Καρέ… με το πρώτο του «Βίγια» (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ διεύρυνε το νικηφόρο του σερί και έπιασε τον Άρη στην 1η θέση

Αγχώθηκε αλλά… πήρε τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ. Η ομάδα της Λευκωσίας είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και χάρη στο «χρυσό» γκολ του Βιγιαφάνες στο 40’ (που πέτυχε το πρώτο του φέτος), έφθασε στην τέταρτη σερί της νίκη.

Α’ ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να γίνει απειλητική μέσω αντεπιθέσεων.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς άνηκε στους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Βιγιαφάνες από τα δεξιά της περιοχής να αναγκάζει τον Μελίσσα σε μια εξαιρετική απόκρουση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Βαρωσιώτικη ομάδα «απάντησε» με το μακρινό σουτ του Κονέ να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Στο 8ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν εκ νέου με τον Σούσιτς να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Οκτώ λεπτά μετά η ομάδα της πρωτεύουσας έχασε ακόμα μια καλή φάση με το ωραίο διαγώνιο πλασέ του Γαβριήλ έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ο Ζέφτε πέρασε όποιον βρήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ντογκαλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα σε κενό τέρμα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Σαρφό σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι! Ο Γκανέζος πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Ντογκαλά από τα δεξιά με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.

Στο 40ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ βρήκε αυτό που έψαχνε με τον Βιγιαφάνες! Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν στην κόντρα, ο Γαβριήλ έδωσε στον Αργεντινό ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε συρτό σουτ με τον Μελίσσα να κάνει λάθος υπολογισμό της φάσης και να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

Β’ ημίχρονο

Με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε το Β’ μέρος στο ΓΣΠ.

Στο 59’ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Γαβριήλ να φεύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας μετά από ωραία κάθετη του Βιγιαφάνες, να κάνει το σουτ και τον Μελίσσα να αποκρούει.

Επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έγιναν εκ νέου απειλητικοί με τον Φετφατζίδη να βρίσκει υπέροχα τον Κονσταντίνοφ μέσα στην περιοχή και τον τελευταίο να κάνει το σουτ με τον Μελίσσα να λέει «όχι».

Η ομάδα της Λευκωσίας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και έχασε ακόμα μια καλή φάση στο 80’, με το μακρινό σουτ του Βιγιαφάνες να εξουδετερώνεται από τον πορτιέρο των «ερυθρολεύκων».

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο νεοεισελθόντας Κβιλιτάια απώλεσε τεράστια φάση για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του! Ο Γεωργιανός μόνος φάτσα με τον Μελίσσα πλάσαρε πάνω στο σώμα του Ελλαδίτη.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το τέρμα της ισοφάρισης, ωστόσο δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί προς την αντίπαλη εστία.

Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» έφθασαν στη τέταρτη σερί τους νίκη και έπιασαν τον Άρη στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΑΠΟΕΛ (Ντομίνγκεζ): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (90' Σατσιάς), Κρέσπο, Σούσιτς (46' Τσεμπάκ), Ντάλσιο, Γαβριήλ (72' Κβιλιτάια), Σαρφό (72' Εφραίμ), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (60' Φετφατζίδης).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Μιγκελίτο, Φερνάντες (62' Νάρσινγκ), Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι (62' Ντουρμισάι), Λέουκο (83' Κονατέ), Βίκτωρος, Ντιακιτέ (83' Τσέλεα), Κατσιάρης (62' Γκουσμάνοβιτς).

Σκόρερ: 40' Βιγιαφάνιες / -

Κίτρινες: 51' Πέτροβιτς, 78' Κοσταντίνοφ / 74' Σεργίου, 89' Νάρσινγκ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Pezzuto Ivano