«Κουλούρια» στη Λεμεσό (vid)

Έμειναν στο 0-0 Απόλλων και Εθνικός

Με το ισόπαλο (0-0) τελείωσαν τις υποχρεώσεις του Απόλλωνας και Εθνικός στο στάδιο «Αλφαμέγα» για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Πολύ «φτωχό το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από μόνο μία καλή ευκαιρία ωστόσο στην επανάληψη ο Πάμπλο Μάτσιν είδε την ομάδα του να σκοράρει με τον Ποντικό αλλα το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Την προσοχή τους στρέφουν πλέον στον Απόλλωνα στο παιχνίδι κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΛ την ερχόμενη Τετάρτη (21/02).

Ο Απόλλωνας παραμένει στην 7η θέση και τους 38 βαθμούς ενω ο Εθνικός στην 10η θέση και στους 26 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες ωστόσο ο Απόλλωνας μετα από ένα κλέψιμο του Κολ στο δεύτερο λεπτό απείλησε με τον Αρτεάν από πλάγια δεξιά με μία σέντρα-σουτ και ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Ο ρυθμός του παιγνιδιού στα επόμενα λεπτά μέχρι και το πρώτο 28ο λεπτό ήταν αργός χωρίς κάποια ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες.

Από το τίποτα παραλίγο, αυτογκόλ από τον Εθνικό. Ο Λομοτέΐ διόρθωσε όμως ο αστείο λάθος του. Με τον αμυντικό να περνάει την μπάλα πάνω από τον Μπογκαντίνοφ αλλά να την προλαβαίνει πριν περάσει την γραμμή στο 28ο λεπτό.

Ένα σουτ του Καμπρέρα στο 30ο λεπτό πρώτο σουτ από πλευράς Εθνικού που κατέληξε απελπιστικά έξω.

Δεύτερο σουτ για τον Εθνικό, άστοχο δε στο 36ο λεπτό με τον Ιριόντο μετα από ωραία ενέργεια του Πεχλιβάνη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιγνίδι ήρθε για τον Απόλλωνα στο 41ο λεπτό μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς και ο Κοστάκε ανενόχλητος σε καλό σημείο πήρε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο.

Απάντησε ο Εθνικός στην προηγούμενη ευκαιρία με τον Καμπρέρα. Στο 43ο λεπτό μετα από πλάγιο γύρισμα του Μάριο Ηλία, ο Αργεντινός έκανε το πλασέ αλλά ο Λέουβενμπεργκ είπε όχι.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση σε ένα «φτωχό» από άποψης πρώτο ημίχρονο

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως και το πρώτο, χωρίς ρυθμό και φάσεις. Η πρώτη απειλή ήρθε από πλευράς Απόλλωνα μετα από εκτέλεση φάουλ στο 52ο λεπτό του Πέρετζ όμως η μπάλα σταμάτησε στο τείχος.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Ποντικό ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ που προηγήθηκε και  μετα από παρέμβαση του VAR.

Ανέβασε στροφές η ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν και απείλησε ξανά μετα από τρία λεπτά ξανά με τον Ποντικό. Την μπάλα απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.

Στο 72ο λεπτό απείλησε με Αρτεάν ο Απόλλωνας. Ο Ρουμάνος έκανε σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει μόλις πάνω από τα δοκάρια του Μπογκαντίνοφ.

Σουτ του Μπέκερ εντός περιοχής στα χέρια του Λέουβενμπεργκ στο 82ο λεπτό, η πρώτη απειλή του Εθνικού στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλή ευκαιρία με τον Πέρετζ στο 86ο λεπτό που έπιασε το δυνατό σουτ όμως ο Μπογκαντίνοφ απομάκρυνε σωστά.

Στην τελευταία φάση του παιγνιδιού ο Χάμπος επιχείρησε σουτ όμως ο Μπογκαντίνοφ έκανε μια φοβερή απόκρουση.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιγνιδιού με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία και στο 0-0.

Το 24sports σας φέρνει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πέρετζ, Ποντικός, Σπόλιαριτς(Σοφοκλέους 85'), Αρτεάν(Χάμπος 73'), Νταρίκουα, Κοστάκε(Κλέιν 73'), Φιλιώτης, Κολ(Βαλμπουενά 73').

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Χάμπος,  Βαλμπουενά, Κλέιν, Σοφοκλέους, Ρόμπινσον.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο(Λίπσκι 76'), Ηλία Κ., Πεχλιβάνης(Νικολάου 93'), Λομοτέι, Μεσκίτα(Μπέκερ 67'), Καμπρέρα(Ιωαννίδης 76'), Ηλία Μ (Χριστοφή 67'), Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Λίπσκι, Νικολάου Θ., Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Πέρδιος, Χριστοφή.