Χαλάστρα ΑΕΛ... στην επιστροφή Πίντο (vid)

Η κατάρα στο «Στάδιο Αλφαμέγα» καλά κρατεί για το ΑΠΟΕΛ, που εξήλθε ισόπαλο (1-1) με το συγκρότημα του Αλέξη Γαρπόζη

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι στην Λεμεσό!

ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ πέτυχαν από ένα γκολ (1-1) και πήραν από ένα βαθμό στο στάδιο «Αλφαμέγα» στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ με τον Τσεμπάκ στο 27ο λεπτό, ενώ η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Φιλίποβιτς στο δεύτερο μέρος με τον Φιλίποβιτς (54’).

Άξιο αναφοράς ότι μετά την επίτευξη του τέρματος του ΑΠΟΕΛ έπεσαν αντικείμενα από την κερκίδα των γηπεδούχων και υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ μένει στην δεύτερη θέση (ισοβαθμεί με τον Άρη) στους 53 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ παραμένει στην 9η θέση με 30.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ να βάζει πίεση στο ΑΠΟΕΛ, με τους ποδοσφαιριστές του Γαρμπόζη να βρίσκονται αρκετά ψηλά. Αμφότερες οι δύο ομάδες ήθελαν να κρατήσουν μπάλα και να χτίσουν από πίσω το παιχνίδι τους, χωρίς να πετύχουν ωστόσο κάτι τέτοιο στα πρώτα λεπτά.

Ακολούθως το σύνολο του Σα Πίντο ανέβασε ρυθμό και πήρε τα ηνία, γυρόφερνε την εστία του Ανέστη χωρίς να έχει ωστόσο κάποια τελική προσπάθεια στον στόχο.

Γενικότερα ο ρυθμός του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αργός, με αμφότερους να προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνοι με οργανωμένες προσπάθειες. Υπήρχε διάθεση και από τους δύο για επίθεση, υστερούσαν όμως στην τελική πάσα.

Στο 27ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ βρήκε την λύση με τον Τσεμπάκ να σκοράρει το 5ο του γκολ στη σεζόν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες ο Πολυκάρπου πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και τον Μαροκινό από κοντά να βρίσκει δίχτυα.

Αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ έπεσαν αντικείμενα από τις κερκίδες σε παίχτες του ΑΠΟΕΛ, έμεινε στο έδαφος ο Κβιλιτάια και υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή, με το παιχνίδι να συνεχίζεται στο 33ο λεπτό.

Ακολούθως η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε να πατήσει στην περιοχή της ομάδας της πρωτέυουσας. Από την πλευρά του το ΑΠΟΕΛ, αφού είχε το υπέρ του προβάδισμα προσπάθησε τόσο να το διαφυλάξει αλλά και να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Ανέστη έσωσε δις σε κεφαλιές του Κβιλιτάια, ενώ ένα μακρινό σουτ του Μαρκίνιος κατέληξε άουτ.

Ο Τζάλμα απείλησε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Βραζιλιάνο να μπάινει στην περιοχή και να κάνει το σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μπέλετς.

Έτσι το σύνολο του Σά Πίντο πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ του.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ επιχείρησε και πάλι να πιέσει μπροστά, το ΑΠΟΕΛ ωστόσο είχε τον πρώτο λόγο αφού είχε τον έλεγχο δημιουργώντας περισσότερες προϋποθέσεις.

Το σύνολο του Αλέξη Γαρπόζη προσπάθησε να ανέβει με υπομονή και να κτίσει τις επιθέσεις του όταν του δινόταν η ευκαιρία. Στο 53ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη, οΤσούκα έδωσε στον Μεντόγεβιτς στην περιοχή που έκανε την μπαλιά για τον Μίντσεβ, κέρδος το κόρνερ

Από την συγκεκριμένη φάση ήρθε η ισοφάριση με τον Φιλίποβιτς (54’). Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζάλμα, ο Γερμανός αμυντικός από κοντά ισοφάρισε.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε κυρίως μέσα από στημένες φάσεις και κεφαλιές, με τον Ανέστη να σώζει σταθερά όποτε χρειάστηκε.

Μετά την ισοφάριση το ΑΠΟΕΛ έγινε πιο απειλητικό, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΛ μένει πιο πίσω με στόχο να φύγει στην αντεπίθεση. Κυρίως από... αέρος με κεφαλιές πλησίασε στο γκολ η ομάδα της πρωτέυουσας, χωρίς ωστόσο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 66ο λεπτό ήρθε ένα μακρινό σουτ του Παπαφώτη που ανάγκασε τον Μπέλετς να επέμβει, κάτι αντίστοιχο που είδαμε και από πλευράς ΑΠΟΕΛ με τον Γουίλσον να δοκιμάζει το πόδι του και τον Ανέστη να σώζει.

Στο 80ο λεπτό ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τσούκα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να μη μπορεί να βρει τη μπάλα.

Δίκτυα βρήκε στο 82’ του ματς με την ΑΕΛ ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, ωστόσο σύμφωνα με το VAR το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο Γεωργιανός σκόραρε χρησιμοποιώντας το χέρι του.

Ακολούθως η ΑΕΛ κλείστηκε πιο πίσω για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να φτάσει σε δεύτερο γκολ κάτι που όμως δεν ήρθε ποτέ.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και πήραν από ένα βαθμό.

ΑΕΛ: Ανέστης, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (85' Μαρς), Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μίντσεβ, Ντε Λούκας, Μακρής (70' Σρνιτς), Τζάλμα, Γερολέμου (51' Μορέιρα), Κα (85' Μπεραχίνο).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φρατζής, Μπάστο, Ανδρέου, Μαρς, Μπεραχίνο, Σρνιτς, Μορέιρα, Νεοφύτου, Κανό και Θεμιστοκλέους.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζιέφτε, Βιγιαφάνες (75' Μέχρι), Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Πολυκάρπου (69' Σαρφό), Μαρκίνιος (75' Γουίλσον), Εντογκαλά (75' Δώνης).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Φαουάζ, Τομανέ, Σατσιάς, Εντουάρντο, Καττιρτζής, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Σκόρερ: 55' Φιλίποβιτς/27' Τσεμπάκ

Κίτρινες: 31' Ντε Λούκας,60' Κίτρινη/32' Πέτροβιτς