Απόλλων: Υποτίμησε τον αντίπαλο και το πλήρωσε

Οι «κυανόλευκοι» με την νωθρή τους παρουσία «επέτρεψαν» στον Οθέλλο να έχει περισσότερες αξιώσεις

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο Απόλλων δεν πέτυχε τον στόχο του στο σημερινό παιχνίδι με τον Οθέλλο που ήταν η νίκη, η οποία θα απλοποιούσε το έργο του στον επαναληπτικό. Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε με 1-0 και πλέον καλείται να παρουσιαστεί σοβαρή στον επαναληπτικό για να πετύχει την ανατροπή και την πρόκριση.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή επέλεξε να προχωρήσει σε εκτεταμένο rotation στο σημερινό παιχνίδι, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί η συνοχή της ομάδας του και να δυσκολεύεται αφάνταστα στη δημιουργία φάσεων. Στο 1ο ημίχρονο ο Απόλλων είχε μια φλύαρη υπεροχή η οποία όμως δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο γκολ. Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε περισσότερο. Ο Απόλλων με την νωθρή του παρουσία «επέτρεψε» στον Οθέλλο να έχει περισσότερες αξιώσεις από το παιχνίδι. Η ομάδα του Τούτιτς σκόραρε δέκα λεπτά πριν το 90’ μετά από μια ασυνεννοησία που υπήρξε στην «κυανόλευκη» άμυνα, την οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Φοφανά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων κυνήγησε την ισοφάριση όμως δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ. Αντίθετα, ο Οθέλλος είχε 2-3 πολύ καλές στιγμές στις οποίες θα μπορούσε να «τιμωρήσει» την ομάδα της Λεμεσού με ένα δεύτερο γκολ.

Η σημερινή ήττα δεν ήρθε μόνο από το εκτεταμένο rotation του Σωφρόνη Αυγουστή. Σήμερα ο Απόλλωνας υποτίμησε ξεκάθαρα τον αντίπαλο του κι ας μην το παραδέχονται οι ιθύνοντες των «κυανόλευκων». Το 1-0 είναι ένα ανατρέψιμο αποτέλεσμα. Ένας σοβαρός Απόλλων μπορεί να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση. Όμως, το σημερινό ματς πρέπει να λειτουργήσει σαν ένα καλό μάθημα για τον Σωφρόνη Αυγουστή και τους παίκτες του για να αποφύγουν τα μελλοντικά παθήματα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση