Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ 0-1: Με μπροστάρη τον Ζορό!

Χρόνο συμμετοχής πήραν αρκετοί ποδοσφαιριστές που το είχαν ανάγκη

Σε ένα φιλικό αγώνα με καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο του μέρος, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο στάδιο. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» είχαν την υπεροχή σε όλο τον αγώνα, και με τέρμα του Ντελατόρε κατάφεραν να φθάσουν στη νίκη. Ο Μπαλταζάρ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που το χρειάζονταν, όπως οι Ρουέδα, Μπάλογκ και Κατσίνι οι οποίοι πήραν τα πρώτα τους λεπτά, αλλά και σε παίκτες όπως οι Μιλάνοφ και Γκέντσογλου που στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια είχαν πάρει ελάχιστο χρόνο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ έχοντας την κατοχή και θέλοντας να ανοίξει το σκορ. Στο 3’ ο Ντέβι βρέθηκε στην περιοχή σε καλή θέση, μετά από πάσα του Μπάλογκ, όμως το σουτ του κόντραρε σε σώματα αμυντικών. Μετά από 8’ λεπτά ο Νεκτάριος έψαξε με μεγάλη διαγώνιο τον Νατέλ, ο οποίος άνοιξε το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να σερβίρει τον Ρέζα. Η μεγαλύτερη όμως στιγμή του αγώνα ήρθε στο 17’ όταν ο Ρέζα πέρασε από 4 αμυντικούς και βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, όμως ο Κωνσταντίνου έπεσε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι. Στο 25’ ήρθε και η πρώτη φάση του Ολυμπιακού, με τον Νάνι να δοκιμάζει το πόδι του από καλή θέση, όμως να μην βρίσκει εστία. Στο 33’ ο Ντέβι πήρε πάνω του ένα σουτ απ’ τα 35 μέτρα με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω. Τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 43’ όταν ο Μίνγκος δοκίμασε το πόδι του και ανάγκασε τον Βάτερμαν να διώξει σε κόρνερ.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε το ΑΠΟΕΛ και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Μπάλογκ βρέθηκε στην περιοχή, πέρασε τον Κωνσταντίνου, από πλάγια δεξιά θέση έκανε το γύρισμα, όμως δεν βρέθηκε κανείς για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ρέζα έκανε το πλασέ από καλή θέση στην περιοχή, με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να του λέει όχι. Στο 65’ ο Μιλάνοφ έστειλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή, ο Ντελατόρε έπιασε την κεφαλιά με τον Κωνσταντίνου να κάνει την επέμβαση της βραδιάς. Στο επόμενο λεπτό ο Νατέλ σέρβιρε τον Ντελατόρε που με τακουνάκι δοκίμασε να νικήσει τον Κωνσταντίνου, η μπάλα έφθασε στον Μπάλογκ ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει μιας και ο Σάββα με αυτοθυσία πρόταξε το σώμα του προ της γραμμής του τέρματος. Στο 76’ ο Νατέλ έφυγε σαν σφαίρα από δεξιά, έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, όμως ο Ρέζα δεν κατάφερε να βρει στόχο. Τελικά το τέρμα ήρθε στο 82’ όταν ο Ντελατόρε με κεφαλιά μετά από κόρνερ νίκησε τον Κωνσταντίνου. Στο 86’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής με τον Κωνσταντίνου να του λέει όχι. Τρία λεπτά αργότερα ο Νεκτάριος έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 όταν βρέθηκε στην περιοχή πέρασε από ένα αμυντικό αλλά του σουτ του έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ολυμπιακός (Μαλέκκος): Ευκαιρία για εμπειρίες το σημερινό παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές του Κώστα Μαλέκκου να παλεύουν για το καλύτερο. Άρτιο τακτικά το παιχνίδι αν και η διαφορά ποιότητας ήταν φανερή. Οι οδηγίες του Μαλέκκου για συγκέντρωση στα αμυντικά καθήκοντα αλλά και γρήγορες αντεπιθέσεις έπιασαν

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Ήθελε να δει το βαθμό ετοιμότητας συγκεκριμένων ποδοσφαιριστών και αυτό έπραξε. Ο Ρουέδα αγωνίστηκε 45 λεπτά, ενώ είδαμε και τον Γκέντσογλου να αγωνίζεται για λίγη ώρα ως κεντρικός αμυντικός. Οι οδηγίες για γρήγορο παιχνίδια εισακούστηκαν και οι «Γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν ρυθμό. Το πρόβλημα ήταν στο άγγιγμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ολυμπιακός: Ο Κωνσταντίνου είχε αρκετές σημαντικές επεμβάσεις. Σταμάτησε ένα τετ α τετ, έπιασε πέναλτι, ενώ είχε και μια εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Ντελατόρε από κοντά

ΑΠΟΕΛ: Η επάνοδος του Ρουέδα είναι ίσως το πιο σημαντικό στοιχείο. Απέφυγε το μεγάλο λάθος και δείχνει πως σύντομα θα είναι σε θέση να αγωνιστεί σε φουλ ρυθμούς.