Τρένο ο Άρης, «λύγισε» και την Ανόρθωση! (vid)

Τρία σερί ντέρμπι εννιά βαθμοί για την «ελαφρά ταξιαρχία» που σκαρφάλωσε στην 2η θέση

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Άρης στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής για τη 2η θέση επί της Ανόρθωσης με 2-1 στο στάδιο «Αλφαμέγα», κάνοντας το τρία στα τρία στα ντέρμπι που είχε μπροστά του. Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε με 1-0 στο 41’ με τον Μπέγκστον, ισοφάρισε η ομάδα του Γκαγιέγο με τον Γκασάμα στο 70’, όμως το τελευταίο λόγο τον είχε ο Άρης με τον Σάβο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή και ήταν ο παίκτης που στο 75’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σπιλέφσκι ανέβηκε στους 41 βαθμούς και στην 2η θέση, η Ανόρθωση έμεινε στους 40 βαθμούς, υποχωρώντας στην 3η θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα με σκοπό να κρατήσει μπάλα, να απειλήσει και να φτάσει πρώτος στο γκολ.

Στο 10’ σημειώθηκε η πρώτη τελική φάση στο ματς και ήταν για τον Άρη, με τον Μοντνόρ από πλάγια εντός περιοχής, πήρε μπάλα και έκανε το σουτ, όμως ο Αρμπολέδα ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ήταν μέτριος, με την Ανόρθωση να ανεβαίνει και αυτή, ανακτώντας κατοχή μετά το 15ο λεπτό. Στο 21’ απείλησε για πρώτη φορά η «Κυρία» στο παιχνίδι με τον Κίκο που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Βάνα μάζεψε εύκολα.

Μετέπειτα οι δύο ομάδες αμύνθηκαν πολύ καλά, με αποτέλεσμα να μην έχουμε πολλές φάσεις στο γήπεδο.

Στο 40’ χάθηκε τεράστια φάση για την Ανόρθωση, ο Ουαγκέ από πλάγια έδωσε στον Γκασάμα, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Βάνα έπεσε και μάζεψε. Ένα λεπτό μετά ήρθε το γκολ για τον Άρη, καθώς στο 41’ στην αντεπίθεση, έγινε η κάθετη στον Μπέγκντσον, αυτός πέρασε και τον Αρμπολέδα και σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετέπειτα ο Άρης στο 45+1’ έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0 μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέγκτσον, ο Αρμπολέδα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Έτσι το 1-0 υπέρ του Άρη παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε και πάλι πιο δυνατά, κρατώντας μπάλα με σκοπό να διατηρήσει το 1-0 υπέρ του και να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Στο 47' χάθηκε τεράστια φάση για τον Άρη, ο Σεμέδο από τα δεξιά γύρισε την μπάλα, πήγε στον Κοκόριν έκανε το σουτ, ο Κορρέα απομάκρυνε σωτηρία την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση κράτησε περισσότερο μπάλα μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να φτιάξει ευκαιρία για να απειλήσει την εστία του Βάνα. Στο 66' χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μαρμούκ από κοντά έκανε το σουτ, ο Βάνα ενστικτωδώς άνοιξε τα χέρια του και απέκρουσε, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η υπεροχή της Ανόρθωσης στα τελευταία λεπτά έφερε καρπούς, καθώς στο 70’ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκασάμα, μετά από μπαλιά του Ουαγκέ, ο Σενεγαλέζος φορ από πλάγια κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι πανηγυρισμοί της «Κυρίας» δεν κράτησαν για πολύ, καθώς στο 75’ ο Άρης πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Σάβο, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Ένα λεπτό μετά χάθηκε καλή ευκαιρία για την «ελαφρά ταξιαρχία» να τελειώσει το ματς με τον Μπράουν, ο οποίος πήγε να περάσει τον Αρμπολέδα, όμως ο Κολομβιανός κίπερ πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ανόρθωση μπορεί να κράτησε μπάλα, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Άρης κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλο και να κρατήσει μέχρι το τέλος το 2-1 υπέρ του, παίρνοντας τεράστια νίκη που τον ανέβασε στην 2η θέση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Άρης: Βάνα, Καζού (7' Μάτισικ), Μουσούντα, Μπένγκστον, Κακόριν (93' Στεπίνσκι), Γκομίς (46' Σεμέδο), Νίκολιτς (46' Μπράουν), Μπρόρνσον, Σόκε, Μοντνόρ (65' Σάβο), Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μπρόρσον

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (83' Αντωνίου), Φερέιρα (63' Παρούτης), Ουαρίς (63' Μουσοντά), Γκασαμά, Κίκο (90' Μακούν), Κορρέα.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κάργας, Τιουνέ, Μακούν, Τζουλίου, Τσίκο, Χρυσοστόμου.

Σκόρερ: 41' Μπένγκστον, 75' Σάβο/ 70' Γκασαμά