Σαγκάλ vs Ηλία… ισοπαλία (vid)

Πέτυχαν αμφότεροι από δυο γκολ και υπέγραψαν το 2-2 στο στάδιο «Αλφαμέγα»

Ισόπαλο(2-2) τελιώσε το παιχνίδι στο στάδιο «Αλφαμέγα» ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Εθνικό.Από δύο γκολ σκόραραν Σαγκάλ και Μάριος Ηλία στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας στις ομάδες τους από ένα βαθμό.

Α' Μέρος

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε ο αγώνας στο στάδιο «Αλφαμέγα» με τον Απόλλωνα να βρίσκει τα δίχτυα στην πρώτη τελική του φάση. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα στον αμαρκαριστό Σαγκάλ που έπιασε τη κεφαλιά και νικήσε τον Παναγή γράφοντας το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά ο Εθνικός ισορρόπησε στον αγώνα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21ο λεπτό του αγώνα. Εκπληκτικό σκάψιμο του Ντράζιτς στον Μ.Ηλία που βρέθηκε απέναντι από τον Δημήτριου και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα με τον Καμπρέρα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Δημητρίου αλλά το σουτ πέρασε δίπλα από την εστία.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο 43ο λεπτό και πάλι με τον Σαγκάλ να κάνει τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να σημειώνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Παρ΄όλα αυτά ένα λεπτό αργότερα ο Μ.Ηλία ισοφάρισε ξανά στον αγώνα εκμεταλλευόμενος το λάθος του Αρτεάν πλάσαρε τον Δημητρίου σημειώνοντας και αυτός το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-2.

Β' Μέρος

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν πιο απειλητικός από τον Απόλλωνα. Στο 58ο λεπτό ο Πεχλιβάνης έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα να υπάρξουν λιγοστές προυποθέσεις για γκολ. Στο 75ο λεπτό ο Πέρετζ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Ο χρόνος κυλούσε με τις δύο ομάδες να συμβιμβάζονται με την ισοπαλία. Τελευταία φάση στο παιχνίδι ήταν για τον Απόλλωνα με τον Κοστάκε από πολύ κοντά να πιάνει τη κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Παναγή.

Έτσι λοιπόν Απόλλωνας και Εθνικός πήραν από ένα βαθμό.

Aπόλλων:Δημητρίου, Νταρίκουα, Πεϊμπέρνς, Αρτεάν (71′ Σπόλιαριτς), Γιούρτσεβιτς, Κολ, Πέρετζ, Βαλμπουενά, Σάντος (59′ Άφωνη), Σαγκάλ (82′ Κοστάκε), Κρμέντσικ (71′ Μπακένγκα

Στον πάγκο: Λέουβενμπερκγ, Λοΐζου, Ποντικός, Χάμπος, Φιλιώτης.

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντι, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (84′ Μπίκερ), Λομοτέι (36′ Περρατικός), Ιωάννου, Καμπρέρα (84′ Μεσγκίντα), Μ. Ηλία, Ντράζιτς (70′ Σπιρόφσκι), Αγγελόπουλος (70′ Στυλιανού).

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Κ. Ηλία, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Χριστοφή.

Σκόρερ: 2' ,44'Σαγκάλ/21',45'Μ.Ηλία

Κίτρινες:  Πεϊμπέρνς,Bαλμπουενά / Αγγελόπουλος, Λίπσκι