Προβληματική εμφάνιση και ήττα (vid)

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κλουζ γνώρισε η Βιτορούλ για την 2η αγωνιστική του ρουμανικού πρωταθλήματος, τέσσερις μέρες πριν από το πρώτο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ.

Η εμφάνιση της αντιπάλου του ΑΠΟΕΛ ήταν αποκαρδιωτική. Η Βιτορούλ παρουσίασε αρκετά κενά στην αμυντική της γραμμή ενώ είχε αρκετά προβλήματα και στην ανάπτυξη της η οποία ήταν πάρα πολύ προβλεπτή. Η ομάδα του Gheorghe Hagi  δημιούργησε ελάχιστες καλές φάσεις στο παιχνίδι.

Είναι πολύ πιθανό να «έκρυψε» κάποια πράγματα ο τεχνικός της Βιτορούλ ενόψει και του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ όμως σίγουρα θα έχει προβληματιστεί από τη σημερινή εμφάνιση της ομάδας του.

Η Κλουζ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ εάν οι επιθετικοί της ήταν λίγο πιο προσεκτικοί. Τα γκολ για την Κλουζ πέτυχαν οι Βέρα και Μπόλι (αυτογκόλ)

Έτσι κάλυψε τον αγώνα η ιστοσελίδα μας:

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Κλουζ ( Dan Petrescu): Vâtcă - Manea, P. Vinicius, Mureșan, Camora - Hoban, Deac - Culio, Păun, Nouvier - Vera.

Στον πάγκο: Duka - Moutinho, Nistor, Bokila, Vlad, Luchin, Hamed.

Βιτορούλ(Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Țîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, D. Lopez - Chițu, Țucudean, Herea.

Στον πάγκο: Buzbuchi - Mladen, Morar, Hodorogea, Cicâldău, Purece, Dumitrescu.

0' Ο τεχνικός της Βιτορούλ παρατάσσει την ομάδα του με σχηματισμό 4-3-3.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

5' Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι η Κλουζ.

18’ Αλλαγή για τη Βιτορούλ. Ο Cicaldau A. στη θέση του Tiru.

18' ΓΚΟΛ για την Κλουζ. Ο Βέρα βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του με κοντινή προβολή.

22’ Στην αρχική ενδεκάδα της Κλουζ βρίσκεται και πρώην αμυντικός του Απόλλωνα, Πάολο Βινίσιους.

25’ Ο Βέρα σκοράρει με κεφαλιά όμως το γκολ ακυρώνεται γιατί η μπάλα χτύπησε και στο χέρι του πριν καταλήξει στα δίχτυα. Σωστή υπόδειξη από τον διαιτητή. Παραμένει το 1-0.

26’ Παρακολουθεί ανήσυχος το παιχνίδι ο Gheorghe Hagi

33’ Ισορρόπησε η Βιτορούλ μετά το νωθρό της ξεκίνημα στο παιχνίδι. Μέχρι στιγμής, η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ έχει απειλήσει μόνο με μακρινά σουτ.

40’ Παρατηρείται μια ανισορροπία στην άμυνα της Βιτορούλ σε αυτά τα πρώτα 40 λεπτά.

44' Μεγάλη φάση για την Κλουζ. Διώχνει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ ο κήπερ της Βιτορούλ.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

46' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

46' Ο Βέρα δοκίμασε το πόδι του από μακριά όμως δεν βρήκε στόχο. Καλή φάση για την Κλουζ.

49' Νέα μεγάλη φάση για την Κλουζ με τον Βέρα.

52’ Επιτίθεται συνεχώς από τα αριστερά η Κλουζ με κύριο εκφραστή τον αριστερό μπακ της ομάδας Μάριο Καμόρα, ο οποίος είχε παίξει δυνατά το περσινό καλοκαίρι στο μεταγραφικό ρεπορτάζ του ΑΠΟΕΛ.

56’ Ελέγχει το παιχνίδι στην επανάληψη η Κλουζ. Η Βιτορούλ είναι εντελώς ακίνδυνη. Το παιχνίδι της αντιπάλου του ΑΠΟΕΛ είναι αρκετά προβλεπτό.

65' Αλλαγή για την Βιτορούλ. Ο Dumitrescu στη θέση του Lopez.

69’ Καμία αντίδραση από την Βιτορούλ. Η Κλουζ κρατά σχετικά άνετα αυτό το 1-0.

73' Νέα μεγάλη φάση για την Κλουζ η οποία περνά και πάλι ανεκμετάλλευτη. Παραμένει το 1-0.

80' Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα.

82’ ΓΚΟΛ για την Κλουζ, 2-0. Ο αμυντικός της  Βιτορούλ, Boli, είχε μια ασυνεννοησία με το τερματοφύλακα της ομάδας του, με τη μπάλα  να χτυπά στο σώμα του και να καταλήγει στα δίχτυα.

86' «Άγγιξε» το γκολ η Βιτορούλ με τον Ganea. Αυτή είναι η καλύτερη φάση των φιλοξενουμένων στο παιχνίδι.

90' Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση