Το καθήκον του, κορυφή και περιμένει (vid)

Πέμπτη σερί νίκη για το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε εκτός έδρας την Καρμιώτισσα (2-1) και έστω προσωρινά ανέβηκε στην πρώτη θέση

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-1 την Καρμιώτισσα στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και έτσι πανηγύρισε την 5η συναπτή του νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι όπου δεν εντυπωσίασαν, οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο φορμαρισμένος Ντονγκαλά άνοιξε το σκορ στο 23’, ενώ ο ίδιος μοίρασε την ασίστ στον Κβιλιτάια (65’) που έγραψε το 2-0.

Η Καρμιώτισσα μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+8') με εκτέλεση πέναλτι του Σουκ.

Έτσι το σύνολο του Σα Πίντο πήραν ένα πολύ σημαντικό διπλό που τους φέρνει αυτή τη στιγμή στην κορυφή της βαθμολογίας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παιχνίδι και είχαν πρόθεση να κρατήσουν μπάλα. Η Καρμιώτισσα πίεζε ψηλά τον ΑΠΟΕΛ, με την ομάδα των Πολεμιδιών να γίνεται επικίνδυνη στα πρώτα λεπτά με κάποια σουτ που όμως δεν βρήκαν στόχο.

Μέχρι το πρώτο 20λεπτο η Καρμιώτισσα είχε την κατοχή, ενώ λειτουργούσε και πολύ καλά στην άμυνα, με γρήγορες επιστροφές που δεν άφηναν χώρους στον ΑΠΟΕΛ για να γίνει επικίνδυνος.

Το σκορ άνοιξε ο ΑΠΟΕΛ χάρη σε γκολ του Ντογκαλά στο 23’. Ο Μαρκίνιος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο άλλοτε διεθνής εξτρέμ σούταρε εντός περιοχής η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως στο έδαφος. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό τέρμα του Ντογκαλά, ο οποίος μοίρασε έως τώρα και τρεις ασίστ.

Το τέρμα του ΑΠΟΕΛ έδωσε ψυχολογία στους «γαλαζοκίτρινους» που κρατούσαν περισσότερο μπάλα, με την Καμριώτισσα να δυσκολέυεται να προσεγγίσει την περιοχή του Μπέλετς.

Ακολούθως δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο μέχρι την ανάπαυλα, υπήρχαν λάθη και από τις δύο ομάδες λόγω έλλιψης καθαρού μυαλού. Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε και ο ρυθμός κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Η Καρμιώτισσα δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ με το σκορ υπέρ του έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» με υπομονή κυκλοφορούσαν τη μπάλα μέχρι να τους παρουσιαστεί η ευκαιρία να απειλήσουν και πλησίασαν στο δεύτερο γκολ μετά από ένα πλα΄γιο σουτ του Σαρφό (55’) που έσωσε ο Ανέστης.

Υπήρχαν πολλές διακοπές στον αγώνα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μη μπορούν να βρουν ρυθμό και το παιχνίδι να μην έχει πολλές ευκαιρίες.

Το σύνολο του Σα Πίντο διπλασίασε τα τέρματα του στο 65ο λεπτό, με τον Κβιλιτάια να βρίσκει δίχτυα λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι. Ο Γεωργιανός σκόραρε με κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Ντονγκαλά και έτσι έβαλε γερές βάσεις για νίκη του ΑΠΟΕΛ.

Ακολούθως η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τους «γαλαζοκίτρινους». Ο ΑΠΟΕΛ γινόταν επικίνδυνος κυρίως στην κόντρα, ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική πάσα στοίχισε και δεν ήρθε το τρίτο γκολ.

Η ομάδα των Πολεμιδιών κατάφερε να μειώσει στο 90+8' με πέναλτι του Σουκ, μετά από παράβαση του Φαουάζ.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ έφυγε με μια... επαγγελματική νίκη από το «Στέλιος Κυριακίδης» που το στέλνει στην κορυφή.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Φούρ, Παντελή, Τσουκαλάς, Ρόσι, Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Σούκ, Μπενεζέτ.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αντος, Αβραάμ, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Κρατινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντογκαλά, Μαρκίνιος, Ντάλσιο

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Εφραίμ, Αμπτουλαχί, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σατσιάς, Τομανέ, Κατιρτζής, Βρόντης, Δώνης.

Σκόρερ: 90+8' Σουκ/23' Ντονγκαλά, 65' Κβιλιτάια

Κίτρινες: 50' Σουκ, 85' Κατσαντώνης/85' Σατσιάς, 90+6' Καραμανώλης, 90+8' Φαουάζ