Πρώτη φετινή ήττα και πρόκριση για Γάνδη

Περιμένει τον ΑΠΟΕΛ στον επόμενο γύρο

Η Γάνδη ηττήθηκε με 2-1 από την Πογκόν όμως εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς χάρη στην ευρεία νίκη που είχε πετύχει με 5-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Τα γκολ για την Πογκόν πέτυχε ο γνώριμός μας Ευθύμης Κουλούρης ενώ ο Κάιπερς (μπήκε ως αλλαγή) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με γκολ στο 95ο λεπτό.

Αυτή είναι πρώτη ήττα της βελγικής ομάδας στη φετινή αγωνιστική περίοδο καθώς μέχρι τώρα στη σεζόν μετρούσε μόνο νίκες σε Βέλγιο και Ευρώπη.

Ο προπονητής της Γάνδης Χέιν Φανχάζεμπρουκ προχώρησε σε rotation, κάνοντας αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Ο επόμενος αντίπαλος της Γάνδης θα ο ΑΠΟΕΛ. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη 24 Αυγούστου στο Βέλγιο και η ρεβάνς στις 31 του ίδιου μήνα στο ΓΣΠ.