Ασίστ από Πιέρο (vid)

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ισόπαλο 1-1 εξήλθε το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στην Κοπεγχάγη και την Στουρμ Γκρατς. Ο Πιέρος Σωτηρίου βρέθηκε ξανά στο αρχικό σχήμα των πρωταθλητών Δανίας, πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή εμφάνιση.

Χαρακτηριστικό ήταν το σχόλιο του Στάλε Σολμπάκεν για την απόδοση του Πιέρου στο φιλικό. «Ο Πιέρος ήταν πολύ φρέσκος στο πρώτο 45λεπτο και είχε πολύ καλές κινήσεις», ανέφερε ο προπονητής της Κοπεγχάγης μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου μετά το τέλος του αγώνα.

Ο 24χρονος επιθετικός αγωνίστηκε στην επίθεση, έχοντας ως παρτενέρ τον Σανταντέρ σε σχηματισμό 4-4-2. Ο Πιέρος ήταν ο δημιουργός του μοναδικού γκολ της ομάδας του.

Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας της Στουρμ Γκρατς προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον συμπαίκτη του όμως ο Πιέρος έτρεψε ταχύτατα από τα δεξιά, έκλεψε τη μπάλα και έκανε μια καλοζυγισμένη σέντρα στην περιοχή, συστημένη στο κεφάλι του Βέρμπιτς, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.