ΑΠΟΕΛ: Άρχοντας στο κάστρο του

Έδειξε ξανά χαρακτήρα και μεγάλωσε το σερί

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Σοβαρός και αποφασιστικός ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει την νικηφόρο πορεία του διευρύνοντας το σερί του στους εφτά αγώνες. Σε έναν ακόμα αγώνα, οι γαλαζοκίτρινοι ήταν ουσιαστικοί, έπαιξαν καλά (χωρίς να έχουν αυτή την φορά, διάρκεια και σταθερότητα στην απόδοση τους) και πρόσθεσαν, έστω και δύσκολα, άλλους τρεις βαθμούς στην συγκομιδή τους.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε το ΓΣΠ το οποίο έχει μετατρέψει σε «κάστρο», καθώς σε πέντε εντός έδρας αγώνες μετρά τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, με συντελεστή τερμάτων 9-2!

Στο Α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και δημιούργησαν αρκετές καλές προσπάθειες για το γκολ ενώ ανασταλτικά ήταν σχεδόν αλάνθαστοι (η ΑΕΛ είχε μόνο μια τελική).

Στο Β’ ημίχρονο υπήρξε αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση, από τα πρώτα λεπτά, χάθηκε ο έλεγχος του ρυθμού και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την κατοχή και έγιναν πολύ επικίνδυνοι.

Κορυφαίοι οι… ακραίοι

Στο καλό διάστημα του ΑΠΟΕΛ, κορυφαίοι του παίκτες ήταν ξανά οι ακραίοι. Οι Βιτάλ (αριστερά), Τσεμπάκ (δεξιά), βοηθούσαν και επιθετικά ενώ μπροστά οι Μαρκίνιος και Εντογκαλά (κυρίως ο δεύτερος), ήταν πολύ δραστήριοι και δημιουργικοί.

Πολύ καλή απόδοση είχε ο Κρέσπο ενώ αρκετά καλά τα πήγε και ο Πέτροβιτς. Ο Σέρβος έμεινε από δυνάμεις λόγω του θέματος που είχε μέσα στη βδομάδα (τροφική δηλητηρίαση) και αντικαταστάθηκε από τον Καραμανώλη.

Από τους πολυτιμότερους σε έναν ακόμα αγώνα ήταν ο Ντάλσιο ο οποίος τρέχει περισσότερο από κάθε άλλον. Ο Κονσταντίνοφ ήταν πολύ θετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Δεν βοήθησαν οι Σαρφό, Κβιλιτάια

Δύο παίκτες «κλειδιά» για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σαρφό και ο Κβιλιτάια, δεν είχαν καλή απόδοση. Ο Γκανέζος μέσος είναι πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του, ενώ ο Κβιλιτάια πάλευε χωρίς ουσία ενώ εξακολουθεί να είναι… εκνευριστικά άστοχος.

Οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή (Καραμανώλης, Γαβριήλ, Σατσιάς, Δώνης, Εφραίμ), δεν βοήθησαν στην πίεση που δέχτηκε η ομάδα τους στο Β’ ημίχρονο όταν παίκτες «κλειδιά» φάνηκαν κουρασμένοι.