Από το ΑΠΟΕΛ-Λυών στο Αργεντινή-Γαλλία (vids)

Η σχέση του Ούγκο Γιορίς με τη «ρωσική ρουλέτα»

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Η Αργεντινή επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου μετά από 36 ολόκληρα χρόνια, κατακτώντας το τρίτο παγκόσμιο κύπελλο στην ιστορία της. Στον κορυφαίο (ίσως) τελικό όλων των εποχών, η «αλμπισελέστε» κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι με 4-2, αφού το 90λεπτο είχε τελειώσει 2-2 και η παράταση 3-3.

Μέσι, Ντιμπάλα, Παρέδες και Μοντιέλ νίκησαν τον Γιορίς από την άσπρη βούλα, χωρίς να εκτελεστεί 5ο πέναλτι από την Αργεντινή, αφού προηγουμένως είχαν αστοχήσει οι Τσουαμενί και Κομάν.

Ο Γάλλος τερματοφύλακας της Τότεναμ δεν κατάφερε να αποκρούσει κάποιο πέναλτι, αν και δεν μπορεί να του χρεωθεί μεγάλη ευθύνη γιατί στα πέναλτι οι πιθανότητες είναι συντριπτικά με τον παίκτη που εκτελεί και όχι με τον κήπερ.

Ο 35χρονος τερματοφύλακας ήταν παρών σε δυο αγώνες της Γαλλίας που οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τους τρικολόρ να μετρούν ισάριθμες αποτυχίες και τον Γιορίς να έχει 0/9 αποκρούσεις.

Συνολικά, ο Γιορίς συμμετείχε στην καριέρα του σε έξι αγώνες που οδηγήθηκαν στα πέναλτι, μετρώντας δυο νίκες (με Τότεναμ το 2020 και Λυών το 2012) και τέσσερις ήττες. Στις ήττες συγκαταλέγεται και ο αποκλεισμός της Λυών από τον ΑΠΟΕΛ στο Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2011-12.