ΑΠΟΕΛ-Σλάβια Πράγας 2-0: Ήταν Θρύλος, να το τελειώσει στη Τσεχία

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League. Πλέον οι «γαλαζοκίτρινοι» πρέπει να πάνε σε μια εβδομάδα στην Πράγα και να εκμεταλλευτούν το 2-0 του σημερινού αγώνα και να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση. Οι σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο Ντε Καμάργκο και ο Αλωνεύτης με γκολ ποίημα. Ο καλύτερος για τους πρωταθλητές ήταν ο Εμπεσίλιο.

Δαιμονιώδες δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό αφού κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να φέρει προ εκπλήξεως τους Τσέχους. Μόλις στη πρώτη φάση του παιχνιδιού ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε κόρνερ με τον Ντε Καμάργκο με ένα άγγιγμα να βάζει την μπάλα στα δίχτυα και να σηκώνει στο πόδι το ΓΣΠ. Οι Τσέχοι αποσυντονίστηκαν από το γρήγορο γκολ και έκαναν εύκολα λάθη. Στο 9’ παραλίγο να πετύχουν αυτογκόλ όταν ο Ορ έκανε σέντρα από δεξιά με τον Ντε Καμάργκο να μην προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά αλλά τον αμυντικό της Σλάβια να στέλνει την μπάλα προς την εστία του με τον τερματοφύλακα των Τσέχων να διώχνει σε κόρνερ. Στο 10’ έγινε το 2-0 όταν μετά από ένα κλέψιμο του Εμπεσίλιο ο Ολλανδός έδωσε στον Αλωνεύτη που με το καλύτερο γκολ που πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ σε προκριματικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Ο Στάθης για να τελειώσει την φάση απλά κρέμασε τον τερματοφύλακα που έμοιαζε αβοήθητος. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους πρωταθλητές μας αφού δέχθηκαν πίεση από την Σλάβια. Ωστόσο αμύνονταν αποτελεσματικά και λίγες φορές απειλήθηκαν πραγματικά. Στο 36’ ο Βάτερμαν έσωσε τους γηπεδούχους αφού ο Φρίντριχ βρέθηκε σε θέση βολής και εξαπέλυσε δυνατό σουτ που σταμάτησε στα χέρια του Μπόι. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 44’ όταν σε αντεπίθεση ο Εμπεσίλιο έδωσε στον Ντε Καμάργκο που έκανε σουτ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Σλάβια σε δύσκολη απόκρουση. Έτσι ο Λαόθ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς να βάλει καθυστερήσεις.

Η Σλάβια την ανούσια κατοχή

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο αφού η Σλάβια μπορεί να είχε τον έλεγχο αλλά ήταν ελάχιστα απειλητική κυρίως από λάθη. Η πρώτη φάση ήρθε στο 59’ όταν μετά από τραγικό λάθος του Μοράις δύο παίκτες της Σλάβια έφυγαν στην αντεπίθεση και έκαναν σουτ το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Βάτερμαν. Στην επαναφορά της μπάλας ο Χούσμπαουερ έκανε ξανά το σουτ αλλά ο Μπόι με νέα υπερένταση έδιωξε την μπάλα κόρνερ. Η Σλάβια συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει παρά μόνο από μερικά σουτ που επιχείρησε. Οι πρωταθλητές μας στην αντεπίθεση δεν ήταν ουσιαστικοί και αυτό τους στοίχιζε αφού υπήρχαν κάποιες προϋποθέσεις για να απειλήσει. Ο αγώνας κυλούσε και ο Δώνης μέσα από τις αλλαγές του προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του που έδειχνε κουρασμένη. Μάλιστα τα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με μόνο τρία αμυντικά χαφ σε μια προσπάθεια να έχει λίγο περισσότερο έλεγχο. Ο χρόνος κυλούσε και ο ΑΠΟΕΛ ήταν κοντά σε μια σπουδαία νίκη που θα του χάριζε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Τα τρία λεπτά καθυστερήσεων δεν ήταν αρκετά για να γίνει κάτι ουσιαστικό και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Καρλάο, Ρουέδα, Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης (68' Φαρίας), Oρ (52' Εφραίμ), Εμπεσίλιο (83' Μπερτόλιο), Ντε Καμάργκο

Σλάβια Πράγας: Λαστούβκα, Φρίντριχ, Γιούγκας, Νγκαντό, Μπόριλ, Χουσμπάουερ, Ροτάν (72' Κοσάνοβιτς), Σούτσεκ, Βαν Μπούρεν (46' Σμρχαλ), Στοχ (79' Σικόρα), Σκόντα

Σκόρερς: 2' Ντε Καμάργκο, 10' Αλωνεύτης
Κίτρινες: 53' Ντε Καμάργκο, 77' Καρλάο-6' Φρίντριχ