O Φαν Βεερτ καθόρισε το ιστορικό φιλικό

Φιλική ήττα δέχτηκε ο Απόλλωνας στο ιστορικό ματς με την ΑΕΚ με αφορμή τη συμπλήρωση 70 και 100 χρόνων από την ίδρυση τους αντίστοιχα

Με ψηλά το κεφάλι έχασε ο Απόλλωνας από την ΑΕΚ Αθηνών, καθώς δέχθηκε την ήττα με 1-0 σε ένα ιστορικής σημασίας φιλικό  στο Στάδιο «Αλφαμέγα», με τις δυο ομάδες να αναμετρήθηκαν στη Λεμεσό με αφορμή τη συμπλήρωση 70 και 100 χρόνων από την ίδρυση τους αντίστοιχα.

Α' ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και, πιέζοντας ψηλά αλλά και παίζοντας γρήγορα, πήρε σταδιακά τον έλεγχο απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού που ναι μεν είχε διάθεση, αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε μόλις στο 8’, με τη συνεργασία των Πισάρο και Λιούμπισιτς, να μην καταλήγει σε γκολ μέσω του Φαν Βέερτ. Κάτι, αντιθέτως, που συνέβη στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τη σέντρα του Λιούμπισιτς και το πλασέ του Φαν Βέερτ να διαμορφώνουν το 0-1!

Η ΑΕΚ συνέχισε να πατάει με άνεση στα καρέ των γηπεδούχων, έχοντας τους τρεις προαναφερθέντες αλλά και τους Σιντιμπέ-Αραούχο σε… κέφια, για να χάσει ο τελευταίος την ευκαιρία για το 0-2 στο 12ο λεπτό, με σουτ εντός περιοχής…
Ο Απόλλωνας ισορρόπησε κάπως μετά το 20λεπτο και έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπακένγκα, την πρώτη φορά που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή στο 23’, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ.
Ενώ έξι λεπτά μετά, βρέθηκε πολύ κοντά στο να δεχτεί και δεύτερο γκολ από την πολύ ωραία συνεργασία των Πισάρο-Αραούχο, αλλά ο Λέουβενμπεργκ είπε «όχι»… εις διπλούν στον αρχηγό της ΑΕΚ, διώχνοντας σε κόρνερ!

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων, που… πάτησαν το γκάζι ξανά στη συνέχεια, αποτυπώθηκε και στα στατιστικά στο ημίωρο που ήταν 0-6 τελικές αλλά 31%-69% κατοχή μπάλας. Ωστόσο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ… μόλις στο 0-1.

Β' ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά από την ΑΕΚ στο παιχνίδι με σκοπό να απειλήσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν προσπάθησε να απειλήσει περισσότερο με στημμένες φάσεις και με μακρινά σουτ. Ο Βαλμπουενά απείλησε με κάποιες εκτελέσεις φάουλ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 61' ο Γάλλος άσος του Απόλλωνα απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Στάνκοβιτς μάζεψε. Στο 68' ο Βαλμπουενά απείλησε ξανά με σουτ εντός περιοχής, όμως και πάλι ο κίπερ της ΑΕΚ είχε τη λύση.

Στο τελευταίο 20λεπτο απείλησε και η ΑΕΚ, καθώς στο 76' έχασε καλή ευκαιρία με επικίνδυνο σουτ του Πόνσε, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε άλλη φάση και έτσι το ματς έληξε με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ,Νταρίκουα,Σιέλβικ,Εκπολό,Σάντος,Γιούρσεβιτς,Κολ,Αρτεάν,Βαλμπουενά,Κρμέντσικ,Μπαγκεγκά

Στον πάγκο: Λοΐζου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Κοστάκε.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζησαφί, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Λιούμπισιτς, Φερνάντες, Πιζάρο, Αραούχο, Φαν Βερτ.

Στον πάγκο: Γκίνης, Θεοχάρης, Πήλιος, Ραντόνια, Γεμπόα, Λαμαράνα, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Ελίασον, Πόνσε Ζίνι.

Σκόρερ: -/9' Φαν Βεερτ