Πετεβίνος: «Μετά που τελείωσε το παιχνίδι με την ΑΕΛ, είδαμε πάρα πολλούς γρίφους» (ηχητικό)

Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΑΠΟΕΛ στον ΣΠΟΡ FM 95.0

Ο Εκπρόσωπος Τύπου του ΑΠΟΕΛ, Νεκτάριος Πετεβίνος μίλησε στον ΣΠΟΡ FM 95.0 και στην εκπομπή «Κάνε Παιχνίδι» με τους Δημήτρη Χριστοφόρου και Γιώργο Παττίχη. Απάντησε για την επίμαχη χθεσινή επίσημη ανάρτηση της ομάδας σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης (εδώ), αλλά και για την αγωνιστική εικόνα δυο προσώπων του ΑΠΟΕΛ με την ΑΕΛ, όπως και για τον Σαββατιάτικο επερχόμενο αγώνα με την Ανόρθωση, οποίος εν τέλει κρίνει τον φετινό τίτλο. Ξεκαθάρισε δε ότι εάν κερδίσει ο ΑΠΟΕΛ το Σάββατο δεν θα γίνει φιέστα στο γήπεδο.

Αναλυτικά τα κυριότερα σημεία:

Για τον αγώνα με την ΑΕΛ και για τον αγώνα με την Ανόρθωση το Σάββατο, όπως προέκυψε το πρόγραμμα σήμερα: «Όπως διαπιστώνεται ή διαπιστώνετε γίνεται αυτό που λέγαμε πριν από βδομάδες. Άλλαζαν οι ετικέτες του φαβορί του τίτλου συνεχώς. Φτάσαμε σε τέτοιο σημείο που στον τελευταίο αγώνα μέσα σε 90 λεπτά να κρίενται ο τίτλος. Αν δεν κερδίσουμε στον αγώνα με την Ανόρθωση, δεν παίρνουμε τον τίτλο. Το πρωτάθλημα θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Ήταν ένα παιχνίδι με την ΑΕΛ που τα πάντα πήγαιναν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Αυτό ήταν αγχωτικό, γιατί το αποτέλεσμα κρινόταν από ένα γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε δυο πρόσωπα διαφορετικά. Δεν μας ικανοποιεί η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου. Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου, επιθετικά για τον ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ διαφορετικά σε σχέση με το δεύτερο ημίχρονο, όπως και της ΑΕΛ που έφτιαξε κάποιες φάσεις στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος, ήταν μια εικόνα που και οι δυο ομάδες έκλεισαν τις άμυνες τους, δεν ήταν μόνο ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν έφτιαχνε ευκαιρίες. Αυτό δεν το επικαλούμαστε ως δικαιολογία, εγώ νομίζω ποδοσφαιρικά ήταν ξεκάθαρα τα πράματα. Αν ο ΑΠΟΕΛ δεν κρατούσε τους 3 βαθμούς της νίκης δεν θα έπαιζε έτσι. Θα πίεζε για να σκοράρει. Έπρεπε να βάλουμε 3ο γκολ για να έχουμε 2 γκολ αέρα και να μην αγχψωνόμαστε. Υπερτερούσε η σκέψη της αυτοσυντήρησης.

Για την κλήρωση και το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ παίζει πρώτος το Σάββατο, σύμφωνα με το πρόγραμμα, για μας δεν παίζει ρόλο. Εμείς χρειαζόμαστε μόνο το αποτέλεσμα της νίκης, είτε περιμένουμε τον αγώνα του Απόλλωνα, είτε όχι. Ούτε το ενδεχόμενο της πίεσης αλλάζει, έτσι κι αλλιώς θέλουμε τη νίκη. Δεν είναι κάτι διαφορετικό. Εμείς θέλουμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στην έδρα μας με δεκάδες χιλιάδες κόσμου στο πλευρό μας. Με δείγματα γραφής τους δυο τελευταίους αγώνες μπορούμε να κάνουμε μια καλή εμφάνιση. Πρέπει να υπάρχει στοχοπροσήλωση από τους οπαδούς μας και τους παίκτες για να κερδίσουμε».

Για το επίμαχο ψεσινό τουίτ του επίσημου ΑΠΟΕΛ: «Οι γρίφοι και οι απαντήσεις, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας είναι ξεκάθαρες για όσους είναι γνώστες των πραγμάτων. Από την ώρα που τελείωσε το παιχνίδι με την ΑΕΛ, είδαμε πολλούς γρίφους, αναρτήσεις παικτών να βγαίνουν και να χάνονται, δημόσιες τοποθετήσεις στις δημοσιογραφικές διασκέψεις εδώ και δυο βδομάδες, χωρίς να υπάρξουν απαντήσεις σ' αυτούς τους γρίφους. Άρα και εμείς για τους δικούς μας λόγους, τοποθετούμαστε όπως τοποθετούμαστε. Τελειώνουμε με ένα μήνυμα. Το πρωτάθλημα θα κριθεί σε 90 λεπτά και στον αγώνα με την Ανόρθωση. Αν είμαστε καλύτεροι, τότε θα το πάρουμε δίκαια και καθαρά. Για τις σημαντικές λεπτομέρειες που γράφαμε στο τέλος εννοούσαμε τι μέρα παίζουμε, αφού ούτε ποια μέρα δεν ξέραμε ότι παίζουμε, ποια ώρα, ποιες οι λεπτομέρειες, όλα αυτά».

Εάν με την Ανόρθωση θα κάνει φιέστα αν κερδίσει η ομάδα: «Το παιχνίδι του Σαββάτου δεν είναι φιέστα. Είναι μια ποδοσφαιρική μάχη 90λεπτών που θέλουμε να πάρουμε τη νίκη. Δεν θα κάνουμε τίποτε άλλο. Όταν τελειώσει ο αγώνας και πάρουμε αποτέλεσμα θα δούμε τι θα κάνουμε».

Για τα αγωνιστικά δεδομένα: «Χθες και σήμερα ρεπό για τους ποδοσφαιριστές, ρεπό ξεκούρασης πνευματικής και σωματικής. Είναι η επιστροφή του Ντε Καμάργκο που επιστρέφει από την τιμωρία του. Είναι εκτός ο Καρλάο και ευχόμαστε να μην προκύψει κάτι άλλο και να πάμε με όλους τους παίκτες μας κόντρα στην Ανόρθωση»

Ρεκόρ βαθμών για τον ΑΠΟΕΛ αν κερδίσει με την Ανόρθωση: «Από το 2007 που ξεκίνησαν τα πλέι-οφ, καμιά ομάδα ομάδα δεν έχει ξεπεράσει το φράγμα 83 βαθμών. Το είχε πετύχει ο ΑΠΟΕΛ το 2015-2016 με 83 βαθμούς κατακτώντας το πρωτάθλημα και φέτος το ισοφαρίζουμε. Γενικά, κατά μέσο όρο κινούμασε ανάμεσα σε 78-80 βαθμούς. Υπάρχει πιθανότητά φέτος, δυο ομάδες να ξεπεράσουν το φράγμα των 83 βαθμών. Είναι μεγάλη και η διαφορά αναμεσά στις δυο ομάδες και τις υπόλοιπες του πρωταθλήματος. Ελάχιστοι βαθμοί χάθηκαν στα πλέι-οφ και απ’ τις δυο ομάδες. Είναι σε συνάρτηση όλα αυτά που συμβαίνουν. Είναι αξιόλογο γεγονός. Εμείς κυνηγάμε κι αλλά ρεκόρ. Είναι το έκτο συνεχόμενο, είναι το ρεκόρ επίτευξης τερμάτων του 2015-2016 με 91 γκολ, αν σκοράρουμε ακόμα 1 απέναντι στην Ανόρθωση».