Σ. Αυγουστή: «Η ομάδα μου έπρεπε να ήταν πρωταθλήτρια με 10 βαθμούς μπροστά»

Δηλώσεις του Σωφρόνη Αυγουστή μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ

Ο προπονητής του Απόλλωνα Σωφρόνης Αυγουστή σε δηλώσεις του μετά την ήττα με 2-1 από τον ΑΠΟΕΛ σχολίασε τον αγώνα, ενώ εξέφρασε παράπονο για το ότι δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο μετά το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ.

Οι δηλώσεις του: «Ήρθαμε στη Λευκωσία με στόχο τους τρεις βαθμούς και σήμερα είδαμε τις δύο καλύτερες ομάδες της Κύπρου στο γήπεδο. Καταφέραμε και προηγηθήκαμε στον αγώνα, μέχρι να δεχτούμε το γκολ δεν είχαμε προβλήματα, στη συνέχεια πίεσε ο ΑΠΟΕΛ και μπήκε στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε τα πράγματα, κάναμε μία αναγκαστική αλλαγή, αλλά μετά που πέτυχε το γκολ ο ΑΠΟΕΛ δεν υπάρχει σχολιασμός, δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο. Αν οι οπαδοί είδαν ποδόσφαιρο θα μπορούσα να το σχολιάσω. Αργούσαν να επιστρέψουν οι μπάλες, στο τέλος είχε πέντε λεπτά καθυστερήσεις, ενώ στη Λεμεσό είχε τρία. Δεν είμαστε από αυτούς που κλαίνε, δώσαμε πολλά την φετινή χρονιά και δεν είμαι εγώ που θα σώσω το ποδόσφαιρο. Μετά το τέρμα του ΑΠΟΕΛ δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο».

Επίσης όταν κλήθηκε να εξηγήσει περισσότερο τι εννοούσε στις δηλώσεις του είπε: «Στο πρώτο γκολ που δεχθήκαμε ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος. Στο δεύτερο μέρος είδατε να μην σταματά επιθετική ενέργεια του Απόλλωνα; Όταν βγαίναμε στην επίθεση, δίνονταν επιθετικά φάουλ και επιστρέφαμε πίσω. Αυτή η ομάδα έδωσε πολλά στο ποδόσφαιρο. Αυτή η ομάδα έπρεπε να ήταν 10 βαθμούς στην κορυφή πρωταθλήτρια και έφτασε να διεκδικεί πρωτάθλημα στο ΓΣΠ. Ήθελα μετά το 2-1 να μας αφήσουν να παίξουμε ποδόσφαιρο».