Με επέλαση του «Ντίντι»… προελαύνει για εξώστη! (vid)

Με μια κούρσα 50+ μέτρων του Κονγκολέζου, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 1-0 και πήγε στο +7 βάζοντας επιπρόσθετη πίεση σε Άρη και ΑΕΚ

Σημαντική νίκη για το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 1-0 της Πάφου στο ΓΣΠ με φοβερό γκολ του Εντογκαλά στο 8ο λεπτό. Με αυτό το τρίποντο οι «γαλαζοκίτρινοι» αυξάνουν τη διαφορά απο τον Άρη στους επτά βαθμούς και ΑΕΚ στους οκτώ βαθμούς.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο ΓΣΠ ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο να μπαίνουν αρκετά δυνατά με στόχο να επιτεθούν απο τα πρώτα λεπτά.

Η πρώτη επίσκεψη των «γαλαζοκιτρίνων» έγινε στο 3ο λεπτό με τον Εντογκαλά να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα αρκετά ψηλά.

Στο 8ο λεπτό η Πάφος εκτέλεσε κόρνερ ο Σαρφό έκλεψε τη μπάλα και έδωσε τη πάσα στον Εντογκαλά βγήκε στην αντεπίθεση μόνος χωρίς στήριγμα κατάφερε και μπήκε στη περιοχή και με σουτ νίκησε τον Ίβουσιτς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν και άρχισαν να παίρνουν μέτρα με τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ να οπισθοχωρούν.

Στο 26ο λεπτό η ομάδα του Καρσέδο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στον αγώνα. Μετά από λανθασμένη έξοδο του Μπέλετς η μπαλα έφτασε στον Μπρούνο ο οποίος γύρισε στον Γκολντάρ που από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφόρησουν τη μπάλα και να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή των αντιπάλων τους.

Στο 41ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε εύκολα. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε αμέσως στην ευκαιρία της Πάφου καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Βιτάλ έδωσε τη πάσα στον Δώνη που έπιασε απευθείας το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Ίβουσιτς.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της Πάφου.

Β' Μέρος
Ο Καρσέδο προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Πέρασε μέσα στον αγωνιστικό χώρο τους Βαλακάρι και Κβίντα στις θέσεις των Μπότσκαι και Ρους αντίστοιχα.

Η Πάφος προσπαθησε να πιέσει αλλά της έλειπε η τελική πάσα και το «καθαρό» μυαλό. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ πρόσεχε περισσότερο την ανασταλτική του λειτουργία και έψαξε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει.

Στο 72ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Κβιλιτάια να αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το σουτ αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε.

Στο 76ο λεπτό ο Βαλακάρι επιχείρησε το σουτ αλλά ο Μπέλετς δεν ανησύχησε και μάζεψε τη μπάλα.

Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ οπισθοχώρησαν ενώ αυτοί της Πάφου έψαξαν μέσω μακρινών μπαλιών να απειλήσουν.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΕΛ(Πίντο): Μπέλετς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνες (55′ Μεχρί), Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (74′ Εφραίμ), Σαρφό (74′ Σατσιάς), Ντογκαλά (68′ Γουίλσον), Δώνης (55′ Κβιλιτάια)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Μεχρί

Πάφος(Καρσέδο):  Ίβουσιτς, Μελούσο, Γκολντάρ, Μπρούνο (67′ Τζάτζα), Μποτσκάι (46′ Βαλακάρι), Ικόκο (87′ Τουμάσι), Ρους (46′ Κβίντα), Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Ναμ (80′ Αμπντουσαλάμοφ), Πέπε

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κβίντα, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Νταλίνια

Σκόρερ: 8' Εντογκαλά/-

Κίτρινες:Κβιλιτάια/Ρους, Πέπε, Μελούσο