«Πάτησε» τον Άρη στο καμίνι και πήγε στο +3 ο ΑΠΟΕΛ! (vid)

Έχοντας για «χρυσό» σκόρερ τον Εντονγκαλά, η ομάδα του Σα Πίντο πήρε το ντέρμπι και επέστρεψε στην κορυφή

Τεράστια νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Άρη με 1-0 στο ΓΣΠ χάρη στο γκολ του Εντογκαλά στο 20ο λεπτό. Με αυτή την νίκη οι «γαλαζοκίτρινοι» έριξαν τον Άρη στη δεύτερη θέση και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους τρεις βαθμούς.

Α' Μέρος

Η ομάδα του Σα Πίντο μπήκε αρκετά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να ασκήσει πίεση στην άμυνα του Άρη απο νωρίς.

Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Αλεξέι Σπιλέφσκι δεν είχαν το καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα.

Στο 20ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα μετά απο εξαιρετική κάθετη του Βιγιαφάνες στον Εντογκαλά που βρέθηκε απέναντι στον Βανά και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του Άρη δίνοντας προβάδισμα της ομάδας του.

Έπρεπε να περάσει ένα μισάωρο για να απειλήσει ο Άρης στο παιχνίδι με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε. Στα επόμενα λεπτά η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να ισορροπήσει στο παιχνίδι και έγινε πιο επιθετική.

Στο 41ο λεπτό ο Νίκολιτς εκτέλεσε το φάουλ με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απο την εστία του Μπέλετς. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μοντνόρ να δίνει στον Νίκολιτς που βρέθηκε απέναντι απο τον Μπέλετς αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 του Άρη.

Β'Μέρος

Ο Άρης ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ και ήταν αναμενόμενο ότι θα γίνει πιο επιθετικός.

Παρ΄όλα αυτά δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ καθώς η αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκιτρίνων» ήταν αλάνθαστη.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 63ο λεπτό και ήταν για τους γηπεδούχους. Μετά απο εκτέλεση φάουλ ο Ντβάλι έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Εντογκαλά δεν μπόρεσε να βρει καλά τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 67ο λεπτό με τον Μπέγκστον να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ έψαξε με τη σειρά του ένα δεύτερο γκολ χωρίς ωστόσο να μπορεί να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Βανά.

Ο χρόνος κυλούσε με τον Άρη να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι που ξέρει καθώς τους έβαλαν δύσκολα αυτοί του ΑΠΟΕΛ.

Το παιχνίδι τελειώσε με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει μια σπουδαία νίκη και να επιστρέφει στην κορυφή μονάχος καθώς έριξε τον Άρη στην δεύτερη θέση και αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους τρεις βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (79′ Μεχρί), Βιγιαφάνες (88′ Σαρφό), Ντογκαλά (90+2′ Κρέσπο), Μαρκίνιος (79′ Δώνης), Κβιλιτάια (88′ Τομανέ)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Τσεπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (80′ Σουμάνσκι), Κοκόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (80′ Σεμέδο), Στρούσκι (11′ Νίκολιτς), Ζοκε, Μοντνόρ (61′ Γκομίς), Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μόργκαν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σεμέδο, Σουμάνσκι

Σκόρερ: 20'Εντογκαλά/-

Κίτρινες: Πέτροβιτς (9η), Κβιλιτάια, Μαρκίνιος, Ντογκαλά/ Μουσούντα, Καζού, Σουμάνσκι, Κοκόριν

Αποβολές: Χριστοδούλου/Ουρόσεβιτς

Διαιτητής: Φεντερίκο Ντιονίσι (Ιταλία)