Ξόρκισε τον δαίμονά του και πάτησε κορυφή! (vid)

Πρώτη νίκη του Άρη επί της Καρμιώτισσας στην μετά-επενδυτή εποχή

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Άρης που επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσας στο «Αλφαμέγα». Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι ανέβηκε στην κορυφή με ένα αγώνα περισσότερο και πηγαίνει στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Α'Μέρος

Ο αγώνας στο στάδιο «Αλφαμέγα» ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει αρκετά ορεξάτα με στόχο να επιτεθεί. Παρ΄όλα αυτά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Άντος ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στον αγώνα. Στο 18ο λεπτό ο Τσουκαλάς έδωσε στον Κατσαντώνη που απο πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα απο την εστία του Βανά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόσι να κάνει τη σέντρα στον Τσουκαλά που έπιασε απευθείας το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Άλβες.

Ο Άρης δεν μπόρεσε στα επόμενα λεπτά να ολοκληρώσει κάποια τελική με αποτέλεσμα ο Σπιλέφσκι να προχωρήσει σε αλλαγή στο 38ο λεπτό και να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Καζού στη θέση του Σανέ.

Η μόνη φορά που απείλησαν οι γηπεδούχοι ήταν στο 43ο λεπτό με τον Καζού να κάνει τη σέντρα και τον Μοντνόρ να πιάνει τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0

Β' Μέρος

Ο Άρης με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κοβάσεβιτς έκανε λάθος εκτίμηση με τον Σαβό να το εκμεταλλεύεται και να φεύγει απέναντι απο τον Σάντος και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ έδωσε ηρεμία στους ποδοσφαιριστές του Σπιλέφσκι, ενώ η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έψαξε το δεύτερο γκολ και τελικά το βρήκε στο 70ο λεπτό . Μετά απο σέντρα του Σόκε ο Κακόριν έπιασε τη κεφαλιά και νίκησε τον Άντος γράφοντας το 2-0.

Ο Άρης έφθασε και σε τρίτο γκολ στο 80ο λεπτό με τον Καζού να κάνει το πλασέ και να νικάει τον Άντος.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τον Άρη να πανηγυρίζει την νίκη και να ανεβαίνει στην κορυφή με ένα αγώνα περισσότερο.

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

Άρης: Βανά, Σανέ (39' Καζού), Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Μπράουν (46' Γκομίς), Νίκολιτς (46' Κακόριν), Στρούσκι, Μοντνόρ (75' Σεμέδο), Μπένγκτσον, Σαβό (66' Ζόκε)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Καζού, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Μπρόρσον, Ζόκε, Σεμέδο, Σουμάνσκι.

Καρμιώτισσα: Άντος, Μαλόνε (71' Αγγελή), Πάβλοβετς, Κοβάσεβιτς, Γκραντινάρου, Θεοδώρου, Νεοφύτου (79' Ψύχας), Τσουκαλάς, Ουεσλάτι (71' Χαραλάμπους), Ρόσι (86' Μιχαήλ), Κατσαντώνης (79' Ματθαίου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Αγγελή, Ματθαίου, Ψύχας.

Σκόρερ: 47' Σαβό,70' Κακόριν,80'Καζού/-

Κίτρινες: Γιαγκό , Μπράουν, Βανά, Μπένγκτσον