Απόλλων-Αταλάντα 1-1: Αθάνατος Θεός!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη.

Ο Απόλλωνας κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην Αταλάντα και κατάφερε να ισοφαρίσε σε 1-1 στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ζελάγια. Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ήταν το πιο δίκαιο αφού ο Απόλλωνας είχε φάσεις και δεν έπρεπε να περιμένει μέχρι το τέλος για την ισοφάριση. Πλέον οι πιθανότητες πρόκρισης του Απόλλωνα στην επόμενη φάση έχουν εξανεμιστεί αφού χρειάζεται να γίνουν πολλά στις εναπομείνασες αγωνιστικές.

Τους χώρισε η άσπρη βούλα

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΓΣΠ δεν είχε και πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να μην φτιάχνουν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Η πρώτη φάση ήρθε για τον Απόλλων όταν ο Άλεξ Ντα Σίλβα έκανε ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Η Αταλάντα στη συνέχεια είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να κάνει φάσεις και να απειλήσει τον Βάλε. Η πρώτη εξαιρετική ευκαιρία των Ιταλών ήρθε στο 29’ όταν μετά από μπέρδεμα ο Ίλισιτς βρέθηκε απέναντι από τον Βάλε και έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα του Απόλλων να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Άλεφ σε μια διεκδίκηση στην περιοχή έπεσε άτσαλα πάνω στον Ίλισιτς με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες. Ο Ίλισιτις ανέλαβε την εκτέλεση και εκτέλεσε εύστοχα για να κάνει το 1-0. Η Απόλλων τα είχε χαμένα και έκανε εύκολα λάθη ενώ η Αταλάντα έψαξε να κάνει το 2-0 αλλά δεν βρήκε κάποια άλλη φάση. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Αταλάντα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ χάρις το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ίλισιστς.

Ο Ζελάγια μίλησε τελευταίος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε με πρόθεση να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει φάσεις ωστόσο δεν το κατάφερε και σύντομα έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 55’ η Αταλάντα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ίλισιτς έστρωσε με το κεφάλι στον Πετάνια αλλά η κεφαλιά του δεύτερου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βάλε. Ο Απόλλων μετά και την είσοδο του Γιάκολις και του Σκέμπρι έγινε πιο επιθετικός και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Παράλληλα ο κόσμος του άρχισε να ζεσταίνεται και να τον σπρώχνει προς το γκολ της ισοφάρισης. Στο 72’ ο Απόλλων διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε πτώση του Άλεφ στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι. Οι «γαλάζιοι» συνέχισαν να πιέζουν ενώ ο κόσμος τους έκανε πραγματική έδρα το ΓΣΠ. Ο Σωφρόνης Αυγουστή πέρασε στο παιχνίδι και τον Μάγκλιτσα θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα για την ισοφάριση. Στο 80’ ο Γιάκολις αν και ήταν σε καλό σημείο μέσα από την περιοχή προτίμησε αντί με σουτ στην κίνηση να τελειώσει την φάση με κεφαλιά με αποτέλεσμα να μην κάνει και το καλύτερο τελείωμα και τον Μπερίσα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Απόλλων έκλεισε την Αταλάντα στα καρέ της και έψαχνε επίμονα το γκολ της ισοφάρισης ενώ οι Ιταλοί ήταν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση. Στο 86’ ο Βάλε κράτησε τον Απόλλωνα ζωντανό αφού πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Ορσολίνι μέσα από την περιοχή. Εκεί που όλα έδειχναν να είχαν τελειώσει ο Ζελάγια μίλησε τελευταίος αφού στην τελευταία φάση του αγώνα ισοφάρισε με κεφαλιά ψαράκι και έδωσε τον βαθμό στον Απόλλωνα. Παρόλα αυτά οι πιθανότητες πρόκρισης παραμένουν λίγες για την Κυπριακή ομάδα αφού η Λυών πήρε την νίκη.

Σκόρερς: 94' Ζελάγια / 35' Ίλισιτς
Κίτρινες: 34' Βασιλείου, 39' Σακέτι / 47' Ίλισιτς, 71' Πετανιά