Τέλος το σερί και… έπιασε κορυφή (vid)

Νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής αναδείχθηκε ο Άρης, που κέρδισε στην έδρα του το ΑΠΟΕΛ (1-0)

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη νίκη για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ με το γκολ-πέναλτι του Σουμάσνκι στο 75’ και έπιασε τους «γαλαζοκίτρινους» στην κορυφή με 23 βαθμούς, ισοβαθμώντας και με την Πάφο. Στην γενική εικόνα του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και με ένα λάθος μαρκάρισμα του Ζεφτέ Βιτάλ, ο οποίος ανάτρεψε τον Μπαμπίκα, ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και να πάρει τη νίκη, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο στα πρώτα λεπτά το ματς ήταν ισορροπημένο, χωρίς να έχουμε κάτι ιδιαίτερο και τον ρυθμό του ματς να μην είναι τόσο ανεβασμένος. Οι δύο ομάδες είχαν στο μυαλό τους περισσότερο να αμυνθούν παρά να ανοιχτούν και να επιτεθούν.

Την πρώτη φάση στο ματς τη βρήκε ο Άρης με ένα μακρινό σουτ του Σόκε στο 14’, όμως ο Μπέλετς ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

Στο 18’ σημείωσε την πρώτη του ευκαιρία και το ΑΠΟΕΛ, μετά από μπαλιά του Ντονγκαλά, ο Ντάλσιο έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Το ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα και στο 23’ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως το σουτ του Μαρκίνιος εντός περιοχής έφυγε έξω.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, όμως δεν είχαμε πολλές φάσεις, πέραν από κάποια μακρινά σουτ, που δεν απείλησαν και ιδιαίτερα τους Βάνα και Μπέλετς.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πανομοιότυπο, ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νότα τους.

Το ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και στο 60’ έχασε καλή ευκαιρία μετά από γύρισμα που έγινε στον Ντάλσιο, αυτός εντός περιοχής έκανε το σουτ υπό πίεση, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια ανέβηκε και ο Άρης, καταφέρνοντας να φτιάξει μια καλή ευκαιρία στο 72’ με γύρισμα του Μπαμπίκα, ο Μπράουν έκανε το σουτ η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 74’ σημειώθηκε ευχάριστη εξέλιξη για τον Άρη, με τον Μπαμπίκα να μπαίνει στην περιοχή και να ανατρέπεται από τον Βιτάλ, με τον ρεφ να σφυρίζει το πέναλτι. Στο 75’ ο Σουμάνσκι από τα έντεκα βήματα εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια ο Άρης κράτησε μπάλα και έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, μη επιτρέποντας στο ΑΠΟΕΛ να φτιάξει ευκαιρίες και να απειλήσει.

Φυσικά δεν είδαμε και αρκετά λεπτά ποδοσφαίρου, καθώς οι ποδοσφαιριστές του Άρη προσπαθούσαν να ροκανίσουν τον χρόνο είτε κάνοντας καθυστερήσεις είτε κυκλοφορόντας απλά την μπάλα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης κράτησε το υπέρ του 1-0 παίρνοντας μια τεράστια νίκη.