Αγριεμένος ΑΠΟΕΛ τριάρα στο «αιώνιο» και ρεβεγιόν στην κορυφή (vid)

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια με 3-0

Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά μόνος στην κορυφή το ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 μέσα στο ΓΣΠ κόντρα στην Ομόνοια για την 16η αγωνιστική και άνοιξε την ψαλίδα από τους «πράσινους» στους έξι βαθμούς, παραμένοντας μόνος στην κορυφή με 38 βαθμούς. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με την Ομόνοια να μην απειλεί καθόλου. Η ομάδα του Σα Πίντο ευτύχησε να σκοράρει στο 45+4’ με τον Μαρκίνιος που έκανε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ διαχειρίστηκε καλά το υπέρ του σκορ και με τα γκολ των Γαβριήλ στο 83’ και Τσεμπάκ στο 90’ σκόραραν άλλα δύο γκολ, παίρνοντας μια θριαμβευτική νίκη κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά με σκοπό να πιέσει ψηλά την Ομόνοια και να φτάσει πρώτος στο γκολ.

Μόλις στο 5’ η ομάδα του Σα Πίντο έχασε τεράστια ευκαιρία, έγινε η μπαλιά από τον Τσεμπάκ, ο Μαρκίνιος γύρισε στον Ντάλσιο, αυτός έκανε το πλασέ εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πατά καλύτερα και να ψάχνει το γκολ, χάνοντας ως αποτέλεσμα δύο μεγάλες ευκαιρίες σε μικρό χρονικό διάστημα.

Στο 8’ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Ντονγκαλά έφυγε από πλάγια δεξιά εντός περιοχής έκανε το πλασέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Ουζόχ.

Στο 11’ σημειώθηκε νέα τεράστια φάση για τους «γαλαζοκίτρινους» μετά από μπαλιά στην περιοχή, ο Μαρκίνιος έπιασε το σουτ, ο Ουζόχο απέκρουσε και μετά έδιωξαν οι αμυντικοί της Ομόνοιας.

Το ΑΠΟΕΛ είχε την υπεροχή μέσα στο γήπεδο και έλεγχε το παιχνίδι, με την Ομόνοια να μην πατά τόσο καλά, καθώς κατάφερε να καταγράψει τελική φάση για πρώτη φορά στο 27’ μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, η οποία δεν απείλησε και ιδιαίτερα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ομόνοια να καταφέρνει να περιορίσει κάπως τον ΑΠΟΕΛ, όμως η ίδια δεν κατάφερε να γίνει απειλητική.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν μετά το 15ο λεπτό ξανά στο 34’, με ένα μακρινό σουτ του Ντάλσιο, όμως ο Ουζόχο ήταν στη θέση που έπρεπε και μάζεψε.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για το γκολ και στο 45+4’ κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Μαρκίνιος εντός περιοχής από πλάγια αριστερά έκανε το σουτ, νικώντας τον Ουζόχο για το 1-0, αποτέλεσμα που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος και πάλι το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και με το «καλημέρα» έχασε καλή ευκαιρία με τον Ντάλσιο εντός περιοχής να κάνει το σουτ, όμως ο Ουζόχο ήταν στη θέση που έπρεπε και μάζεψε.

Οι «γαλαζοκίτρίνοι» έλεγχαν το παιχνίδι, με την Ομόνοια να μην μπορεί να δημιουργήσει εύκολα ευκαιρίες. Η πρώτη φάση των «πρασίνων» στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 61’ με τον Σεμέδο να κάνει το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από την εστία.

Μετά το 70’ η Ομόνοια ανέβηκε ακόμη περισσότερο και έχασε καλή ευκαιρία με τον Αλιούμ στο 73’ μετά από κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά από κοντά, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

To ΑΠΟΕΛ κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ και στο 83’ κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ, με τον Γαβριήλ να παίρνει μπάλα εντός περιοχής και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, με το ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στο 90’ με σουτ του Γαβριήλ, η μπάλα έφυγε του Ουζόχο και ο Τσεμπάκ από κοντά έκανε το 3-0.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο που τον αφήνει πίσω του με έξι βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους, Λοΐζου, Σεμέδο , Κακουλλής

Στον πάγκο: Κελεπέσιη, Κυριακίδης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Αμού.

Σκόρερ: 45+4' Μαρκίνιος, 83' Γαβριήλ, 90' Τσεμπάκ/