ΑΠΟΕΛ: Αντέχει ακόμα και παλεύει για να το… γυρίσει

Με διαφορετικό σύστημα οι γαλαζοκίτρινοι σταμάτησαν την «αφλογιστία» τους και παραμένουν ζωντανοί στην διεκδίκηση του τίτλου

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να έβαλε τέλος στην δυστοκία που τον ταλάνιζε (από τον αγώνα με την ΑΕΚ στην Αρένα), αλλά δεν κατάφερε ούτε στην 7η αγωνιστική της τελικής φάσης να πανηγυρίσει τη νίκη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» παραμένουν πάντως «ζωντανοί» στην διεκδίκηση του τίτλου και εξακολουθούν να κρατάνε την τύχη τους στα χέρια τους.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς άλλαξε το σύστημα σε 3 – 5 – 2, βάζοντας τριάδα αμυντικών, τους Καρώ, Κρέσπο, Ντβάλι και 2 επιθετικούς στην επίθεση, Κβιλιτάια και Μακέντα. Στο πρώτο τέταρτο ο ΑΠΟΕΛ φαινόταν να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί και να προσαρμοστεί στο αλλαγμένο σύστημα.

Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, αντέδρασε, βελτιώθηκε, ισοφάρισε και με λίγη περισσότερη προσοχή θα μπορούσε να έφτανε στη νίκη. Στο 32’ ο Μακέντα και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντογκαλά, έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να δώσουν τη νίκη στον Θρύλο.

Ο Μπέλετς ήταν σταθερός και οι αμυντικοί, μετά το πρώτο τέταρτο ήταν πολύ καλοί. Επιπόλαια και απερίσκεπτα ενήργησε ο Καρώ στερώντας από την ομάδα του το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Σαρφό στη μεσαία γραμμή, ήταν μετά από καιρό, πάρα πολύ καλός. Το ίδιο και ο Κονσταντίνοφ. Πολύ ουσιαστικός και γεμάτος ενέργεια ήταν ο Ντάλσιο.

Πάλεψε πολύ ο Κβιλιτάια στην γραμμή κρούσης ενώ και ο Μακέντα ήταν μέσα στις φάσεις αλλά έχασε μια σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει. Οι δύο ακραίοι Τσεμπάκ και Φεράρι (μετά το πρώτο τέταρτο), ήταν εξαιρετικοί. Άποψη μας είναι ότι αλλαγή έπρεπε να γινόταν ο Καρώ και όχι ο Τσεμπάκ.