«Κυρία» στην Πάφο (vid)

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της η Ανόρθωση που κέρδισε με 1-3 την Καρμιώτισσα εκτός έδρας

Αγχώθηκε στο τέλος… αλλά πήρε το τρίποντο η Ανόρθωση που επικράτησε με 3-1 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η «Κυρία» είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά το γκολ της Καρμιώτισσας στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού, κατάφερε να πάρει το ζητούμενο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Φερέρ 21’, Γκερέρο 53’, Κατσαντώνης 77’ και Καστέλ 90+5’.

Α’ ημίχρονο

Με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης η «Κυρία» λίγο έλειψε να πάρει από νωρίς προβάδισμα! Ο Γκερέρο έκανε το γύρισμα στον Τεχέρα από τα αριστερά με τον τελευταίο να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει μόλις έξω.

Η ομάδα του Γκαγιέχο συνέχισε να είναι καταιγιστική και απείλησε εκ νέου στο 8ο λεπτό με τον Γουαρίς να πιάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Φερέιρα και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Δέκα λεπτά μετά η Καρμιώτισσα απείλησέ για πρώτη φορά στο ματς με τον Τσουκαλά να πιάνει το σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Στο 21’ η «Κυρία» βρήκε αυτό που έψαχνε με τον Φερέρ να σκοράρει στο ντεμπούτο του! Ο στόπερ της Ανόρθωσης πήδηξε πιο ψηλά από όλους μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Άντος.

Στη συνέχεια ο ρυθμός κόπασε ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρείς μεγάλες ευκαιρίες από το 40’ μέχρι το 45’. Ο Άντος με τρεις καθορίστηκες αποκρούσεις κράτησε στο παιχνίδι την ομάδα του λέγοντας «όχι» στα σουτ τον Γκερέρο, Τεχέρα και Γουαρίς.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ανόρθωση να έχει το προβάδισμα.

Β’ ημίχρονο

Φορτσάτα ξεκίνησε και την επανάληψη η ομάδα του Γκαγιέχο που μόλις στο 53ο λεπτό διπλασίασε το προβάδισμα της! Με ένα υποδειγματικό πλασέ από τα δεξιά της περιοχής, ο Γκερέρο έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Άντος.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μπράτου πίεσε και στο 73’ απώλεσε διπλή τεράστιά ευκαιρία για να μειώσει σε 2-1! Ο Τσουκαλάς μετά από κόρνερ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Νιούπορτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω!

Τέσσερα λεπτά μετά οι «πορτοκαλί» μείωσαν με τον Κατσαντώνη! Στο ντεμπούτο του με την ομάδα των Πολεμιδιών, ο Κύπριος φορ πήρε την κεφαλιά μετά από στημένη φάση και έστειλε την μπάλα στο πλεχτό του Μιχαήλ.

Παρά την αντίδραση που έβγαλε η Καρμιώτισσας, δεν μπόρεσε στη συνέχεια να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Αντ’ αυτού η Ανόρθωση ήταν αυτή που πίεσε και με τον Καστέλ στο 90+5’… «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Ο Παρούτης έκλεψε την μπάλα από τον Μαλόνε μέσα στην περιοχή, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Ισπανό ο οποιος από κοντινή απ0όσταση έγραψε το τελικό 3-1.

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Άντος, Μαλόνε, Νεοφύτου (46' Χριστοφόρου), Φουρ (74' Γκραντινάρου), Λουκίλι, Παντελή (46' Μπενεζέτ), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (66' Κατσαντώνης), Ρόσι, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς.

Ανόρθωση (Γκαγιέχο): Μιχαήλ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία (66' Κορέια), Ουαγκέ, Τιουνέ (78' Ιωάννου), Τεχέρα (90' Χαραλάμπους), Ουαρίς (66' Παρούτης), Φερέιρα, Καστέλ, Γκερέρο.

Σκόρερ: 77' Κατσαντώνης / 21' Φερέρ, 53' Γκερέρο, 90+5' Καστέλ

Κίτρινες: 7' Παντελή, 53' Μαλόνε / 43' Κάργας

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

VAR: Pezzuto Ivano