Μακάμπι-ΑΠΟΕΛ 1-2: Πέρασε με άριστα το δυνατό τεστ (vid)

Ο Μπαλταζάρ εξήγαγε τα δικά του συμπεράσματα ενόψει του πρώτου ευρωπαϊκού αγώνα…

Δυνατό τεστ συμπεριελάμβανε το πρόγραμμα του ΑΠΟΕΛ, καθώς αντιμετώπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ σε φιλικό αγώνα όπου οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 2-1. Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ εξήγαγε τα δικά του συμπεράσματα ενόψει του πρώτου ευρωπαϊκού αγώνα στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Σούντουβα Λιθουανίας (11/7).

Α’ ημίχρονο

Βαριά ήταν τα πόδια των ποδοσφαιριστών, με τις δύο ομάδες -δικαιολογημένα- να μην δημιουργούν σπουδαίες ευκαιρίες. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος σε όλο το 45λεπτο, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου από την Μακάμπι. Στο 9ο λεπτό ο Ζαχίντ κατέγραψε τη πρώτη φάση του αγώνα, καθώς επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Τενενμπάουμ να διώχνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιωάννου άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο 20’ ο Αλωνεύτης έπιασε τη κεφαλιά, η οποία όμως ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του κίπερ των γηπεδούχων. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 29’ μετά από αδύναμο πλασέ του Εφραίμ, το οποίο εξουδετέρωσε και πάλι ο Τενενμπάουμ.

Β’ ημίχρονο

Πολλές αλλαγές πραγματοποίησε ο τεχνικός των γαλαζοκιτρίνων στο δεύτερο μέρος, όμως ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, παρά το γκολ που δέχθηκε. Αρχικά στο 55’ ο Ιωάννου με γυριστό δυνατό σουτ απείλησε ξανά, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά έξω. Η Μακάμπι δύο λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα όταν ο Ρικάν ανενόχλητος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, νικώντας τον Βάτερμαν. Στο 64’ ο Σόουζα δοκίμασε το πόδι του και έπιασε το σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο έξω, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Αλ Τάαμαρι ελευθερώθηκε μετά από όμορφη ενέργεια, όμως ο Τενενμπάουμ απέκρουσε σταθερά. Ο κίπερ των γηπεδούχων φώναξε και πάλι «παρών» στο 71’ και μπλόκαρε τη κεφαλιά του Ποτέ. Ο Αλ Τάαμαρι στο 87’ πίεσε ψηλά και ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε κόρνερ μέσω του οποίου η ομάδα του Μπαλταζάρ πήρε προβάδισμα. Ο Ορ εκτέλεσε και ο Σόουζα με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για την ομάδα του.

Κοουτσάρισμα

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει συστήματα και πρόσωπα στο δυνατό φιλικό κόντρα στη Μακάμπι. Στο πρώτο μέρος ήταν σαφώς πιο επιθετικογενής η ενδεκάδα, αφού παρέταξε τους Ζαχίντ-Αλωνεύτη-Εφραίμ-Ντελατόρε στο δημιουργικό μέρος.

Διακριθέντες

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ είδε τους ποδοσφαιριστές του να ανταποκρίνονται πολύ καλά στο δυνατό τεστ κόντρα στη Μακάμπι. Ο Ζαχίντ δημιουργούσε κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, όπως επίσης και ο Αλωνεύτης. Γενικότερα, οι ποδοσφαιριστές στην επίθεση έδειχναν διάθεση να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Από την άλλη, ο Ιωάννου με κοντινό και άπιαστο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ είχε άλλες 2-3 ευκαιρίες για να σκοράρει. Θετική ήταν και η παρουσία των Αλ Τάαμαρι και Σόουζα.

Απογοήτευσαν

Πέρα από τους πιο πάνω ποδοσφαιριστές στην επίθεση, ο Ντελατόρε δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, ενώ αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο 45λεπτο. Επίσης, στο γκολ που δέχθηκε ο ΑΠΟΕΛ, η άμυνα έδειξε αδράνεια καθώς ο Ρικάν έκανε ανενόχλητος το σουτ από το ύψος της περιοχής. Σίγουρα, ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ θα… κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου στους αμυντικούς του ενόψει των επίσημων διοργανώσεων.

Μακάμπι (Ίβιτς): Τενενμπάουμ, Τίμπι, Γκόλμπεργκ, Φίμπαν, Ντάσα Ε., Ντορ Πέρετζ, Γκολάσα, Ρίκαν, Χόζεζ, Ατάρ, Σένφελντ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Waterman (GK), Βούρος, Ιωάννου, Αλεξάνδρου (46' Καζού), Milanov (46' Ταβάρες), Morais (77' Αρτυματάς), Souza, Εφραίμ (46' Αλ Τάαμαρι), Αλωνεύτης (46' Σάλαϊ), Zahid (62' Ορ), Dellatorre (62' Ποτέ).

Σκόρερ: 57' Ρικάν / 10' Ιωάννου, 88' Σόουζα

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση