη μπήκαν αρκετά νωρίς, με τον Μπένκτσον να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ ο Γκομίς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 29ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε τρίτο γκολ στο 54’ με τον Μοντνόρ, ενώ το 0-4 έκανε ο Σεμέδο στο 68’ πριν ο Εθνικός δείξει σημάδια αντίδρασης.

Η ομάδα της Άχνας μείωσε αρχικά στο 71’ με τον Μεζκίντα και έκανε το 2-4 στο 78΄με τον Ντε Ιριόντο.

Ωστόσο με πέναλτι του Σπόλιαριτς στο 85ο λεπτό και ένα γκολ του Σαβό στο 89’το σύνολο του Σπιλέφσκι κλείδωσε το τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 6-2.

Έτσι ο Άρης ανέβηκε ξανά στην 2η θέση και τους 44 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει 10ος με 18.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Δεν άρφησε πολύ να μπει μπροστά στο σκορ ο Άρη, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπένκτσον έγραψε το 1-0 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Ο Ζόκε έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Σουηδός κατέβασε με το στήθος και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Παναγή.

Ακολούθως η ομάδα της Λεμεσού κρατούσε μπάλα και περίμενε την ευακιρία για να απειλήσει ξανά. Από την πλευρά του ο Εθνικός δεν μπορύσε να κρατήσει μπάλα, αφού η ασφυκτική πίεση του Άρη δεν του επέτρεπε να αναπτυχθεί.

Το σύνολο του Σπιλέφσκι έφτασε σε δύο περιπτώσεις πρίν το πρώτο 20λεπτο κοντά σε δεύτερο γκολ, Σεμέδο και Μπράουν όμως δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με αποτέλεσμα να μη δούμε πολλέ ςευακιρίες.

Κυρίως μέσα από στημένες φάσεις προσπάθησαν να απειλήσουν οι δύο ομάδες, χωρίς όμως κάτι το αξιόλογο.

Στο 29ο λεπτό ο Άρης διπλασίασε τα τέρματα του μέσω... VAR. Αρχικά στο 27ο λεπτό υπήρξε μεγάλη χαμένη ευκαιρία, μετά από κάθετη πάσα του Μπράουν ο Γκομίς έφυγε μόνος απέναντι από τον Παναγή ο οποίος έσωσε. Ακολούθησε έλεγχος από το VAR και On field review για παράβαση του Περατικούς τον Σενεγαλέζο πριν κάνει το πλασέ με τον διαιτητή αν δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Γκομίς ανέλαβε την εκτέλεση και έτσι στο 290 λεπτό έγραψε το 2-0.

Στην συνέχεια δεν είδαμε πολλές φάσεις μέχρι το 44ο λεπτό, όταν ο Άρης έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ. Ο Μπράουν μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπένγκτσον που έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Παναγή που έσωσε.

Έτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήγε στα αποδυτήρια με το 0-2, σε ένα ημίχρονο όπου κυριάρχησε η ομάδα της Λεμεσού.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Άρη να έχει μάλιστα δοκάρι στο ξεκίνημα του ημιχρόνου (46’) μετά από δυαντό σουτ του Σεμέδο εντός περιοχής.

Ακολούθησε άλλη μια ευκαιρία με τον Γκομίς, πριν ο Μοντνόρ γράψει στο 54ο λεπτό το 0-3. Ο Μπένγκτσον έκανε την κάθετη πάσα, ο Ολλανδός πέρασε και τον Παναγή και σκόραρε ξανά στο Δασάκι.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Άρη να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Εθνικός από την πλευρά του προσπάθησε να δημιουργήσει, χωρίς να ανησυχήσει όμως σε καμιά περίπτωση τον Βανά.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν και σε αλλαγές νωρίς, αφού είχαν στο μυαλό και τα παιχνίδια που θα γίνουν μεσοβδόμαδα για την 22η αγωνιστική.

Στο 68ο λεπτό ο Άρης σκόραρε ξανά με τον Σεμέδο να βρίσκει δίχτυα. Την ασίστ ο Γκομίς, με το νέο απόκτημα του Άρη να τελείωνει υποδειγματικά.

Ακολούθως ο Εθνικός έβγαλε αντίδραση, σκοράροντας δύο φορές. Αρχικά στο 71ο ο Μεζκίντα μείωσε. Ο Βανά απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάριου Ηλία αλλά ο νεοαποκτηθείς που ακολούθησε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 78ο λεπτό ο Ντε Ιριόντο βρήκε δίχτυα για το 4-2, Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάριος Ηλία γέμισε, με τον Αργεντίνο να σκοράρει με κεφαλιά.

Στην συνέχεια ο Άρης πήρε και πάλι τα ηνία και σκόραρε ξανά με πέναλτι, με τον Σπόλιαριτς να εκτελεί εύστοχα στο 85ο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σάβο στο 89΄διαμορφώνοντας το τελικό 6-2.

Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που την κρατά στο -4 από την κορυφή.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Εθνικός: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (81' Περδίος), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (58' Αγγελόπουλος), Μπίκερ, Μπέκερ (46' Ιωαννίδης), Στυλιανού (69' Ηλία Κ), Ηλία Μ., Χριστοφή (58' Μεζκίντα).

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Ηλία Κ., Μεσκίντα, Νικολάου, Ιωαννίδης, Περδίος, Αγγελόπουλος.

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον (69' Σάβο), Μπράουν, Δημητρίου, Γκομίς (70' Σπόλιαριτς), Μπρόρσον, Σόκε, Μοντνόρ (63' Λουκουμπάρ), Σεμέδο (69' Κακόριν), Ουρόσεβιτς (63' Μάτισικ).

Στον πάγκο:  Σωφρονίου, Ζάντρο, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Λουκουμπάρ , Μάτισικ, Σάβο

Σκόρερ: 71' Μεζκίντα, 78' Ντε Ιριόντο/3' Μπένγκτσον, 29' Γκομίς, 54' Μοντνόρ, 68' Σεμέδο, 85' Σπόλιαριτς, 89' Σάβο

Κίτρινες: 32' Περατικός, 45' Ηλία, 74' Ντε Ιριόντο/27' Μπένγκτσον, 45' Μοντνόρ