Βαρωσιώτικο μπλόκο στον Άρη (vid)

Αν και αδιάφορη βαθμολογικά, η μαχητική Ανόρθωση υποχρέωσε τους περσινούς πρωταθλητές σε απώλειες

Θεόδωρος Τσιολάκης

Ισόπαλο 1-1 εξήλθε το ματς στη Λεμεσό ανάμεσα σε Άρη και Ανόρθωση, με την ομάδα της Λεμεσού να χάνει μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην 2η θέση και ταυτόχρονα να απομακρύνεται από την κορυφή. Η ομάδα του Γιάννου Οκκά παρουσιάστηκε αρκετά καλή απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο και με γκολ πέναλτι του Γκερέρο στο 37’ προηγήθηκε με 1-0. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ήταν καλύτερος και ισοφάρισε στο 67’ με τον Μοντνόρ, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Μάλιστα οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα, λόγω αποβολών σε Αρτυματά στο 79’ και Γιαγκό στο 87’. Με αυτή την ισοπαλία ο Άρης ανέβηκε στους 61 βαθμούς στην 3η θέση, όντας στο -5 από την κορυφή, ενώ η Ανόρθωση ανέβηκε στους 49 βαθμούς στην 6η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο από το να φτιάξει φάσεις και να απειλήσει. Μόλις στο 10ο λεπτό η Ανόρθωση σκόραρε με τον Φερέιρα, όμως η φάση ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα.

Μετά ανέβηκε και ο Άρης, ο οποίος απείλησε πρώτα στο 13’ με σουτ του Μπέγκτσον, όμως ο Αρμπολέδα μάζεψε την μπάλα. Στο 17’ χάθηκε νέα φάση για τους γηπεδούχους με τον ο Σάβο μέσα στην περιοχή από κοντά έκανε το σουτ η μπάλα έξω.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση απάντησε με τεράστια φάση, με γύρισμα από τον Παρούτη, στο ύψος της περιοχής μόνος ο Αρτυματάς, έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Βάνα Άλβες, ενώ μετά το σουτ του Καστέλ εκτός περιοχής έφυγε έξω.

Ο Άρης ανέβηκε περισσότερο και έψαξε το γκολ, χάνοντας στο 32’ μεγάλη ευκαιρία, ο Γκομίς από κοντά μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά κόντρα στη ροή του αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι με τον Παρούτη από μαρκάρισμα του Νίκολιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο και στο 37’ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετέπειτα ο Άρης προσπάθησε για την ισοφάριση και έχασε τεράστια φάση με τον Σάβο στο 45+1’ που έκανε το κοντινό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Αρμπολέδα έκανε μεγάλη απόκρουση. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ανόρθωση πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν λογικό ο Άρης μπήκε δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσει νωρίς και να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.

Στο 49’ χάθηκε τεράστια φάση για τον Άρη, ο Μαγιαμπέλα απέναντι από τον Αρμπολέδα έκανε το πλασέ η μπάλα έξω. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κακόριν από πολύ κοντά με κεφαλιά μετά από κόρνερ δεν βρήκε ούτε αυτός στόχο, χάνοντας μεγάλη φάση.

Μετέπειτα η Ανόρθωση έχασε δύο φάσεις με ένα λεπτό στο 57’ και στο 58’ με τον Καστέλ και τις δύο φορές να μην μπορεί να βρει στόχο.

Στη συνέχεια ο Άρης ανέβηκε αρκετά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και σκόραρε με τον Κακόριν στο 60’, όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι παίκτες του Σπιλέφσκι δεν τα έβαλαν κάτω και στο 67’ ο Μοντνόρ με κεφαλιά νίκησε τον Αρμπολέδα, κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του.

Ο Άρης μετά την ισοφάριση που πέτυχε ήταν καλύτερος και έψαξε το γκολ. Από την άλλη η Ανόρθωση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αρτυματά στο 79’.

Οκτώ λεπτά μετά υπήρξε απευθείας κόκκινη κάρτα και για τον Άρη στον Γιαγκό για χτύπημα στο πρόσωπο σε μονομαχία με τον Περέα.

Στα τελευταία λεπτά ο Άρης προσπάθησε περισσότερο για το δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.