Νικήτρια στη ρουλέτα η Ζάρια

Η Ζάρια θα είναι η πρώτη αντίπαλος του Απόλλωνα στο Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Μολδαβίας απέκλεισε την Σαράγεβο στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, επικρατώντας με 6-5!

Το παιχνίδι είχε τελειώσει 2-1 υπέρ της Σαράγεβο τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και μετά το τέλος της ημίωρης παράτασης, σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει η Ζάρια στον πρώτο αναμεταξύ τους αγώνα. Να σημειωθεί πως η Ζάρια αγωνίστηκε σε ολόκληρη την παράταση με παίκτη λιγότερο.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Σαράγεβο: Πάβλοβιτς, Νοβάκοβιτς, Τσίρνκιτς, Σάριτς, Ραχμάνοβιτς, Κουσμάνοβιτς, Χεμπίμποβιτς, Ράντοβατς, Μιχόγεβιτς, Μπέκιτς, Κάντουσιτς

Ζάρια: Πασένκο, Γκολοβατένκο, Νοβίκοφ, Ζαγκινάιλοφ, Ράτσα, Οβσεαννίκοφ, Τίγκιρλας, Μιχάλιοβ, Γέρμακ, Φόσκα, Γκόμες

Το φιλμ του αγώνα:

13’ ΓΚΟΛ για την Σαράγεβο με τον Χεμπίμποβιτς, 1-0.

35’ ΓΚΟΛ για τη Σαράγεβο με τον Κάντουσιτς, 2-0. Το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα δίνει την πρόκριση στην ομάδα της Βοσνίας.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

60' Μειώνει σε 2-1 η Ζάρια με τον Ζαγκινάιλοφ και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης, 2-1. Αν παραμείνει αυτό το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος τότε ο αγώνας θα οδηγηθεί σε παράταση.

87' Χάνει πέναλτι η Σαράγεβο με τον Κρίκιτς, παραμένει το 2-1.

90' Αποβάλλεται ο Νοβίκοφ, συνεχίζει με 10 παίκτες η Ζάρια.

90' Τέλος 90λεπτου. Το παιχνίδι οδηγείται σε ημίωρη παράταση.

91' Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

96 Παραμένει το 0-0, πιέζει για το γκολ η Σαράγεβο.

105' Τέλος 1ου ημιχρόνου παρατάσης.

106' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

120' Τέλος παράτασης. Ο  αγώνας οδηγείται στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

120' Η Ζάρια κέρδισε με 6-5 στα πέναλτι. Η ομάδα της Μολδαβίας είναι στον επόμενο γύρο.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση